Haber

Dunya Gida - - İçindekiler - Nazif Koca, Özlem As

Gıda Güvenliği Derneği, bu yıl ilkini düzenlediği Medya Ödülleri organizasyonu ile her sene farklı bir konuya dikkat çekmek istiyor. Bu yılki tema ‘’gıda güvenliğinde bilgi kirliliği.’’ Dünya Gıda Dergisi bilgi kirliliğinden arındırılmış gıda güvenliği bilincinin toplumda gelişmesi ve yaygınlaşmasına verdiği destekten dolayı ödül töreninde Gıda Güvenliği Derneği’nden teşekkür sertifikasını aldı.

Gıda Güvenliği Derneği Medya Ödülleri için güvenilir gıda ve gıda güvenliği konusunda 2016 yılında yayınlanmıș haberler dört ana kategoride değerlendirildi. Televizyon, yazılı basın, internet ve haber ajansı kategorisinde, 9 kișilik jüri heyeti tarafından titizlikle değerlendirilen 11 bin haberden, 19 haber ödüle layık görüldü. Dünya Gıda Dergisi de bilgi kirliliğinden arındırılmıș gıda güvenliği bilincinin toplumda gelișmesi ve yaygınlașmasına verdiği destekten dolayı ödül töreninde Gıda Güvenliği Derneği’nden teșekkür sertifikasını aldı.

Törenin açılıș konușmasını yapan Gıda Güvenliği Derneği Bașkanı Samim Saner, ‘’ Tüketiciye gıda güvenliği farkındalığı yaratılması, tüketicinin gıda güvenliği ile ilgili doğru bilgiye güvenilir kaynaklardan, güvenilir aracılarla ulașabilmesi ve bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi Gıda Güvenliği Derneği olarak temel hedeflerimiz arasındadır. Bu noktada Gıda Güvenliği Medya Ödülleri, gıda güvenliği konusunda doğru, güvenilir ve bilgi kirliliğinden arındırılmıș haberlerin yayılmasını teșvik etmek adına düzenlenmiș ve bu sorumluluk bilinci ile düzenlenmeye devam edecektir. Medya, tüketici sağlığının korunması ve bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi konusunda önemli paydașımızdır’’ diye konuștu.

Medyada gıda güvenliği konusunda bilgi kirliliğine dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği Bașkanı Sibel Güneș yaptığı konușmada, “Gıda güvenliği konusunda halk sağlığını riske sokacak yoğun bir bilgi kirliliği yașanıyor. Habercilerin görevi bu kirliliği ortadan kaldıracak, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına uygun, kanıta dayalı habercilik yapmak olmalı” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.