Gaziantep Lahmacunu tescilleniyor

Dunya Gida - - Söyleşi - M: Tekin Çiçek Gaziantep

Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan lahmacun, Gaziantep’in coğrafi ișaretli ürünleri arasına katılıyor. Türk Patent ve Marka Kurumu, Resmi Coğrafi İșaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninin 10. sayısında coğrafi ișaret tescil bașvuruları kabul edilen ürünler ve șehirlerini yayımladı.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından, coğrafi ișaret tescil çalıșmaları yürütülen ‘Antep Lahmacunu’ yayımlanan bültende Gaziantep adına coğrafi ișaret almak için askı sürecine çıkarılan ürünler arasında yer aldı. Antep lahmacunu üç ay askıda bekleme sürecinin ardından Gaziantep’in tescilli ürünleri arasındaki yerini alacak.

Antep lahmacununun coğrafi ișaretle tescil edilmesine yönelik sürdürülen çalıșmalar hakkında açıklamalarda bulunan GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram, “Gaziantep mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinin bașında gelen lahmacun için Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yak- lașık bir yıldır çalıșmalar yürütüyoruz. Geleneksel yemeğimizin yapımında kullanılan ürünler ve geleneksel hazırlanıș șekli ayırt edici özellikler olarak titiz çalıșmalar sonucunda belirlendi. Üç aylık bir bekleme sürecinin ardından Antep lahmacununun Gaziantep adına tescil edilmesini bekliyoruz. Son bir ay içerisinde Fıstık Ezmesi ve Antep Firiğinin ardından Antep Lahmacunun da șehrimiz adına coğrafi ișaretle tescillenecek olmasından büyük mutluluk duyuyoruz ” dedi.

‘Lezzet Cenneti’ olarak bilinen Gaziantep’in, UNESCO ‘Yaratıcı Șehirler Ağına girerek Türkiye adına önemli bir misyonu üstlendiğini anımsatan Bayram “Geleneksel yemeklerimizin coğrafi ișaretle tescillenerek koruma altına alınması, hem mutfak kültürümüzün gelecek nesillere tașınmasına hem de dünya çapında tanıtılmasına katkı sağlayacaktır” ifadelerinde bulundu.

Bayram, ayrıca eșsiz tarihi mirasıyla, zengin mutfak kültürünü bir arada sunmayı bașaran Gaziantep’in, yakın zamanda gastronomi turizminin vazgeçilmez duraklarından biri olacağını da sözlerine ekledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.