Gaziantep sofrasının öyküsü cebinizde

Dunya Gida - - Söyleşi - Beyhan Hıdıroğlu Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yemek yazarının dediği gibi; Gaziantep “birçok ülkenin toplamından daha geniș bir lezzet mozaiğinin tek bir șehirde vücut bulmuș halidir”.

UNESCO Gastronomi Kenti Gaziantep’in mutfak kültürü hem dünya gastronomi literatürüne șehir ismi ile girmiș tek mutfak olma özelliği tașımaktadır hem de Antepfıstığı, Antep baklavası, Antep peyniri, Antep kurabiyesi, Antep mercimeği gibi birçok yemek ve ürüne de adını vererek aidiyetlik yaratmaktadır. Dolayısıyla da Gaziantep yemek kültürü toplumsal bir kültüre dönüșmektedir.

Lezzetler șehirde vücut bulurken, șehir de tek vücut olarak bu toplumsal kültürü dünyaya yaymaya çalıșmaktadır. Yemek yapmanın sanat olduğu bu topraklarda yetișen malzemelerin hünerli ellerde șekillenmesi ile olușan olağanüstü tatların izini sürmek ise eșsiz bir deneyimdir. Gastronomi turizmi çalıșmalarımızla bu toplumsal kültürü, bu sanatı, bu eșsiz deneyimi yeme-içme ve kültür tutkunlarına yașatabilmek için çalıșıyoruz.

Gaziantep Ticaret Odası olarak da Gaziantep Mutfağı gibi özel bir kültürel değere sahip çıkmaktayız. Odamız bu değeri tanıtmayı ve Gaziantep’te alternatif bir turizm modeli olan gastronomi turizmini geliștirmeyi, bu kültürel hazinemizi gastronomi turizmi aracılığıyla katma değere dönüștürebilmek hedefi ile 2012 yılında hazırladığımız “Güneșin ve Ateșin Tadı” isimli kitabımızın ikinci baskısını da 2015 yılında yaptık. Üçüncü baskısını ise yine 2015 yılında UNESCO çalıșmalarını yürütürken Gaziantep Büyükșehir Belediyesi ile birlikte yaptık. İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan “Güneșin ve Ateșin Tadı” isimli bu kitabımız sadece iștah kabartan fotoğraflarla bezenmiș, göz alıcı, satıș rekoru kıran bir kitaptan öte aslında naif, yüreklere dokunan bir öykü kitabı oldu diyebilirim. Kahramanları “güneș” ve “ateș” olan bir sofranın, Gaziantep sofrasının öyküsü.

Șimdi kitabımızı küçülttük cebinize koyduk. Tüm mutfak meraklıları, lezzet avcıları Güneșin ve Ateșin Tadı yemek kitabını mobil cihazlarına android ve iOS marketlerden ücretsiz olarak indirebilecekler.

Soframıza hoș geldiniz, afiyet olsun!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.