Konsa Plastik, yeni ambalaj tasarımları için Ar-ge çalışmalarını sürdürüyor

Dunya Gida - - Haber - Yıldız Doğruer Yemiş Konya

Temelleri 1920’de atılan; gıda, temizlik ve kozmetik sektöründe pazarlama ve dağıtım faaliyetinde bulunan Konsa, 2016’da Konsa Plastik Ambalaj firmasını kurarak üretim faaliyetlerine bașladı. Konsa Plastik Ambalaj, her türlü gıda, deterjan ve boya sektörüne yönelik ambalaj üretiminde yeni tasarımlar için ar-ge çalıșmalarını sürdürüyor.

“100 yıllık distribütörlük sistemimizle olușturduğumuz ‘Konsa Kalitesi’ni aynı șekilde yeni iș birimimiz, ambalaj üretimi ve pazarlamasında da sağlamak istiyoruz” diye konușan Konsa Plastik Ambalaj Genel Müdürü Fatih Yazıcıoğlu, “Șirketimizin temeli, 1920’de Konya Ticaret Odası’nın 13. üyesi M. Nuri Yazıcıoğlu tarafından, perakende bakkaliye olarak atılmıștır. 1975’de Mehmet Necati Yazıcıoğlu, Yazıcıoğlu Gıda Ticaret olarak toptan bakkaliye ișine devam etmiștir. 1981’de anonim șirket statüsüne geçildi.1997’de distribütörlük sistemine geçen șirketimiz, Konya, Karaman, Aksaray il ve ilçelerinde gıda, kozmetik, temizlik ve sağlık ürünleri alanlarında satıș ve dağıtım faaliyetlerini sürdürmektedir. Üretim yatırımımızla ilgili olarak da 2016’da yatırımlarımızı tamamlayarak ambalaj üretimine bașladık. Șirket yönetiminde șu an 3. ve 4. kușak aile üyeleri aynı anda aktif olarak bulunmaktadır. 2015’de, Aile Kurumsallașması’na yönelik ‘Konsa ve Yazıcıoğlu Aile Anayasası’ tamamlandı. Bu yılın bașında da ‘Aile Șirketi Kurumsallașması’ için gereken ‘Entegre İnsan Kaynakları Sistemi’mizi profesyonel bir danıșmanlık șirketi desteği ile kurma kararı alındı. Entegre İnsan Kaynakları Sistemimizi kurarak kurumsal anlayıș ve uygulamalarla çalıșan ve Konya’da belki de ilk aile șirketi olacağız” dedi. Sektör gereksinimlerinin bilincinde hareket eden bir firma olduklarını dile getiren Yazıcıoğlu, “Bașlangıç olarak yuvarlak ambalaj grubunda tamamı kalıp içi etiketleme (IML) șeklinde üretilen 1000, 2000, 2250 , 3000, 4000, 5000, 9000, 10.000, 18000 gr kovaların üretim, pazarlama ve satıșını gerçekleștiriyoruz. Ürünlerimizin hem yurt içi, hem de yurt dıșı pazarlarda pazarlama ve satıș faaliyetleri gerçekleștirilmektedir. Türk malının kaliteli olduğunu dünyaya duyurmak üzere üretici olarak da inovasyona açık güçlü markalarla, üretim, pazarlama, satıș ve dağıtım faaliyetlerimizle sürdürmeyi hedefliyoruz” șeklinde konuștu.

2017 yılı bașında plastik ve ambalaj üretimini standart hale getirmek için Türk Standartları Enstitüsünden ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerini aldıklarını vurgulayan Yazıcıoğlu, “İnovasyona açık olan șirketimiz yeni ve farklı ambalaj tasarımları ile ar-ge çalıșmalarını sürdürecektir. Satıș tarafından siparișin alınıp depo ve lojistik tarafından hazırlanarak sevk edilip müșteriye teslim sürecinin tamamını elektronik ortamda gerçekleștirmeyi sağlayan ERP yazılımı yatırımı yapılmıș ve hayata geçirilmiștir” dedi.

İlk ihracatımızı 2016 yılı sonunda Ortadoğu ülkelerine gerçekleștirdik açıklamasını yapan Yazıcıoğlu, “2017 yılında hedef pazarlarımızda ihracat rakamlarımızı büyütmeyi ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. İhracatımızı Ortadoğu, Asya ve Kuzey Afrika Ülkeleri bașta olmak üzere hem farklı ülkeler açısından hem de miktar olarak arttırmayı planlıyoruz” diye konuștu. Ambalaj üretiminde tam kapasiteye yakın olarak çalıștıklarını belirten Yazıcıoğlu, “Hem yurt içi hem de yurt dıșına yönelik müșteri portföyümüz hedeflerimiz doğrultusunda gün geçtikçe artmaktadır. Ağırlıklı olarak gıdaya yönelik ambalaj üretimi yapmaktayız. Kalite ve hijyen standartlarının altında üretim yapan firmaların varlığı sektörümüzde rekabet șartlarını zorlaștırmaktadır. Ayrıca üretim girdisinde en büyük paya sahip plastik hammaddesinde dıșa bağımlı olmamızdan dolayı hammadde tedariğinde ve fiyat dalgalanmalarında problemler yașıyoruz. Șirketimiz, müșteri beklentileri ve talepleri doğrultusunda yeni projeler geliștirebilmek için gerekli makine, kalıp ve robot alt yapısına sahip olmakla birlikte bu projelerde termin, maliyet ve hijyen özellikleriyle sektörde “Konsa Kalitesi” ile ayrıcalıklı hale gelmeyi hedeflemektedir. İlerleyen süreçte, yeni makine ve kalıp yatırımlarımızla üretim, pazarlama ve satıșlarımız devam edecektir” diye konuștu.

Fatih Yazıcıoğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.