Burçak Baharat, marka bilinirliğini artıracak

Dunya Gida - - Söyleşi - Seda Er Gaziantep

Baharat sektörünün önemli isimlerinden Burçak baharat, marka bilinirliğini ön plana çıkarmak adına markaya yatırım yapmaya bașladı. Firma, ‘Burçak’ markasının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olduğu gibi tüm Türkiye’de de yaygınlașması için çalıșıyor. Baharat bașta olmak üzere pasta, içecek ve endüstriyel gruplarda dört ana alanda üretim gerçekleștiren Burçak, baharat alanında toplamda 2 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Toptan gıda iși ile bașladıkları ișlerinde bugün baharat sektörünün önemli isimlerinden biri olmasını Burçak Baharatları Yönetim Kurulu Bașkanı Veli Ekinci șöyle anlattı; “20 yıldır baharat sektöründeyiz. Daha önce toptan gıda ile uğrașıyorduk. Aile șirketi olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Baharat grubu olarak, kırmızıbiberden naneye, sumaktan kekiğe, kimyondan çörek otuna baharatın ana ürünlerinin tamamı bünyemizde mevcut. Ayrıca ithal ürünlerden tarçın, karabiber, Hindistan cevizinin yanı sıra bölgemizde yetișen kimyon, kișniș ve kendimize has ürettiğimiz köfte baharatlarımızı ișleyerek tüketiciye sunmaktayız. Pasta Grubunda pudingler, krem șantiler, kabartma tozu, vanilya, nișasta grupları, pudra șekerleri, kakao var. İçecek gruplarında Türk kahvesi, menengiç kahvesi, çözünebilir kahve ve aromalı içecekler bulunuyor. Baharat alanındaki tüm çeșitlerimizi endüstriyel olarak ekonomik paketlerde satıșa sunuyoruz. Bu alanda da oldukça iddialıyız.”

Üretimlerinin yüzde 30’unu ihracatta yüzde 70’ini iç piyasada değerlendirdiklerini ifade eden Ekinci, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi ağırlıklı olmak üzere Türkiye geneli çalıșıyoruz. İç piyasada toptancılar ağıyla satıșlarımızı gerçekleștiriyoruz. Ancak șimdilerde market çalıșmalarına da ağırlık verdik. Yurt dıșında Avrupa ülkeleri ve Ortadoğu ülkelerine satıșlarımız var. Toz içecek grubunda özelikle Afrika ülkelerine, baharat grubunda ise Irak’a ihracatımız var. İç piyasada da talep oldukça değerlendiriyoruz. Yeni pazar araștırmalarımız sürekli var. İç ve dıș piyasada sektör fuarlarına katılmayı tercih ediyoruz. Eylül ayında WorldFood 2017’ ye katılacağız” dedi.

“2 milyon dolarlık yatırım”

Uzun vadeli hedeflerimiz arasında İslahiye’de kurutma tesisi kurmayı planlıyoruz diye konușan Ekinci, “Kırmızı pul biberimizi fason olarak ürettiriyorduk. Șimdi kendimiz üretmek için harekete geçtik. Hedefimiz yıllık 500 tonluk satıșımızı 1000 tona yükseltmek. Bunun yanında sumak ve naneyi de kendi bünyemizde üretmeyi planlıyoruz. Bu yeni çalıșmalarımız dahilinde makine ve ek tesisle birlikte yaptığımız yatırım bütçesi 2 milyon dolar” diye konuștu. Ekinci, ileriye yönelik hedeflerini șu șekilde özetledi; “Gaziantep kırmızı pul biberinin merkezi. Gaziantep’te kırmızı biberin yetiștiği yer İslahiye ilçemiz. Bu bölgedeki OSB ‘den yer aldık ve 2018 yılında faaliyete geçecek. Kendi bölgemizde yetișen ürünleri birinci elden tedarik ederek bunların öğütülme, eleme ișlemlerini biz kendi tesisimizde yapıyoruz ve direkt üretimini biz yapıyoruz, paketliyoruz ve direkt piyasaya biz sunuyoruz. Toplam ürünlerimizin yaklașık yüzde 50’si için ithal ürünler kullanıyoruz, kalan kısmı bizim bölgemizde yetișen ürünlerden tedarik ediyoruz. Șu an için 40 kiși istihdam etmekte olup yakın zamanda istihdam sayısını da yüzde 30 artırmayı düșünüyoruz.”

Sektör sorunlarına değinen Ekinci, “Denetimlerin artırılması gerektiğini düșünüyorum. Özellikle baharat grubunda devlet tarafından belirlenmiș standartlar var fakat bu standartlara uyulmuyor. Denetim yetersizliğinden kaynaklanan bu sorunların en bașında fiyatlandırma geliyor. Hileli ürünler ile bizim ürünler arasındaki kalite farkının bilinmesine rağmen bazı noktalarda fiyat farkından dolayı sorun yașıyoruz. Șu an sektördeki en büyük sorun Tarım Bakanlığının ambalajlarla ilgili tebliğini sürekli değiștirmesi. Bu alanda bir standart olușturulmalı. Diğer taraftan sektörde kayıt dıșı üretim çok fazla. Bu șekilde bizim gibi büyük ölçekte her șeyi kayıtlı olan firmalar rekabet etmekte zorlanıyor” șeklinde konuștu.

Veli Ekinci

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.