Cumba Künefe, İstanbul ve Dubai’de şube açmayı planlıyor

Dunya Gida - - Söyleşi - Berrin Sesli Gaziantep

Kurulmuș olduğu 2012 yılından bugüne kadayıf ve künefe severlerin uğrak noktası olan Cumba Künefe, Gaziantep Karataș, İstanbul ve Dubai’de șube açmayı planlıyor.

Müșterilerinden gelen yoğun talep üzerine böyle bir karar aldıklarını söyleyen Cumba Künefe ortaklarından Coșkun Yaycı aynı zamanda yurt içi ve yurt dıșından gelen talepler doğrultusunda ertesi gün ellerine geçecek șekilde özel kargo ile gönderi yaptıklarını kaydederek, Gaziantep’ten dünyaya lezzet köprüsü kuracaklarını kaydetti.

2018 yılında farklı ürünler ve lezzetler için Ar-Ge çalıșmalarının devam ettiğinin bilgisini veren Yaycı, halihazırda 8 çeșit ürünlerini 2018’de piyasaya sunacaklarını aktardı.

Bașarılarının arkasındaki en büyük nedenin imalatta kullandıkları tüm malzemeleri kendi bünyelerinde üretmek olduğunu söyleyen Coșkun Yaycı, ortağı İmam Ali Dağdelen ile 400 metrekare alanda kurdukları Cumba’da, Gaziantep’in geleneksel kadayıf ve tatlılarından olușan 30 civarında künefe çeșidini müșterilerinin beğenisine sunduklarını açıkladı.

“Künefeyi herkes yapar, farkı ve kaliteyi Cumba yapar” sloganıyla yola çıktıklarını ve kaliteleri sayesinde kısa sürede yoğun talep gördüklerini söyleyen Coșkun Yaycı, günlük ortalama 700 ila 800 kișiye hizmet verdiklerini belirtti.

Bütün tatlı çeșitlerinin rağbet gördüğünü bildiren Yaycı, en çok satılan ve beğenilen ürünlerinin ise kaymaklı hasır, yarı fıstıkzade ve yarı billuriye olduğunu aktardı.

“Bizi farklı kılan kullandığımız malzemelerdir” diyen Coșkun Yağcı, “Sadeyağdan fıstığa, tel kadayıfından kaymağına kadar her ürünü kendimiz üretiyoruz. Üretimin tüm așaması bizden geçtiği için bu da doğal olarak ürüne yansıyor” ifadelerini kullandı.

Eski radyolar ve antik eșyalarla dekore edilen mekanlarının da künefeleri kadar ilgi çektiğini söyleyen Coșkun Yaycı, “Otantik bir ortamda künefe yiyip, hoșça vakit geçirmek isteyenler için, Cumba șu anda en revaçta mekan. Gaziantep’te ‘künefe’ denilince ilk akla gelen mekan Cumba’dır. Cumba’da aradığınız her çeșit künefe ve kadayıfı bulabilmeniz mümkün.

Cumba dıșında Türkiye’nin hiç bir yerinde bu kadar çeșit künefeyi bir arada görmeniz mümkün değil. Kișiye özel künefe ve kadayıf yapan Cumba sektörde emin adımlarla ilerliyor” diye konuștu.

Müșterilerinin baklava yapmaları için kendilerine baskı yaptığını belirten Coșkun Yaycı sözlerine șöyle devam etti: “Baklava baklavacıdan, künefe künefeciden yenir. Biz ikisini birleștirmek istemedik. Tatlı sektöründe künefe ile ilerlemek istiyoruz. Biz aynı zamanda

Gastronomiye de ciddi katkı sunuyoruz. 24 Nisan 2015 tarihinde Gaziantep Üniversitesi Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulu, Așçılar Federasyonu ve Gaziantep Gastronomi ve Așçılar Derneği ile düzenlenen ‘Türk așçılığının dünü, bugünü, yarını ve turizm sektörü içindeki rolü’ konulu panele katılımımızdan dolayı ödüllendirildik.”

Sektörlerinde kısa sürede büyük bașarılar elde ettiklerini kaydeden Coșkun Yaycı konuyla ilgili șunları söyledi: “Cumba markasını oluștururken daha önce kuruyemiș sektöründe yer almamızın çok faydasını gördük. Mesleğimiz gereği fıstık ve tereyağı gibi ürünlere hakimiz. Bu konuda da Gaziantep’te çok iyi tanınırız. Bașka șehirlerden ve yurt dıșından birçok müșterimiz vardı. Cumba markasının bu kadar çok tutulması bizi tatlı ve künefe sektörüne de itti. Ortağımla beraber tatlı sektörüne girmeye karar verdik. Kuruyemiș sektöründe boy gösterirken Cumba’nın güvenirliliği bize çok olumlu yansıdı. Markamız kalite ile birleșince çok kısa süre de Gaziantep ve çevre illerde tanındık.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.