Tarım 4.0 rekabet gücünü artırır

Dunya Gida - - Haber - Moiz Hemsi

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Bașkanı Moiz Hemsi, Tarım 4.0 ile ilgili çalıșmaların yoğunlaștırılarak, teknolojinin getirdiği avantajlardan daha çok faydalanılması gerektiğini belirtti.

Hemsi, “Tarım 4.0 ile tarımda teknolojiyi kullanabildiğimiz ölçüde verimliliği artırıp, maliyetleri azaltabilir, kaliteyi de artırabiliriz. Bu üç etken pazarda rekabet gücümüzü artıracaktır” dedi.

Ege’den hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatı yüzde 31 arttı

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2016 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Ege İhracatçı Birlikleri Toplantı Salonunda yapıldı. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konușan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Bașkanı Moiz Hemsi, “Geride bıraktığımız 2016-17 sezonunda sektörümüz adına önemli gelișmeler oldu. Ülke olarak oldukça zor bir yıl geçirmemize rağmen, ihracatçılarımızın göstermiș olduğu çaba ve performans takdire değer. 2016 yılında birliğimiz toplam ihracat rakamı yaklașık 374 milyon dolardır. Sektörümüz Türkiye genelinde 6.3 milyar dolarlık ihracat yaptı. Değerde ülke genelindeki yüzde 4’lük artıșa rağmen, bölgemizdeki değer artıșı 2016 yılında yüzde 31 seviyesinde gerçeklești. Yağlı tohumlarda yüzde 61, baharatlarda yüzde 43, bakliyatta yüzde 38, bitkisel yağlarda yüzde 26 ile tüm sektörlerimizde kayda değer bir artıș yașadık” diye konuștu.

Japonya’da Türk mutfağı

Birliğin faaliyet alanına giren ürünler bazında, hedef pazarların yapısına ve tüketici alıșkanlıklarına yönelik 2016-2017 yılında bir dizi tanıtım faaliyeti yürütüldüğünü kaydeden Hemsi șöyle devam etti: “Japonya’nın en büyük yemek tarifi sitesi COOKPAD internet sitesinde “Türk Mutfağı” olușturuldu ve Türk Gıda ürünleri ile hazırlanan 40’tan fazla Japonca yemeğin tariflerine yer verildi.”

“Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Prof. Dr. Hülya İlbi’nin bașkanlığında ‘’Hașhaș Tohumunun Çimlenme Kabiliyetinin Önlenmesine Yönelik Yöntem Optimizasyonu’’ ile ilgili olarak bir projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Hemsi, ihracatçılara yeșil pasaport hakkı verilmesi, ihracatta konteyner tartım ișlemlerinde yașanan sorunların çözümü konularında önemli sonuçlar elde ettiklerini sözlerine ekledi.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2016 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda 2016 yılı bütçesi 1 milyon 610 bin TL olarak benimsenirken, 2017 yılı iș programı da kabul edildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.