Urfalı Mancı, sadeyağıyla 146 yıldır tatlıcıların vazgeçilmezi

Dunya Gida - - Söyleşi - Berrin Sesli Gaziantep

Tatlıcıların olmazsa olmaz malzemesi sadeyağı daha çok bilinen adıyla Urfa yağını Mancı Gıda, 146 yıldır müșterilerine aynı kalitede sunmaya devam ediyor. Mancı markasıyla sadeyağda belli bir bilinirliği yakaladı.

Türkiye geneli satıș gerçekleștirdiklerini ifade eden Mancı Gıda Sade Yağ Ltd. Ști. Genel Müdürü Nurettin Mancı, “1871 yılından bu yana dört kușaktır en iyi bildiğimiz iși yani sadeyağ ișini yapıyoruz. Baklavacıların ve künefecilerin kullandıkları en önemli malzemeyi Șanlıurfa’nın Harran Bölgesindeki anlaștığımız köylerdeki üreticilerden temin ediyoruz. Yıllardır müșterilerimizin firmamızı tercih etme nedenlerinden biri 146 yıldır kalitemizi korumamızdır. Ağırlıklı olarak tatlıcılarla çalıșıyoruz ama bazı yemeklerde de sadeyağ tercih ediliyor. Üretim tesisimiz Kadıkendi Köyü İmalatçılar Sitesinde. 640 metrekarelik toplam üretim alanımızın 350 metrekarelik kısmı kapalı alan. Yıllık yaklașık 30 tonluk üretim gerçekleștiriyoruz. Türkiye’nin her yerinden müșterilerimiz var. urfasadeyagi.com adresi üzerinden de online satıșlar gerçekleștiriyoruz. Bir yıldır da Mancı markasıyla incir, nar, üzüm ve keçiboynuzu pekmezi üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ambalaj sektörüne yatırım yaptıklarına dikkat çeken Mancı, “Ürünlerimizi teneke ambalajlarda müșterilerimize sunuyoruz. Ancak artık cam ambalajlarda sunum gerçekleștirmek için yeni bir yatırım kararı aldık. Yılın üçüncü çeyreğinden itibaren ürünlerimizi teneke ambalajın dıșında cam ambalajlarda müșterilerimize sunacağız. Șu anda ürünümüzü 1-2-5 ve 18 kilogramlık olarak paketliyoruz. Cam ambalajlarda ürünlerimizi 250 gramdan bașlamak üzere 19 kilograma kadar paketleyebileceğiz. Ürünlerimiz bu yeni ambalajlarla market raflarında da yer alacak. Șu anda ihracat yapmıyoruz ama önümüzdeki dönemlerde bu yönde de araștırmalarımız olacak” diye konuștu.

Sadeyağda cam ambalajlama tesisini kurduktan sonra 30 ton/yıl olan kapasitelerini yaklașık 1.5 yıl sonra 60 ton/yıla çıkaracaklarını aktaran Mancı, “Yeni ürünlerimiz; nar ekșisi, incir, üzüm ve keçi boynuzu pekmezi imalatına son bir yıldır bașladık. Șu anda pazar araștırması yapıyoruz. Bu ürünlerin doğallığı konusunda halktan, müșterilerden gelen talep ve onaydan sonra bu ürünlerde seri üretime geçeceğiz. 146 yıllık bir markamız var. Yeni ürünlerde de istediğimiz doğallığı ve kaliteyi yakaladıktan sonra seri üretime geçeceğiz” diyen Mancı, Urfa yağı yöresel bir ürün. Bu ürünü, dünyanın belli bölgelerinde tanıtarak markamızı ulusala tașımayı planlıyoruz. Irak ve Arap ülkeleri gibi en yakın pazarlardan bașlayacağız. Öncelikli olarak yurt içi ve yurt dıșındaki fuarlara katılarak ürünlerimizi tanıtarak marka bilinilirliğimizi artıracağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Nurettin Mancı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.