Nestlé Professional işletmelerin ‘toplam kahve çözüm ortağı’

Dunya Gida - - Söyleşi - Ayşe Dinçer ayse.dincer@dunya.com

Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz, EDT sektörünü, ișletmelere verdikleri hizmeti ve yeni kahve makinesini Dünya Gıda Dergisine anlattı.

EDT sektöründe içecek kategorisinde nasıl bir gelișme gözleniyor? Ticari ve ticari olmayan kanallar ile tüketicinin talepleri neler?

Pazar her yıl büyüyor. Bu dünyada da böyle... Global araștırmalar gösteriyor ki tüketiciler geçen yıl ev dıșı tüketime yaklașık olarak 2.8 trilyon TL harcamıș ve bu harcamanın yüzde 52’si sıcak içeceklere olmuș. Kahve burada önemli role sahip kușkusuz. Ticari kanalların daha hızlı büyüdüğünü, ticari olmayan kanalların da bu trendi takip ettiğini söyleyebilirim. Kafe ve pastane kanalı kahve harcamalarında en hızlı büyüyen kanal. Tüketicilerin kahveye olan talepleri gün geçtikçe artıyor. Araștırmalar 1,08 milyar bardak kahvenin her gün global olarak ev dıșında tüketildiğine ișaret ediyor. Bu çok önemli bir pay.

Kahve pazarı dünyada ve Türkiye’de ciddi bir büyüme içinde bunun fırsatlarını nasıl değerlendirirsiniz?

Buradaki en önemli hususun, ișletmelerin de artık kahveyi büyüme fırsatı olarak görmeleri olduğu kanaatindeyim. Bu bakıș açısı rüzgarı arkasına alıyor. Bunun dıșında, tüketici eğilimleri gün geçtikçe değișiyor, gelișiyor. Bugün tüketicilerin kahveden beklentileri her zamankinden çok daha fazla. Y kușağı haftada en az 1 kere dıșarıda yemek yiyor. Kahve hayatlarının önemli bir parçası. Tüm bunlar bize yeni fırsatların kapılarını açıyor.

Kahve tüketicisi ne istiyor? Beklentileri ne? Bu istekleri karșılamak mümkün mü?

Elbette. Günümüzde kahve tüketicilerinin beklentileri ve memnuniyet çıtaları giderek yükseliyor. Tüketiciler daha fazla çeșit, kișiselleștirilmiș lezzetler, tazelik ve kalite arayıșında. Öyle ki, bugün kahve tüketicilerinin yüzde 81’i kahve için gidecekleri yerin seçimindeki en büyük faktörün kalite olduğunu söylüyor. Geçen yıl tüm dünyada kișiselleștirilmiș kahve lezzeti için 64 milyar dolar gibi ciddi bir rakam harcanmıș olması da önemli bir gösterge. Seçici damak tadına sahip tüketiciler gün geçtikçe artıyor. Bunun yanında tüketicilerin sürdürülebilir kaynaklara ve etik üretime verdiği önem de artıyor. Tüketiciler kahve seçimlerinde bugün tüm bunları bilmek istiyor.

Geçtiğimiz günlerde NESCAFÉ Milano Combi Kahve Makinesi’nin lansmanını yaptınız. Makinenin özellikleri nedir?

En önemli özelliği șu; bu yeni makineyle birlikte NESCAFÉ Milano kategorisine çekirdek opsiyonunu ekliyoruz. Dolayısıyla, yeni makinemiz ișletmelere hem çekirdek kahvemiz hem de çözünebilir kahvemiz ile farklı, özelleștirilmiș, çok sayıda lezzetli, taptaze kahve ve sıcak içecek yaratma imkanı sunuyor. Bugün espresso bazlı kahve sevenler geldikleri bir mekanda kavrulmuș ve öğütülmüș kahve çekirdeklerinden demlenen özgün tadı aldıklarında doğru yerde olduklarını hisseder. Bu da en üst seviyede müșteri memnuniyetine önemli katkı sağlar. Bununla birlikte servis kolaylığı ve kalite arasında dengeyi sağlayan yüksek kaliteli çözünebilir kahve hala ișletmeciler için daha verimli bir seçenek olarak öne çıkar. Bu iki kahve çeșidini bir arada sunmasıyla fark yaratan NESCAFÉ Milano Combi, ișletmecilere tüketicilerin beklentilerini ve kendi ișletme stratejilerini temel alarak kahve tariflerini belirleme konusunda sürekli bir esneklik imkanı sağlıyor. Bu çok önemli...

Makinenin tüketiciye ve müșterilerinize kazandırdığı artı değerler neler?

Nestlé Professional olarak, tüm kahve çeșitlerini sunabilen bu makineyle birlikte kaliteyi verimlilikle birleștiriyoruz. Zira Nestlé Professional olarak ișletmecilere sunduğumuz tek katkı, geliștirdiğimiz üstün teknolojili makinelerden kaynaklanmıyor. Müșterilerine kahve seçenekleri sunmak isteyen ișletmelere bu konuda ihtiyaç duydukları tüm altyapıyı sağlayarak Toplam Kahve Çözüm Ortağı olarak hizmet veriyoruz. Trendleri takip eden ve pazardaki ihtiyaçları iyi anlayan bir marka olarak, tüm tüketici ve müșteri tercihlerini karșılayacak opsiyonları birarada sunuyoruz. Kusursuz kahveler hazırlamak için patentli yeniliklere sahip yeni NESCAFÉ Milano Combi, dokunmatik ekranında espresso, mocha, cappuccino’dan sıcak çikolataya uzanan hem sıcak hem soğuk 24’e kadar özellikli içecek seçeneği ve kavrulmuș, öğütülmüș çekirdekler ile çözünebilir kahveden, gerçek süt ve premium çikolataya geniș ürün yelpazesi ile ișletmelerin müșterilerine bekledikleri çeșitliliği sunmasını sağlıyor. Ödül sahibi, patentli VariPlus teknolojisi, en kaliteli bir fincan kahveyi en basit șekilde elde etmenin anahtarını sunuyor ve ișletmecilerin kișiselleștirme trendinde bir adım önde olmasını sağlıyor. İdeal kahve demleme basıncını, su miktarını, sıcaklığını ve öğütmeyi, makinenin sunduğu farklı kahve seçenekleri için kolay ve hızlı șekilde ayarlayarak, her kahveseverin özel isteklerini ve seçimlerini en iyi șekilde yerine getiriyor. Sahip olduğu teknoloji sayesinde fireyi ve atık olușumunu engellerken, her seferinde aynı standartta ideal ürün servisini yapmayı sağlıyor. NESCAFÉ Milano Combi ile ișletmeciler makinenin yalnızca bir düğmesine basarak her zaman en üst düzeyde kalite ve tutarlılıkta üstün lezzetleri müșterilerine sunabiliyor. Bu makine Profesyonel Italyan Barista hassasiyetiyle çalıșıyor diyebilirim. Akıllı tasarımı ve sezgisel dokunmatik ekranı sayesinde düzenli bakımı en kolay ve basit șekilde gerçekleștirilebiliyor. Bu da hem günlük ișlemleri hızlandırma hem de performansı artırma anlamında ișletmecilere önemli getiriler sağlıyor. Nestlé Professional, sadece ürün değil, menü tasarımından reçete önerilerine sezonsal promosyonlardan satıș noktasında pazarlama desteklerine ve latte art’tan personel eğitimine kadar toplam çözüm sunarak, müșterilerinin kazandıran iș ortağı oluyor.

NESCAFÉ Milano Combi kahve makinesi ile birlikte NESCAFÉ Superiore Çekirdek Kahve’nin de tanıtımı yapıldı. Türk kahve tüketicisi hangi tür kahvelerden hoșlanıyor. Beklentileri var mı? NESCAFÉ Superiore bu beklentileri karșılıyor mu?

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yașam șirketi Nestlé’nin ev dıșı tüketim alanında uzman iș birimi Nestlé Professional, NESCAFÉ’nin kahve konusundaki 80 yıla yakın tecrübesini, yenilikçi çözümleriyle birleștirerek, NESCAFÉ Milano Combi ile birlikte kahve tutkunlarına çok özel bir harman da sunuyor. NESCAFÉ Superiore, %100 Arabica kahve çekirdeklerinden olușan, orta sertlik ve orta asitlik derecesinde, meyvemsi aroması ile damak tadı gelișmiș tüketicilerin gönlünü çelecek bir harman... Burada küçük bir parantez açmak istiyorum. Kahve tüketicilerinin, özellikle Y kușağının sürdürülebilir bir șekilde tedarik edilen ve etik olarak üretilen ürünlere yönelik talebinin giderek arttığı hepimizin malumu. NESCAFÉ Superiore kahve tutkunlarının bu yöndeki beklentilerini karșılamak açısından da kategoriye mükemmel bir fırsat sunuyor. Yağmur Ormanları Birliği (RFA) sertifikasına sahip ve aynı zamanda 2010 yılında hayata geçirdiğimiz NESCAFÉ Planı kapsamında üretilen bir harman. Bu plan ile hem kahve tarımının ve operasyonlarımızın çevresel ayak izinin azaltılmasını hem de mevcut ve gelecek nesiller için kahve tarımını daha çekici kılarak, kaliteli yeșil kahvenin uzun vadeli tedarikine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Üreticileri ve tedarikçileri destekleyen Plan kapsamında maddi ve sosyal sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik birçok çalıșma yürütüyoruz. Doğrudan satın alma ve kahve üretimi yapan çiftçilere teknik yardım programları, sağlıklı fide dağıtımları bunlardan yalnızca birkaçı... Bunun yanında, önemli bir nokta daha eklemek istiyorum; NESCAFÉ Milano Combi’de lezzetli ve fark yaratan çözünebilir kahve çeșitleri hazırlamak için, dünya lansmanını geçen sene ilk kez Türkiye’de yaptığımız Ispirazione Italiana’yı sunuyoruz. Çözünebilir kahveye İtalyan dokunușu getiren bu ürünümüz de özenle seçilmiș en iyi %100 Arabica kahve çekirdeklerinden olușuyor. Bu harmanın sırrı, dünyanın özenle seçilmiș en iyi kahve çekirdeklerinden elde edilen çözünebilir kahve ile geleneksel yöntemlere göre on kat taha ince çekilmiș mikro kahve çekirdeklerini bir araya getirmesinde yatıyor. Bu mikro çekirdek tanecikleri sayesinde daha yoğun ve zengin bir tat yaratan Ispirazione Italiana, zor beğenen kahveseverlerin dahi beğenisini kazanıyor.

www.nestleprofessional.com.tr

Ayşe Dinçer, Arzu Alibaz

Arzu Alibaz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.