Gaziantep’te yemek bir kültür etkinliğidir

Dunya Gida - - Söyleşi - Adil Sani Konukoğlu Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye’nin önemli lezzet duraklarından Gaziantep, yemeğin hazırlanmasından tüketilmesine kadar özgün bir kültür olarak öne çıkan, dünyada gastronomi ile özdeșleșen az sayıdaki merkezden birisidir.

Dünyada mutfaklar “Çin Mutfağı”, “İtalyan Mutfağı” gibi ülke adı ile tanımlanırken, kent adı ile tanımlanan tek mutfak sanırım Gaziantep mutfağıdır. Salatalarından çorbalarına, kebaplarından tencere yemeklerine kadar mutfağımız bir kültürdür.

Gaziantep mutfağında kullanılan sebze ve meyvelerin pazardan alınması, kasapların yetkinliğine rağmen, alınacak etin nasıl olması gerektiğinin izahlı olarak anlatılması, törensel olmakla beraber hemen herkesin adeta sıradan ișlemidir.

Yemeğe katılacak ürünlerin hazırlanması, yemek fırında pișirilecekse tepsinin fırının ne tarafına konulması ve fırın sıcaklığının ne olması gerektiği gibi fırıncıya iletilen bilgiler de herkesin özümsediği konulardır.

Gaziantep’te en az ev kadınları kadar, erkekler de yemek konusunda yetkindir, zanaatkârdır. Yemeğin sofra öncesi ve sofraya gelme süreci, herkesin benimsemesi dolayısıyla normal bir ișlem gibi görünse de törenseldir, örneği olmayan kültürdür.

Gaziantep, tarihi İpekyolu güzergâhında bulunması, bereketin sembolü Fırat’ın kıyısında yer alması ve o dönem için çok büyük önem tașıyan çakmaktașı ocakları sayesinde medeniyetlerin bulușma noktası haline gelmiștir.

Bu özelliklerinin yanı sıra, günümüzde de Doğu ve Güneydoğu illeri bașta olmak üzere, ülkemizin dört bir yanından gelen ve kaynașan nüfus sayesinde, Gaziantep mutfağı zenginleșme sürecini devam ettirmektedir.

Gaziantep’i “yurt edinen” değișik kültür ve coğrafyalardan insanlar sayesinde farklı, ancak ortak bir damak tadı gelișmiș ve günümüzün zengin Gaziantep Mutfak Kültürü ortaya çıkmıștır.

Evrensel bir zenginliğimiz olan Gaziantep mutfağı, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi’nin (EDEN) 2015 yılı Ulusal Destinasyonu “Yerel Gastronomi ve Turizm” teması ödülünü almıștır.

Ayrıca, UNESCO Yürütme Kurulunun aldığı karar doğrultusunda 116 șehrin katılımı ile kurulan “Yaratıcı Șehirler Ağı” Listesine 11 Aralık 2015 tarihinde girerek Dünya Mutfağında hak ettiği yeri almıștır.

Akdeniz ile Mezopotamya arasındaki mihenk noktası olan Gaziantep’in, gastronomi alanında yakaladığı bașarı, kentin tanıtımı ve ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadır. Gaziantep Sanayi Odası olarak Gaziantep’in simgesi, alametifarikası haline gelen baklavamızın tescili için büyük çaba gösterdik.

Șu ana kadar Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden tek coğrafi ișaret tescili Gaziantep baklavasıdır. Bu, gastronomiyi destekleyen bir unsurdur. Gastronomi șehri olarak șehrimizi daha ileriye götürmek için mücadeleye devam edeceğiz.

Bize bu zenginliği bırakan atalarımıza ve gastronomi șehri olmamıza katkı sağlayan bütün kurum ve kișilere teșekkür ediyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.