Türkiye dünyaya un fabrikası ihraç ediyor

Dunya Gida - - Haber -

Dünyadaki toplam ticari hacmi 3 milyar doları aşan değirmen makineleri sektörü, İDMA 2017 Fuarı’nda, 7. kez bir araya geldi. Fuarda Türk makine üreticileri, 90 ülkeden gelen yatırımcılarla önemli anlaşmalara imza attı.

Uluslararası Un, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Yem Değirmen Makineleri, Makarna ve Bisküvi Teknolojileri Fuarı İDMA, 4-7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde bir araya geldi. Dünyadaki toplam ticari hacmi 3 milyar doları așan değirmen makineleri sektöründe, liderliği elinde bulunduran Türk değirmen makineleri üreticileri, İDMA 2017 Fuarı’nda 7. kez 90’ı așkın ülkeden gelen yatırımcılarla buluștu. Un fabrikaları için geliștirdikleri değirmen makinelerinin yüzde 90’dan fazlasını yurtdıșına ihraç eden Türk teknoloji üreticilerinin, fuarda, çok sayıda anahtar teslimi fabrika kurulum anlașmasına imza atması bekleniyor. İDMA 2017 Fuarı’nda sonuçlanacak en büyük yatırımlardan biri Irak’ta kurulacak 20 un değirmenini kapsıyor.

Özellikle Ortadoğu, Afrika ve Asya’dan çok sayıda yatırımcıyı ağırlayan İDMA Fuarı, ekonomik daralmanın yașandığı șu günlerde Türkiye için önemli bir ihracat potansiyeli olușturmayı hedefliyor.

Sektörün dünyadaki temsilcileri İDMA’da

Dünya genelinde 30’a yakın önemli sanayici örgütünden destek alan İDMA Fuarı, açılıșta uluslararası yönüyle dikkat çekti. Fuarın açılıș konușmaları ve kurdele kesimi, 12 ülkeden

19 sivil toplum kurulușu ve devlet kurumu temsilcisinin katılımıyla gerçekleștirildi.

Fuarın açılıșında yer alan önemli isimlerden bazıları șunlar: Afgan Nengarhar Tarımsal Eğitim Merkezi (NATC) Bașkanı Ahmad Zaki Fazlı, Fas Ulusal Değirmencilik Federasyonu Bașkanı Abdullatif Izem, Filistin Gıda Endüstrisi Birliği Bașkanı Bassam Hamid, Güneydoğu Un Sanayiciler Derneği Bașkanı Erhan Özmen, Hububat Tedarikçileri Derneği Bașkanı Gülfem Eren, Irak Babil Ticaret Odası temsilcisi Sadek Mamuri, Irak Divaniye Ticaret Odası temsilcisi Mahmoud Abduhassan Allaithy, Irak Ulusal Ticaret ve Tahıl İșleme Șirketi Değirmencilik Bölümü Direktörü Ali Zaer Moteab, İran Yem Endüstrisi Derneği Bașkanı Majid Movafegh GHADİRLY, Mali İș ve Oryantasyon Merkezi Genel Müdürü Moussa Coulibaly, Mısır Değirmencilik Derneği Genel Sekreteri Mahmoud Riyadh, Pakistan Un Değirmencileri Derneği Bașkanı Asim Raza Ahmad, Senegal Fırıncılar Federasyonu Bașkanı Gaye Amadou, Tahıl ve Bakliyat İșleme Teknolojileri, Depolama ve Analiz Sistemleri Derneği (TABADER) Bașkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Bașkanı Abdülkadir Külahçıoğlu ve Ukrayna Değirmenciler Birliği Bașkanı Rodion Rubinskiy.

İDMA, 10 milyar dolarlık dünya pazarını buluşturuyor

İstanbul Fuar Merkezi’nin 1-2 ve 3. salonlarında gerçekleștirilen ve 4 gün süren İDMA Fuarı, un, yem, pirinç, bakliyat ve makarna sektörlerindeki makine üreticilerini ve mamul madde üreticilerini bulușturdu.Tüm bu sektörün teknoloji bazında dünyadaki toplam ticari hacmi yaklașık 10 milyar dolar. İDMA, 10 milyar dolarlık bu pazarın uluslararası nitelikteki tek fuarı niteliğine sahip. Bu yüzden fabrika ve makine yatırımı planlayan dünyadaki un, yem, pirinç, bakliyat ve makarna üreticileri, alanlarıyla ilgili son teknolojileri tek çatı altında birebir görmek ve farklı alternatifleri kıyaslayarak kendileri için en doğru yatırıma karar vermek için, 2 yılda bir düzenlenen İDMA Fuarı’nı ziyaret etmeye özel bir önem veriyor.

İDMA Fuarı

Hububat ve bakliyat ișleme sektöründeki yenilikleri ve teknolojik gelișmeleri dünyaya duyurmak amacıyla Parantez Uluslararası Fuar Yapım A.Ș. tarafından organize edilen Uluslararası Un, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Yem Değirmen Makineleri, Makarna ve Bisküvi Teknolojileri Fuarı İDMA, ilk olarak 2005 yılında düzenlendi.

2 yılda bir İstanbul’da düzenlenen ve düzenlendiği ilk yıldan itibaren gerek katılımcı gerekse ziyaretçi sayısını önemli oranda arttırmayı bașaran İDMA Fuarı, günümüzde hububat ve bakliyat ișleme teknolojileri alanında dünya genelinde düzenlenen tek geniș çaplı uluslararası teknoloji fuarı niteliğinde.

Hububat ve bakliyat sektörüne yönelik teknoloji, ürün ve hizmet geliștiren firmaların katılımcı olarak yer aldığı İDMA Fuarı’nda; un, irmik, mısır, pirinç ve yem değirmenleri ile bakliyat temizleme, ambalajlama, makarna ve bisküvi tesisleri için geliștirilen en son teknolojiler sergileniyor. Bunların yanı sıra tahıl depolama siloları, dolum, tașıma ve tahliye sistemleri, laboratuvar cihazları, katkı maddeleri, ambalaj makineleri ve malzemeleri ile yedek parça ve yan sanayi ürünlerindeki en son yenilikler de yine İDMA’da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Hububat ve bakliyat ișleme sektörüne yönelik her türlü çözümün, tüm alternatifleriyle birlikte İDMA Fuarı’nda yer alması, 144 ülkedeki ișleyicilerin yatırım programlarını yapmak ve gerekli bağlantılarını kurmak için İDMA’da bulușmasını sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.