Bu yaz gönül rahatlığıyla serinlemeye ne dersin?

Dunya Gida - - Diyetisyen Gözüyle -

Yediklerimiz kadar içtiklerimiz de önemlidir. Yeterli, dengeli beslenme ve sıvı alımı hayatın her döneminde önemliyken yazın ve özellikle bazı risk grupları için daha da önemlidir. Su tüketimi yazın daha da artmalıdır, susamayı beklemeden su içme alıșkanlığı kazanılmalıdır. Vücut yemek yemeden haftalarca yașayabilirken susuz ancak bir iki gün dayanabilir. Artan sıcaklarla baș etmekte zorlanabilecek çocuklar, yașlılar, șeker, kalp/tansiyon hastaları, hamileler ve emzikliler su ihtiyaçlarını karșılayacak önlemler almalıdırlar. Özellikle hormonal dengenin değiștiği, vücut ağırlığının arttığı, bebeğin beslenmesinin ön planda olduğu hamilelik ve emziklilik dönemlerindeki bireyler sıcaklardan normal insanlara göre daha fazla etkilenir. Herkesin kendi ihtiyacına yönelik sıvı ihtiyacı değișirken doğru kaynaklardan karșılanması da çok önemlidir.

Doğru sıvı alımını artırmaya yönelik öneriler:

*En iyi içecek sudur, kalorisiz besin diyebileceğimiz suyun oksijen kadar elzem olduğunu unutmayın. Gün içinde dengeli dağıtılacak șekilde 2 litre su almaya gayret edin. Daha iyisini yapmak isteyenler ne kadar su ihtiyacı olduğunu hesaplayabilirler kaç kiloysanız 0.03 ile çarpın o kadar litre su tüketin. Örneğin 60 kiloysanız 0.03 ile çarpınca 1.8 litre ihtiyacınız var demektir.

Yaz günlerinde yoğun sıvı kaybınızı buzlu bitki çayları ile de önleyebilirsiniz. Örneğin sıcak suya demleyip soğumaya bıraktığınız yeșil çaya buz parçaları, çilek, ananas dilimleri ve nane yaprakları ekleyip yaz aylarında sağlıklı bir içecek olușturabilirsiniz.

Su içeriği yüksek meyve ve sebzelerin sularını sıkın hatta bunları bol buzlu veya soda, süt ayranla karıștırıp keyifle tüketin. Potasyumun zengin kaynaklarından kayısı yazın taze, kıșın kuru olarak düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besindir. Kayısının sodyumca fakir potasyumca zengin olması nedeniyle yaz aylarında sıkça karșılașılan kalp hastalıklarına karșı koruyucu etkisi görülmektedir. Kayısılı meyve sebze suları bağırsakları da hızlandıracaktır.

Șekersiz kuru ve taze meyveleri karıștırıp kompostolar hazırlayın. İçine kakule, tarçın kabuğu, karanfille

sağlık faydası da katabilirsiniz. Bu karıșım hem tok kalma sürenizi uzatır hem de șeker dengesi sağlar.

Yine özellikle çok sıcaklarda demir hindi șerbeti de bolca zencefil, muskatla hazırlanıp keyifle içilebilir.

Su içemiyorsanız sulu beslenin; yoğurt yerine ayran için, soğuk çorbalar tüketin. Cacık yaparken içine su içeriği yüksek semizotu ve sağlıklı yağlardan avokado da ekleyin tadına bayılacaksınız.

Ayranınızı kendiniz yapın. Ev yoğurdunu su yerine katı meyve sıkacağında sıkılmıș salatalık suyu ile sulandırın içine biraz fesleğen veya nane katın. Mutlaka çörekotu ile zenginleștirin. Dileyenler toz zerdeçal, acı pul biber, kuru nane de katabilir çörekotu yerine çörekotu veya zeytinyağı da ekleyebilir. Aynı formül kefir için de uygundur ve çok faydalı olur.

Șekersiz limonata da serinleticilerin en lezzetlisidir. Naneli, yeșil elma suyu ile tatlandıracağınız ev limonatası yemeklerin yanında bir keyiftir. Soda ile de karıștırabilirsiniz.

Domates suyu da yine harika serinleticilerden bi- ridir. Hem kan dolașımınızı hızlandırır hem de düșen enerjinizi yükseltebilir.

Meyve püreleri hazırlayıp yoğurtla karıștırıp dondurma da yapabilirsiniz. Ya da 1 kase vișneye 1 top dondurma harika bir serinletici olacaktır.

Kiraz; C vitamini, kalsiyum, fosfor içeriği ile yaz aylarında sıkça tüketilmesi gereken bir meyvedir. Yaz aylarında ter, idrar ile kaybedilen sıvının bol sıvı alınarak yerine konması gerekmektedir. Kirazlı karpuzlu meyve salataları serinletme konusunda bașarılıdır.

Mürdüm eriğinin içerdiği sorbitol ve pektin bağırsaklarda tam olarak sindirilmemekte ve kolesterolü yapısına bağlayarak vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Mürdüm eriğinin çilek ve üzümle konsantresini hazırlayıp sulandırıp buzlayıp içebilirsiniz. Hatta püresini tatlı veya reçel olarak da tüketebilirsiniz.

Taze ananas, bromelin enzimi içerir ve bromelin protein ayrıștırıcı ve sindirimine yardımcı bir enzimdir. Özellikle sıcak hava dalgaları ile artan ödemin azaltılmasında lezzetli ve fonksiyonel bir alternatiftir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.