3D yazıcılar her eve girecek

Dunya Gida - - Haber - Serhat Özperçin Büşra Sözen busra.sozen@dunya.com

3D yazıcılar hayatımızın her alanına giriyor. Mutfak da buna dahil... Peki bu makinaların kullanımı nasıl? Hangi alanlarda kullanıyor ve mutfakta ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Zaxe Pazarlama Müdürü Serhat Özperçin 3D yazıcıların mutfakta kullanımı ile ilgili bilgiler verdi.

-3D yazıcıların mutfakta bir çok alanda kullanılmaya bașlandığını söyleyen Zaxe Pazarlama Müdürü Serhat Özperçin, “Özellikle FDM tipi plastik yazıcılardan istediğiniz gibi kurabiye kalıbı basabilirsiniz veya mutfakta özel tasarım bir limon sıkacağı, mevye tabağı, ceviz kıracağı vb. plastik ürün ihtiyacınız olduğu zaman, sağlıklı plastik PLA ile ( mısır nișastası hammaddesi ile üretilen yiyecekle temasa uygun termoplastik) üretim yapabilirsiniz. Yine sağlıklı plastik PLA ile çikolata ve krem șanti kalıpları yapabilirsiniz. Yapmıș olduğunuz kalıpların içine benmari usulü erimiș çikolatayı dökerek soğuduktan sonra istediğiniz șekilde çikolata üretmiș olursunuz” dedi. Özperçin, “Mutfakta sadece plastik alanında değil, kurabiye, șeker, çikolata ve hatta pizza bile basan 3D yazıcılar piyasada mevcut. Bunların en çok bilineni çikolata basan 3D yazıcılar. Bu yazıcılar ile istediğiniz șekile göre koymuș olduğunuz çikolatayı ısıyla eritip uç kısmından akıtarak üretim yapabiliyorsunuz” diye konuștu.

Etten pizzaya kadar bir çok ürün 3D yazıcılar ile üretilecek

3D yazıcıların mutfakta kullanımının aslında pastaneler, așcılar ve ev kullanıcılarına yönelik olduğunu ifade eden Özperçin, “En basitinden evde kendi kendinize özel kurabiye kalıpları üretip satıș yapabilirsiniz mesela. Onun dıșında doğum günlerine özel çikolata baskıları yapabilirsiniz. Özellikle 3D tarayıcılar taranıp, çikolata büst basımı șu aralar çok yaygın” diye ekledi. Özperçin 3D yazıcıların önümüzdeki dönemlerde mutfakta kullanımlarındaki gelișmeler ile ilgili șunları söyledi: “Araștırmalar 3D yazıcıların 5 ila 10 sene içerisinde her eve gireceğini öngörüyor. Mutfakta da bu durum aynı aslında. Șimdilik plastik 3D yazıcılar çok yaygın olsa da, ișimizi kolaylaștırıcı mutfak tipi yiyecek ve içecek üreten 3D yazıcılar da deneysel olarak üretilmeye bașladı. Malzeme çeșitliliği ve kullanım alanları genișledikçe, yiyecek olarak bir çok ürünün üretilebileceği öngörülüyor. En uç örnek olarak aslında yapay etleri örnek verebiliriz. Bioprinter sadece vücudumuza gerekli olan organları üretmekle kalmıyor, yapay et üretimi de yapabiliyor. Belki bundan yaklașık 10-15 sene sonra vegan yada vejetaryen kalmayacak ve hayvanlara ihtiyacımız olmadan yapay etleri yiyebileceğiz. Șu anda bioprinterlardan köfte üretilmiș durumda, teknoloji ve bilim geliștikçe yakın zamanda etten, pizzaya kadar bir çok ürünü 3D yazıcılar ile üretip sofralarımıza getireceğiz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.