Gastronomi turizmi stratejimiz yok

Dunya Gida - - Söyleşi -

Gastronomi Turizmi Derneği Bașkanı Gürkan Boztepe, ülkenin ve șehirlerin markalașma stratejileri olması gerektiğini belirterek “Seferihisar, Kahramanmaraș, Kars vb pek çok șehrimiz gastronomi turizmine inanıyor; birlikte ilerleyeceğiz ama önce Turizm Bakanlığının inanması önemli” diye konuștu.

Türkiye’nin gastronomiye dair önemli değerlere sahip olduğunu belirten Boztepe, “Türkiye gastronomik değerler anlamında bize göre dünyada en önemli değerleri içermektedir. Bugün siyes bulguru sadece bizde. Tencere yemekleri kapsamında kültürleri yıllardan beri annelerimiz aktarmaya devam etmekte.

Yoğurttan kokoreçe kadar olan ürünlerin dünyada eși benzeri yok ve bizim kültürümüze ait. Yeterince tanıtılmadığı inancı ile derneğimiz bu konuyu misyon edindi. Yurtdıșı ve yurtiçinde değerlerimizi tanıtmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Gastronomi Turizmi kelimesini ülkemizde ilk biz kullandık. Șimdi herkes sahiplenmeye bașladı. Bu konuda demek ki doğru yoldayız diyoruz. Türkiye bu konuda çok geride ama çok önemli değerlere sahip” diye konuștu.

Gastronomi çalıșmaları yeterli değil

Șu anda turizm politikası dahilinde gastronomi turizmi stratejisi ve planlaması görmediklerini belirten Boztepe, “Bu konuda Turizm Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın bir birim olușturması gerekmekte. Derneğimiz bu konuda zaten 10 ülkede ve ülkemizde 81 vilayette temsilcikleri ile çalıșmakta. Gastronomik fuar ve etkinlikler planlanması gerekmekte. Șu anda Turizm Politikamız içinde gastronomi turizmi stratejisi ve planlaması görmüyoruz. Bunun için tüm girișimleri yaptık. Geçen hafta Bașbakana gittik. Aynı gün Turizm Bakanlığı Tanıtma Dairesi Bașkanı İrfan Bey’i ziyarete gittik. Onların da bu iși sahiplenmeleri çok önemli. Șu anda bize göre çalıșmalar yeterli değil maalesef” dedi.

Kaynaklar öncelikle illere ayrılmalı

Rakiplerimize yönelik gastronomik ürünlerimize biz sahip çıkmadığımız için bașka ülkelerin çıktığını belirten Boztepe, ülkenin ve șehirlerin markalașma stratejisinin olması gerektiğini söyledi.

Kaynakların da hep aynı illere değil de öncelikli belirlenen gastronomik illere ayrılması gerektiğini belirten Bozkurt, “Tanıtımlar yerelde kalıyor. Hedefimiz rakiplerimiz bașka ülkeler. Ülkemizde hala tanıtım içerde yapılıyor. Gastronomik ürünlerimize biz sahip çıkmazsak farklı ülkeler çıkmaya bașladı. Ama ülkenin ve șehirlerin markalașma stratejileri olması gerekmekte. Antakya, Seferihisar, Kahramanmaraș, Kars vb pek çok șehrimiz gastronomi turizmine inanıyor birlikte ilerleyeceğiz ama önce Turizm Bakanlığının inanması önemli. Kaynakların da hep aynı illere değil de öncelikli belirlenen gastronomik illere ayrılması gerekmekte” diye konuștu.

Gaziantep haricinde diğer iller için de eșit dağılımlı tanıtım atağı olması gerektiğini belirten Bozkurt, “Hatta iller haricinde ürün tanıtımları gerekmekte. Peru hükümeti bizimle gece talep etti. Süper fresh ürünlerinin (kinoa vb) tanıtımı için Peru’dan İstanbul’a așçı getirdi” dedi.

Gürkan Boztepe

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.