İnoksan yurtdıșındaki etkinliğini artıracak

Dunya Gida - - İçindekiler - Ayşe Dinçer Ayşe Dinçer, Vehbi Varlık

İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, 5 kıtada 80’den fazla ülkeye ürünlerini ihraç ederek, dünya arenasında yenilikçi ürünleriyle fark yarattıklarını belirterek İran, Suriye, Yunanistan, Gürcistan, Ukrayna, Doğu Afrika, Batı Afrika, Etiyopya, Azerbaycan, Suudi Arabistan ve Almanya gibi çok sayıda önemli pazarda söz sahibi bir firma olarak gelecekte bu pazarlardaki güçlerini artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Amerika’ya hakim dünyanın en büyük gruplarından biriyle yaklașık iki yıldır yürüttükleri ar-ge çalıșmasını tamamladıkları bilgisini veren Varlık, “Amerika standartlarında bulașık makinesi ürettik. Böylece Amerika pazarında daha yaygın hale gelmek adına büyük bir adım attık. Yurtiçinde yaptığımız sayısız projelere ek olarak gücümüzü globalde de gösterek, sadece Türkiye de değil, yurt dıșında da mutfaklar kuruyoruz” diye konuștu.

Endüstriyel mutfak sektörü denince ilk akla gelen firmalardan biri İnoksan. İnoksan’ın dünü bugünü ve geleceğine ilișkin planları; Vehbi Varlık ile yaptığımız keyifli söyleșide...

Sektör hakkında bilgi verebilir misiniz?

Endüstriyel mutfak sektörü, her gün hayatımıza giren yeni trendlerin ve sektörümüzde yașanan rekabet ortamının da etkisiyle bir büyüme kaydediyor.

Dünya endüstriyel mutfak pazarında ABD ve Avrupalı șirketlerin veya grup șirketlerinin hakim durumda olduğunu ifade edebiliriz. Ürün bazlı ele alırsak, Japonya ve Çin firmalarının da pazarda etkili olmaya bașladığını görüyoruz. Ülkemizin ise

Almanya, İtalya ve İspanya’nın ardından gelmesine rağmen sektörden aldığı toplam payın yüzde 1-2 aralığında kalıyor.

Bizler ise İnoksan ailesi olarak, her zaman müșterilerimizin beklentilerini tümüyle ve zamanında karșılamayı hedefeyen bir marka olduk ve bu bakıș açısı ile sektörde hem ülkemizde hem de dünyada önemli bașarılara imza attık. Bugün geldiğimiz noktada tatmin edici kalite standartlarımız ve yenilikçi ürünlerimiz ile dünya standartlarını zorluyoruz. Bunun ülkemiz ve sektörümüz adına gurur verici olduğuna inanıyorum.

Olmayan bir sektörün oluşumu için ciddi emekler verdiniz ve öncülük ettiniz. 80’li yıllardan bu yana sektörde neler değişti?

Öncelikle ekonomik olarak Türkiye’nin en gelișmiș șehirlerinden biri olan Bursa’da 1980’de bașlayan yolculuğumuzda büyüyerek, bir dünya markası olmayı bașardığımız için gururlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yılmadan, vazgeçmeden, hep daha iyiyi hedefleyerek çalıșmalarımıza devam ettik.

Gerçekten eski yıllarda ‘ Türk malı’ deyince ziyarete gittiğimiz yerlerde bile kolay kabul görmezdik. İlk yıllarda çok yanlıș kișilerin ihracata soyunması, Türkiye imajını çok zedelemeleri dolayısıyla yabancı da artık yoğurdu üfleyerek yemeye bașlamıștı. Bu nedenle fiyatta özel olmamızı bekliyorlardı. En az yüzde yirmi daha ucuzsak belki tercih ediliyorduk.

Büyüme sürecimizdeki en önemli dönüm noktalarına değinirsek, son yıllar içinde fuarlara katıldık, dünyayı gezdik; Özal ile bașlayan dünyaya açılma hareketi, geziler sayesinde olumlu imaj adım adım geliști. Turquality öncesine kadar da çevre ülkelerde, Balkanlar’da, Avrasya Bölgesi’nde güçlü, güvenilir bir ülke imajı olușmuștu. Siyasetin destekleriyle artık Türkiye’nin bir adı var ve tüm dünya biliyor. Turquality desteğiyle bu daha da geliști. Artık bizi biliyorlar, özellikle üretim alanında. Siyaseti ayrı bir tarafa koyalım; ürünlerimize, Türkiye firmalarına güven önemli ölçüde arttı.

Sektörde her zaman farklı oldunuz farklılıklar yarattınız? Bu nasıl bir süreç, neler sizi motive etti?

Tecrübeli ve donanımlı bir ekip ile birlikte yürümek ve önümüze çıkan tüm sorunlarda ve fırsatlarda beraber hareket etmek beni motive ediyor ve var olduğumuz sektörde fark yaratmamızı sağlıyor

Ayrıca Türkiye geliștikçe, sektörümüz de gelișiyor ve yapabileceklerimizin alanı genișledikçe, aynı oranda bizim içimizdeki heyecan ve motivasyon da artıyor tabii...

Türkiye’den ilk defa dünyaya açılan sektör firmalarından oldunuz. Bu konudaki çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

Markamız 5 kıtada 80’den fazla ülkeye ürünlerini ihraç ederek, dünya arenasında da yenilikçi ürünleri ile fark yaratıyor. İnoksan olarak, ürettiğimiz ürünlerin yüzde 30’unu ihraç etme bașarısı gösteriyoruz. İran, Suriye, Yunanistan, Gürcistan, Ukrayna, Doğu Afrika, Batı Afrika Etiyopya, Azerbaycan, Suudi Arabistan ve Almanya gibi çok sayıda önemli pazarda söz sahibi bir firma olarak, gelecekte bu pazarlardaki gücümüzü artırmayı amaçlıyoruz. Ayrıca Amerika’ya hakim dünyanın en büyük gruplarından biriyle yaklașık iki yıldır yürüttüğümüz ar-ge çalıșmasını tamamladık. Amerika standartlarında bulașık makinesi ürettik. Böy-

lece Amerika pazarında daha yaygın hale gelmek adına büyük bir adım attık. Endüstriyel mutfağın teknoloji lideri olarak globalde yaptığımız ișlerle de adımızdan sıkça söz ettiriyoruz. Yurtiçinde yaptığımız sayısız projelere ek olarak gücümüzü globalde de gösterek, sadece Türkiye de değil, yurt dıșında da mutfaklar kuruyoruz. Örneğin, mevcut yurt dıșı referanslarımız arasında Google Brazil HQ, Hilton Baku, Abu Dhabi National Oil Corporatıon HQ, Sheraton Jumeirah Beach Hotel Dubai, Baku Olympic Stadium, Intercontinental Dubai Marina Bay, Radison Tblisi ve Taj Hotel Yeshwantpur India bulunuyor.

Sektöre her zaman en kaliteli ürünleri sunmak önceliğimiz ve bu bakıș açısı ile geliștirdiğimiz inovatif ürünleri dünyaya ihraç etmekten ötürü her zaman gurur duyduğumuzu söyleyebilirim.

Sektör yeniliğe açık mı? Teknolojik alanda gelişmeler nasıl? Catering sektörüne yönelik teknolojik ürünleriniz var mı?

Sektörümüz yeniliklere çok açık, inovasyon ve teknoloji bizler için büyük önem tașıyor. Bizler için yeni teknoloji demek keșfetmek demek, keșfetmek demek kalite standartlarını ve verimliliği artırmak demek... İște İnoksan da bu yaklașımı benimseyerek, geleceğe emin adımlarla ilerliyor diyebilirim. İșletmelerin ve șeflerin hayatını kolaylaștıran en yenilikçi cihazlar ile sektörde fark yarattığımızı ifade etmek iddialı olmayacaktır. Turizm, cafe, restoran, catering, medikal, eğitim gibi gastronominin olduğu tüm sektörlerde etkin projeler üretmekteyiz.

Pișirici cihaz ve ekipmanlardan bulașık yıkama makinelerine, tezgahlardan servis hatlarına, depolama ve istifleme ünitelerinden soğutuculara ve daha pek çok ihtiyaca yöne-

lik yenilikçi ürünler ve çözümler geliștiriyoruz.

Firmanızın ürettiği ürünler ve bu ürünlerin bugün geldiği nokta nasıl?

Dünyada ve Türkiye’de çok sayıda ișletmenin tercihi olan markamızın yenilikçi ve benzersiz ürünleri arasında uluslararası standartlara uygun üretilen, enerji, yer ve kullanıcı tasarrufları ile maliyet avantajları olan buhar konveksiyonlu fırınlar; hijyen ve emniyet sistemleri standardizasyonuyla dikkat çeken pișiriciler; homojen pișirme, mineral, vitamin ve su kaybı ile kaliteli pișirme fonksiyonlarının artırılmasıyla kullanım kolaylığı sunan ve hijyen șartlarına uygun ergonomik tasarıma sahip döner cihazları da bulunuyor.

Ayrıca lokomotif ürünlerimizden, özellikle mutfakların kalbi olan ürünlerimizden biri olan İnosmart Kombi (buhar jeneratörlü) fırınımız ile sektörde önemli bir bașarıya imza attık ve büyük ses getirdik. İnosmart, kombi fırın sektöründeki rakipleri içerisindeki en yüksek teknolojik altyapıya sahip olması ile birlikte satın alma bedeli olarak müșterilerine en düșük fiyatı sunuyor. Hammadde, enerji, iș gücü zaman gibi maliyetlerdeki karlılık oranı İnosmart’ın satın alma bedelini kısa süre içerisinde amorti edilmesini sağlıyor. İnosmart’ın yerli üretim olması nedeniyle yedek parçalarının stoklu ve satın alma bedellerinin düșük olması önemli bir avantaj. İnosmart için yeniliklere hız kesmeden devam ediyoruz diyebilirim.

2017 hedefleriniz nedir? İhracat ve yurtiçi açısından değerlendirebilir misiniz?

2017’yi ihracat yılı ilan ettik ve șirketimize yüzde 15 büyüme hedefi koyduk. Turquality kapsamında olmamız ihracat konusunda bizi cesaretlendiriyor. 2017 senesinde güzel günler geçirmeyi ümit ediyoruz. Düșük büyüme ortamı bu sene birçok sektörde kendini hissettirecek gibi duruyor, fakat kayıplarımızı telafi etmenin yolunun dıș pazarda olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek lazım.

Özetle, Ar-Ge’ye önemli yatırımlar yapan bir marka olarak, 2017 yılında da yenilikçi ürünlerimiz ile büyümeye devam ederek, adımızdan hem Türkiye’de hem de global arenada daha çok söz ettirmeyi amaçlıyoruz diyebilirim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.