Teknolojinin hakkını vermek

Dunya Gida - - Önsöz - Ayşe DİNÇER

Alıșkanlıklar değișiyor gıdada moda daha sağlıklıya doğru yol alıyor. Artık annemizin margarininin de çocuklarımızın bisküvilerinin de modası geçiyor. Teknoloji bir yandan son hızla gelișirken diğer yandan genç nesil, bizlerden önceki zamanlara yönelip evde yoğurt, ekmek, peynir, kurabiye, pasta, börek yapıyor. Evde yapılanın daha sağlıklı olduğunu düșünüyor. Yapılan ürünün içine hammadde olarak ne koyduğunuzu biliyorsanız mesele yok. Mesela ekmek yapmak için ununuzu siz mi öğütüp elediniz, unun ve buğdayının ne derece sağlıklı olduğundan emin misiniz? Hele yoğurt yapacaksanız süt çok önemli. İșlenmiș süt almam derseniz çiftliklere gidip çiğ süt alacak vaktiniz var mı? Hadi oldu diyelim, çiftlikteki ineklerin, keçilerin sağlığına, çiftliğin hijyenine güveniyor musunuz? Hepsinden önemlisi mutfağınız ne derece temiz? Bu arada yeni çıkan bir tebliğle çiğ süt satıșı kurallara bağlandı. İșlenmemiș süt isteyenler artık sokak sütçülerinin sağlığından emin olmadıkları sütlerini almak zorunda değiller. Sağımdan en geç 24 saat içinde tüketilecek ambaljlı, etiketli çiğ sütleri satın alabilecekler. Ancak markasına inandığımız tamamen hijyen kurallarına uyularak el değmeden üretilen yoğurtları, bisküvileri, ekmekleri neden almıyor da evde yapmaya çalıșıyoruz? Bence teknolojinin hakkını vermek gerek. Arada bir vakit bulunduğunda tabii evde de dostlara, çocuklara, misafirlere, çay sohbetlerine marifetli ellerin ev yapımı ürünleri ikram edebilir. Çok keyifli olur. Ama teknoloji hayatı kolaylaștırmak için var. Her alanda teknolojik yenilikler gelișiyor. Mesela akıllı cihazlar, nesnelerin iletișimi, robotlar... Çok yakın gelecekte hayatımızın parçası olacak. Yanlız merak ettiğim bir konu var. Yemek pișiren robotumuza bir tutam tuz, bir fiske tarçın’ı nasıl anlatacağız? Herhalde yeni yemek tariflerimiz 100 gm likopeni bol 3 günlük domates, binde bir gm tuz, 5’er yapraklı 2 sap menta piperita nanesi gibi çok daha teknik bazda olacak.

Gıda Güvenliği Derneği; Gıda Güvenliği ile ilgili olarak yapmıș olduğumuz haberler nedeniyle Dünya Gıda Dergimize teșekkür sertifikası verdi. Medya Ödülleri töreninde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca’nın elinden aldığımız ödül bizim için çok değerli. Teșekkür ederiz. Ancak biraz üzüldüm. Yurtdıșında TUTTOFOOD Fuarını ziyaret ettiğim için törene katılamadım. Ekibimizi bașarılarından dolayı kutluyorum.

Uzun yıllardır birlikte çalıștığımız Özlem Erol arkadașımız aramızdan ayrıldı. Dergimize verdiği emekler ve katkılar için ekibimiz adına çok teșekkür ederim. Yeni yașamında bașarılar dilerim.

Bir yıldır stajyer olarak bizimle birlikte çalıșmakta olan Büșra Sözen arkadașımız ise haber merkezi ekibimize katıldı. Yeni görevini kutlarım..

Mayıs sonu onbir ayın sultanı Ramazan geliyor. Ramazanı sevdiklerinizle beraber keyifli sofralarda geçirmenizi dilerim.

Bir sonraki sayımızda bulușmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.