Teknoloji sanal, etki gerçek: Hologram

Dunya Gida - - Haber - Özlem Erol Cengiz Yıldırım

Sanal gerçeklik kavramı gün geçtikçe hayatımıza daha fazla girmeye bașladı. Bunun en gözde olanı ise hologram teknolojisi. Günümüz teknolojisinin ulaștığı son nokta olan hologram teknolojisini perakende sektörüyle bütünleșik hale getiren sistem sayesinde pazarlamaya 3 boyutlu bir bakıș açısı getirerek markalara müșteriyi etkileme imkânı veriyor.

Günümüz ekonomisinde markalașmak, rakiplerden farklı konumlanabilmek ve tüketicinin satın alma güdüsünü etkilemek, șirketlerin en önemli hedefleri arasında yer alıyor. Çeșitli kampanyalar, farklı mecralarda reklam kampanyaları düzenleyen markalar tüketicilerin ilgisini çekerek satıșlarını artırmayı hedefliyor. Son dönemlerde teknolojiyi de pazarlamanın bir kolu olarak kullanan markaların son gözdesi ise hologram teknolojisi.

Bu yenilik sayesinde 2 boyutlu görüntünün, mekan ve objelerle bağdaștırılarak 3 boyutlu hale getirilmesi sağlanıyor. Canlıymıș izlenimi yaratması sayesinde karșı tarafta kalıcı bir etki bırakıyor.

Konuşan market rafları

Hologram teknolojisinin inovatif ve yenilikçi bir ürün olduğunu belirten Hollogra Kurucu Ortağı Cengiz Yıldırım, “Hologram uygulamaları sayesinde, orada olmayan bir sanatçıyı oradaymıș gibi sahneye çıkarabilir, mağaza vitrinlerinde gerçek mankenler yürüyormuș izlenimi yaratabilir, ürün maskotlarınızı 3 boyutlu olarak canlıymıș gibi sunabilirsiniz. Mevcut teknolojilerin sahip olmadığı birebir boyutta, insanların karșısında onlarla etkileșime girebilen, canlı izlenimi veren uygulamalar da hologram sayesinde gerçekleștirilebilir. Ayrıca market raflarında konușan, hareket eden ürünler, maskotlar gibi uygulamalar da yapılabilmektedir” açıklamasında bulundu.

Her kullanıma uygun bir ürün: Hollograf

Hologram teknolojisinin gıda sektöründe kullanımının henüz yaygın olmadığını anlatan Yıldırım, “Gelecekte, market raflarında, iç ve dıș tanıtım alanlarında sıklıkla kullanılacağını düșünmekteyiz. Gıda sektörü için geliștirdiğimiz, Hollograf ürünümüzle biz bu doğrultuda bir pazarlamaya bașlamıș bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde birçok hologram uygulamasının marketlerden bașlayarak hayatımıza gireceğine tanık olacağız” diye konuștu.

Satın alma üzerinde etkisi yüzde 86

Satın almayı etkileyen birçok faktör var. En önemlisi ise fark yaratmak. Kararsız kalan tüketiciyi etkileyen bir yenilik olan hologram teknolojisi, kullanan markayı rakibine göre bir adım öne çıkarıyor. Yıldırım, “Hologram teknolojisi akılda kalıcılığı da artıran bir unsur. Bununla birlikte Hologram ürünleri ülkemiz için çok yeni bir teknoloji, ancak dünya üzerinde yaygın olarak kullanılıyor. Görsel algısı nedeniyle dikkat çekme ve duygusal bağ kurma özelliği son derece yüksek. Yurt dıșında yapılan araștırmalarda satın alma üzerinde yüzde 86 gibi yüksek bir etkisi var” bilgisini verdi.

Kullanımı zamanla artacak

Hologram teknolojisinin șu anda daha çok lansman ve fuar gibi alanlarda kullanıldığını dile getiren Yıldırım, “Hologram, perakende sektöründe yeni bir uygulama alanı ve bu alan henüz hiçbir marka kullanıma geçmiș değil. Ancak yeni geliștirilen hologram raf ürünü hollograf ile yakın zamanda birçok markanın bu teknolojiyi kullanmaya bașlayacağını görebiliriz” tespitini yaptı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.