UNESCO Gastronomi Şehri Gaziantep

Dunya Gida - - Söyleşi - Ali Yerlikaya Gaziantep Valisi

İnsanların Gaziantep’te görebilecekleri çok önemli șeyler var. Evliya Çelebi’nin ifadesiyle șehrimiz Șehr-i Ayıntab-ı Cihan’dır. Dünya șehirlerinin ıșığı, göz nurudur.

Șanlı direnișiyle mazlumlara rehber, kurtulușa meșale olmuș, kahraman șehit ve gazilerin yurdu… Ecdadın maharetlerini günümüze tașıyan mahir ustaların dünyadaki en saygın mutfaklar arasına girme bașarısı gösteren eșsiz lezzetlerin diyarı...

Bereketli topraklarıyla dünyada en seçkin yere sahip aromasıyla bilinen fıstığın yurdu…

Gaziantep; baklavası, fıstığı, tarihi dokusu, uluslararası coğrafi ișarete sahip tek șehir olarak Marka Șehir’dir.

“Dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep” hedefiyle var gücümüzle çalıșıyoruz. Hep birlikte el ele, gönül gönüle çalıșmaya, üretmeye devam edeceğiz. Mutfağımızın eșsiz lezzetleri, 2015 Aralık ayında UNESCO tarafından tescil edildi. Gaziantep, Gastronomi dalında Yaratıcı Șehirler Ağı’na dâhil edilen 18 șehirden biri oldu.

Dünyada bir șehrin adıyla anılan tek mutfak Gaziantep mutfağıdır. Gaziantep, endemik ürün ve bitkileri, geçmiș medeniyetlerden miras kalan baharatları, yöreye has üretme, muhafaza etme – saklama, pișirme ve sunum yöntemleri ile bugün marka șehir olmaya namzet bir șehirdir.

Gaziantep mutfağında yaklașık 500 çeșit yöresel yemek ve tatlı bulunmaktadır. Her gün bu lezzetlerden birini tatmak isteyen biri, ancak bir buçuk yıl sonra aynı yemeği ikinci kez tadabilir.

Bu açıdan bakıldığında, bahse konu zenginliği tatmak; yemek ve doymaktan ileri bir boyutta olduğu açıktır. Sofralarımızda kendine yer bulan yemeklerde, bu topraklarda yașayan 73 milletin irfanı vardır. Bu irfanın Gaziantep’in bakır kazanlarında harman olması bir insanlık zaferidir.

Bizde sofra, paylașmanın olduğu kadar, barıșın kaynağı ve sonucudur. Sofralarımızdan medeniyetlerin kokusu tüter. Birlikte yașamanın manifestosu ilan edilir. Bizim sofralarımız, iki kișinin doyduğuyla üçüncü de do- yar anlayıșıyla kurulur.

Bu bir çoğulculuk, misafirperverlik, ikramseverlik, uzlașma, paylașımcılık, bilgelik, gönül zenginliği, sofra masumiyetine inanç göstergesidir. Sofralarımızın bereketi paylaștıkça artar. Biz buna inanırız.

Her biri büyük bir irfanın eseri olan yemeklerimizi sanat eseri olarak görüyoruz. Hiçbir sanatçı, eserini kendisi için yapmaz. Çünkü bir bașkasıyla paylașılmayan sanat eserinin anlamı olmaz. Bu eserleri ne kadar çok kiși ile paylașırsak, eserlerimiz o kadar anlam kazanacak.

Dünya Gastronomi Kenti olmayı, sadece yemek sanatımızı değil, irfanımızın ürettiği yașam sanatını da dünya ile paylașmak için bir fırsat olarak görüyoruz.

Bütün insanlığı soframızda ağırlamaya talibiz. Șimdi Gaziantep’e gelme zamanı…

Bekliyoruz…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.