Kanatlı sektörü, Japonya’ya ihracat vizesi aldı

Dunya Gida - - Katkıda Bulunanlar -

İhracatta Türkiye’nin yıldız sektörleri arasında yer alan kanatlı sektörü, 2014 yılından bu yana Ekonomi Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü çalıșmalar sonrasında Japonya’ya ihracat için gerekli teknik șartları yerine getirdi ve Japonya’ya kanatlı eti ihracatının yolu açıldı.

29 Eylül 2017 tarihinde Japonya’nın Türk kanatlı ürünleri ithalatının yolunu açan kararının Ekonomi Bakanlığı ile paylașıldığını belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Bașkanı Sinan Kızıltan, kanatlı eti ithalatında yıllık 3 milyar dolarlık bir pazara sahip olan Japonya’ya ihracata bașlayacak olmanın heyecanını ve mutluluğunu yașadıklarını kaydetti.

Japonya’ya ihracatın açılması için Ekonomi Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yürüttükleri çalıșmaların meyvesini aldıkları bilgisini paylașan Kızıltan, “Japonya Tarım Orman ve Balıkçılık Bakanlığı’nın web sayfasında yayınlanan listeye göre Türkiye’nin en büyük kanatlı et üreticisi 24 firmaya ait 30 üretim tesisisin Japonya’ya kanatlı eti ihracatının yolu açılmıș durumda. Bu listede yer alan tesislerde ișlem görmüș ve veteriner sağlık sertifikası düzenlenmiș Türk kanatlı eti ürünleri Japon tüketicilere ulașmak için yola çıkmaya hazırlanıyor. İhracatının üçte ikisini Irak pazarına yapan Türk kanatlı sektörü, Japonya’ya ihracatın açılmasıyla birlikte hâkim pazar riskinden de kurtulmuș olacak, 130 milyon nüfuslu ve titizliğiyle bilinen Japonya’nın ithalata bașlaması diğer ülkeler için de refe- rans olacak, ihracatımızın hedeflenen seviyelere kavușma imkânı doğacak” dedi.

Uzakdoğu’nun en büyük gıda fuarlarından biri olan ve Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından uzun yıllardır bașarıyla gerçekleștirilen Foodex Japan 2018 Fuarı’nın 6-9 Mart 2018 tarihleri arasında düzenleneceğini belirten Kızıltan, “Foodex Fuarı bu yıl Türk Kanatlı Sektörünün katılımı ile Türk ihraç ürünlerinin tanıtıldığı bir șölene dönüșecek.

Japonya’ya ihraç vizesi alan firmalarımızı Foodex Fuarı’nda yerini almaya davet ediyoruz” diye konuștu. Japonya’nın gıda güvenliği ve hijyen uygulamaları konusunda dünyanın en hassas ülkelerinden biri olduğu bilgisini paylașan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Bașkan Yardımcısı Bedri Girit, Japonya’ya Türk kanatlı sektörünün ihracat kapısının açılmasının sektör için dünya genelinde referans olacağına vurgu yaptı. Kanatlı Tanıtım Grubu’nun faaliyette olduğu dönemde Kanatlı Tanıtım Grubu Bașkanı olarak, Japonya’ya kanatlı eti ihracatının önünün açılması için yürütülen teknik çalıșmaların içinde yer aldığını hatırlatan Girit, Kanatlı sektörünün, 2014 yılında yakaladığı 1 milyar 75 milyon dolarlık ihracat rakamını Japonya’ya ihracat motivasyonu ile 2018 yılında geçmesini hedeflediklerini, sektörün 2023 yılı için belirlediği 2 milyar dolar ihracat hedefine Japonya motivasyonu ile kolaylıkla ulașacağını sözlerine ekledi.

Bedri Girit

Sinan Kızıltan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.