Yalçınkaya, Bandırma’ya 10 milyon dolarlık yatırım yapıyor

Dunya Gida - - Söyleşi - Seda Er Gaziantep

Baharat ve salça üretimi gerçekleștiren Yalçınkaya, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki tesisine bir yenisini eklemenin heyecanını yașıyor. Üç kușaktır üretim yapan Yalçınkaya, Bandırma’ya yaklașık 10 milyon dolarlık yatırım için kolları sıvadı.

Bölgenin baharat ve salça üretimi konusunda sayılı firmaları arasında olduklarını aktaran Yalçınkaya Yönetim Kurulu Bașkanı Haydar Yalçınkaya, “Firmamız 1988 yılından bu yana her yıl büyüyerek çalıșmalarını sürdürüyor. Aile șirketiyiz. Bașta pul biber olmak üzere baharatın her çeșidi ürün yelpazemizde var. Nar ekșisi üretimimizde var. Ayrıca 2003 yılında salça üretimine bașladık. Acı ve tatlı biber salçası ve domates salçası üretiyoruz. Ürünlerimizde Yalçınkaya bașta olmak üzere Aysa, Antepgün markalarını kullanıyoruz. Günlük 10 ton pul biber, 25 ton salça üretiyoruz. Bu üretim rakamlarımızla ve kalitemizle bölgenin önemli firmaları arasındayız. İslahiye’de 7 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere 16 bin 500 metrekare alan üzerinde üretimlerimizi gerçekleștiriyoruz. Șu an 115 kișiye istihdam sağlıyoruz. Sezonumuz olan 8. Ayın 15’i ile 11. Ayın 15’i arasındaki dönemde çalıșan sayımız 250’ye kadar çıkar” dedi.

Bandırma’da yatırım kararını sektörün orada kümelenmesi olarak değerlendiren Yalçınkaya, “İlk etapta 5 milyon dolar olmak üzere 10 milyon dolarlık bir yatırım bütçemiz var. Sos ve sıvı baharat üretimi için Bandırma’yı tercih etme sebebimiz sektörün orada kümelenmesi ve kalifiye insan gücü. Hazır bir tesis aldık. Kendi üretim șeklimize göre revize edeceğiz. 16 bin metrekare alan üzerine kurulu tesisin kapalı alanı 3 bin 500 metrekare. İkinci etapta bu alanı genișletmeyi de düșünüyoruz. Sıvı baharat konusu yurt dıșında çok yaygın. Ama bizim ülkemizde birkaç yerde butik olarak üretim yapılıyor. Biz üretimimizi yapınca asıl hedefimiz o ürünleri ihraç etmek. Bandırma’daki tesi- simizde ayrıca sos üretimi de yapacağız” diye konuștu.

Son yıllarda salça sektörünün yașadığı sıkıntılardan da bahseden Haydar Yalçınkaya șunları söyledi; “Yöresel salça üretimi son yıllarda çıkan düzenlemelerle çok zorlaștı. Koruyucu madde konusu ve ambalaj konusu üreticileri çok yoruyor. Salçanın bizim ülkemizde yemek kültüründe önemli bir yeri var. Gaziantep dünyada “gastronomi kenti” ünvanıyla ülkemizi temsil ediyor. Bu ünvanı almasındaki en önemli faktör yemeklerinde kullanılan salçadır. Dünyada bizim ülkemiz dıșında salça üretimi yapan yok gibi. Çok sayıda ülke bu yöresel lezzeti kopyalamaya çalıșıyor ama biz kıymetini bilmiyoruz. Salçamıza özellikle yurt dıșından çok fazla ilgi var. Bizim firmamızın Almanya’da depoları var. Oradan tüm Avrupa ülkelerine satıș yapıyoruz. Zaman zaman yurt dıșından yaptığımız üretimlerin kalitesini gözlemleyerek ortaklık teklifleri alıyoruz. Örneğin yakın zamanda Bulgaristan’dan salça üretimi konusunda ortaklık teklifi aldık. Ama bizim tercihimiz ülkemizde, ilimizde ve köyümüzde kalmak ve buraya katma değer katmak. Beklentimiz de üreticinin sorunlarının yerinde tespiti. Mesela teneke ve cam kavanoz dıșında ülkemize satıș yapamıyoruz ama yurt dıșına plastik ambalajda gönderebiliyoruz. Bu sorunlarımızın çözüme kavușturulmasını istiyoruz.”

Haydar Yalçınkaya

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.