Gaziantep’te lezzet durağı: Ciğerci Hüseyin

Dunya Gida - - Söyleşi -

Gaziantep’te ciğer kebabı bașta olmak üzere tüm kebap çeșitlerini özel olarak hazırladığı baharatıyla müșterilerine sunan Ciğerci Hüseyin, lezzet durağı oldu.

Müșterilerini en iyi șekilde ağırladıklarını ve memnun bıraktıklarını ifade eden Ciğerci Hüseyin Firma Sahibi Hüseyin Baydar, “Siparișler daha verilmeden masaya bol çeșitli salatalarımızın ve enfes ayranımızın ikramını yapıyoruz. Usta ellerden çıkan kebaplarımızı müșterilerimizin siparișleri doğrultusunda özel olarak servis yapıyoruz. Özellikle ailelerin gönül rahatlığı ile geldiği bir ișletmeyiz” dedi

Beș yıl önce 40 metrekarelik küçük bir alanda ișe bașladıklarını söyleyen Baydar, “Mekanı ilk açtığımızda müșterilerimiz oturacak yer bulamıyor ve ayakta yemek zorunda kalıyordu. Bu talepler bizi büyümeye zorladı. Dükkanın arka duvarını kırıp mekanı büyüttük, bu da yeterli olmadı üst kattaki terası dekore ederek ailelerin gönül rahatlığıyla geldikleri ve misafirlerini ağırladıkları lüks ve ferah bir mekan haline getirdik. Buna rağmen müșterilerimize masa açmakta güçlük çekiyoruz ve çareyi dükkan önüne servis açarak buluyoruz” diye konuștu.

Damak tadının önemini vurgulayan Baydar, “Özellikle bizim mekana gelen müșterilerimiz lezzeti bizimle tadacaktır. Kebaplarımız bol porsiyonludur. Lezzetten hiçbir șekilde ödün vermeyiz. Müșterilerimizi müșteri gibi değil, misafir olarak görüyoruz. Eti ve sebzeyi günlük olarak alıyoruz. Müșterilerimize hergün taze ürünler sunuyoruz. Kaliteden hiçbir șekilde taviz vermiyoruz. Müșteri memnuniyeti bizim için ilk sırada yer almaktadır” ifadesini kullandı.

Gazianteplilerin vazgeçilmezi olan ciğer kavurmasından da bahseden Hüseyin Baydar șunları söyledi: “İșyerimize ilk adımını atan müșterilerimiz köz ateșinin üzerinde kıvamına gelen mis gibi ciğer kavurmasının kokusunu alır. Kebap öncesi lavaș ekmek içinde ciğer kavurmamızı sunuyoruz. Kendimize özgü baharatlarımız ile hazırladığımız ciğer kebap ve kavurmasında her zaman taze ciğer kullanıyoruz. Sadece ciğer kavurmamızı yemek için mekanımıza gelen önemli bir müșteri kitlesine sahibiz.”

Son olarak sektör sorunlarına da değinen Hüseyin Baydar, “Șu an için en büyük sorunumuz et fiyatlarındaki büyük artıș. Biz bunu mümkün olduğunca fiyatlarımıza yansıtmamaya çalıștık ancak belli bir noktaya gelindiğinde mecburen fiyatlara yansıtmak zorunda kalıyoruz. Bu da bizi zor durumda bırakıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Hüsnügül Şurgun Gaziantep Hüseyin Baydar

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.