Meyve suyu mu? Meyve mi?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte soğuk içeceklere yöneliyoruz. Bu içeceklerden biri de meyve suyu... Peki meyve suyu tüketimi ne kadar doğru? Meyvenin tüketilmesi vitamin açısından daha mı sağlıklı? Bu soruların cevaplarını meyve suyu alanında ilgili kiş

Dunya Gida - - Haber -

Meyve nektarı en çok tüketilen kategoride

“Günlük dilde meyve içeren her içecek için genel bir tanım olarak kullanılsa da, “meyve suyu” tanımı aslen yasa ile belirlenmiș bir ifadedir, Türk Gıda Kodeksi’ne göre meyve oranı yüzde 100 olan, tümüyle meyveden olușan bir içecektir” diyen Dimes Pazarlama Direktörü Duygu Süleymanoğlu, “Her meyve, yüzde 100 meyve suyu ișlemeye uygun değildir. Doğal halinde ekși tada sahip, ya da kıvamı koyu meyveler, yapılarından dolayı, tek bașına yüzde 100 meyve suyu olarak üretilmeye ve tüketilmeye uygun değildir. Bu tür meyveler, ișlenirken belirli bir miktar su ile seyreltilir ve tat dengesinin korunması için șeker ilave edilir. Buna meyve nektarı denir. Nektarlara eklenmesine izin verilen șeker miktarı ve minimum meyve oranı yasal olarak Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenir. Meyve nektarı meyve oranları, meyvesine göre farklılık gösterdiği için yüzde 25-99 oranları arasında olarak ifade edilir. Ambalajın üzerinde bulunan etikette de bu șekilde belirtilir. Diğer yandan farklı meyvelerin belirli oranda karıșımı ile ya da șeker yerine kullanılabilecek meyve ile tatlandırılmasıyla yüzde 100 meyve suyundan elde edilmiș çoklu meyve suyu da elde edilmesi mümkündür. Meyve aromalı içeceklerde ise meyve oranı yüzde 10 ve altındadır” dedi.

Yüzde 100 meyve sularının sadece meyve suyundan oluștuğunu ilave șeker, koruyucu madde ya da herhangi bir katkı maddesi içermediğini söyleyen Süleymanoğlu, “Yüzde 100 meyve suları, meyvenin daldaki haline en yakınıdır. Meyveyi dalından koparıp yemek gibisi yok; ancak yüzde 100 meyve suları, meyvelerin her zaman, her yerde tüketilebilir olmasını sağlamaktadır. Günümüzün sağlıklı ve fonksiyonel ürün bilinci doğrultusunda, yüzde 100 ve sıkma meyve sularına olan tüketici ilgisi giderek artmaktadır” diye konuștu. Bağımsız araștırma sonuçlarına göre nektarın en çok tüketilen kategoride olduğunu ifade eden Süleymanoğlu sözlerini șöyle sürdürdü: “Diğer yandan, șeftali, vișne, kayısı, portakal sularına büyük ilgi gösteren tüketicilerimiz, karıșık meyve sularını da çokça

tüketmektedir.”

Meyvenin kendisini tüketelim

Meyvenin, içerik yapısı nedeniyle doğal vitamin, mineral ve lif (posa) kaynağı olduğunu bundan dolayı bireyin bağıșıklık sistemini güçlendirdiğini, bedeni toksin ögelerden temizlediğini ayrıca kan șekerini dengeleyerek gereksiz enerji alımını önlediğini belirten TÜDER Gıda Komisyonu Bașkanı Ayșe Cengiz, öncelik olarak meyvenin kendisinin tüketilmesi gerektiğini söyledi. Taze sıkılmıș meyve suyu tüketimi hakkında Cengiz, “Burada posadan fakir bir içecek tüketmiș oluruz ayrıca oda ısısında bekleme süresine bağlı olarak okside olmuș vitamin kayıplarının da olacağını göz önüne almalıyız” dedi. Hazır, ișlenmiș, endüstriyel meyve sularının tüketimi ile ilgili ise, “Bu grup hazır meyve sularının șeker içeriği, lezzet verici, katkı madde içeriği oldukça fazladır. Bilinçli beslenmede yer almasını zorunlu kalmadıkça önermeyiz. Sadece hazır meyve suları değil, basit șekerin (beyaz çay șekeri) içerdiği gıdaların tümü günlük beslenmemizde olabildiğince yer almamalıdır. Özellikle çocuk yaș grubu için daha sağlıksızdır” diye konuștu. Cengiz sözlerine șu șekilde devam etti: “Günümüz tüketicisi artık gıda seçerken sadece tüketim ihtiyacını düșünmüyor, aynı zamanda seçtiği gıdanın besin ögeleri içeriğini, sağlıkla ilișkisini

irdeliyor ve tercihini ona göre kul- lanıyor. Bu demektir ki düne göre tüketicinin gıda tüketim bilinci farklı öncelikler doğrultusunda șekillenmekte. Düne göre meyveyi tercih eden tüketici sayısı artıyor ve gelecekte daha da artacaktır. Bu tür gıdaları üreten ișletmeler tüketici beklenti ve eğilimlerini göz önüne alarak daha sağlıklı gıdalar, meyve suları üretmeliler. Son yıllarda gözle görünür șekilde tüketicilerde ‘bilinçli gıdatüketim isteği/eğilimi’ giderek artmakta ve yaygınlașmaktadır.”

Meyve suyunu sağlıklı hale getirebiliriz

7’den 70’e herkesin sıklıkla tükettiği meyve sularının içeriği ve tüketim miktarına göre kilo artıșını ve bazı sağ-

lık problemlerini tetikleyebildiğini söyleyen

Diyetisyen Özlem Sert, paketli veya taze sıkılmıș dahi olsa meyve sularının ișlem sırasında içeriğindeki bașta C vitamini, antioksidanlar ve lif miktarını önemli ölçüde kaybettiğini ifade etti. Sert, “Gün içerisinde ortalama 25-30g kadar vücudumuzun life ihtiyacı var. Günlük almamız gereken lif miktarı azaldığında hem sağlık problemleri hem de kilo artıșı da tetiklenmektedir. Lifli beslenme daha çok ve uzun süre tokluk hissi yaratacağından fazla yeme hissinizi de bastıracaktır. Meyve tükettiğinizde suyuna göre çiğneme süreniz de uzayacağından beyninize tokluk sinyali de gidecektir” dedi. Sert, “Appetite dergisinde yayınlanan bir makaleye göre meyveyi bütünüyle tüketmek veya o meyvenin suyunu içmek bize aynı kaloriyi verecektir. Ama bir ara öğün olarak meyve yemeyi suyunu içmeye tercih ettiğimizde bir sonraki öğünde alacağımız kalori miktarını yüzde 15 daha azaltmıș olacağız. Bunu sağlayan da elbette meyvedeki lif içeriğidir. Lif içeriği azaldığı için meyve suyunun glisemik indeks değeri de artmakta dolayısıyla kan șekerinizi de olumsuz etkileyebilmektedir. 1 portakal ortalama 60 kaloridir, 1 bardak portakal suyu için 3 adet portakal harcanır. Ayrıca portakal suyunun glisemik indeksi portakalın kendisine göre daha yüksektir. Tabiki meyve suyunu daha sağlıklı bir hale getirebiliriz. Meyveyi sıkmak yerine blenderize edebilir, içerisine sebzeler ilave edilebiliriz. Sebzelerin meyve suyunun tadını değiștirmemesi için içerisine limon suyu veya mümkünse hindistan cevizi suyu da ilave edilebilir. Kan șekerini hızlı yükseltmemesi için içerisine yağlı tohumlar veya az miktarda kuruyemiș de eklemek mümkün” diye konuștu.

“Taze sıkılmış meyve suyu içmek vitamin alma amaçlıdır”

Vitamin bar, otel, restaurant, cafe, ticari merkezler, market ve manav reyonları ve alıșveriș merkezleri, öğrenci yurtları, üniversiteler, meyve suyu büfeleri gibi yerlerde meyve suyu sıkma makinelerinin kullanıldığını söyleyen Cancan Meyve Presleri Pazarlama ve Satıș Sorumlusu Melih Saraç kendi bünyelerinde tüm meyveler için meyve suyu sıkma makinelerinin olduğunu ifade etti. Saraç, “Hazır konsantre meyve suları genellikle katkı maddeleriyle korunarak muhafaza edilmektedir ve bu ișlemler sırasında birçok așamadan geçmekle beraber her ne kadar hijyenik ortamlarda kontrol edilerek imal edilse de gıdalar ișlemlerde veya ambalajlamada göz ardı edilen anti hijyenik ortama maruz kalabilir. Bunun yanı sıra taze meyvenin vitamin ömrü sıkımdan sonraki ortalama 20-25 dakika aralığındadır. Bu dakikadan sonra bekleyen meyve suyu vitamin özelliğini yitirmeye bașlar. Ambalajlı meyve suları özel katkı maddeleriyle tadını belli bir süre muhafaza eder fakat vitamin katkısını muhafaza edemez.

Bu yüzden taze sıkılmıș meyve suyu sağlık açısından önemini arttırmıștır. Dolapta bekletilmiș meyve suyunu içmek sadece serinlemek amaçlıdır, taze sıkılmıș meyve suyunu içmek vitamin alma amaçlıdır” diye konuștu.

Büşra Sözen busra.sozen@dunya.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.