Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Dunya Gida - - Haber -

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için her mevsimin önemli olduğunu söyleyen Diyetisyen Emre Uzun, yediğimiz besinlerin büyük ölçüde bağışıklık sistemini etkileyebileceğini ifade etti. Uzun, “Bazı gıdalar hastalıkları önleyebilirken bazıları da hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır” dedi.

Demirin bağıșıklık sisteminde önemli role sahip bir mineral olduğunu kaydeden Diyetisyen Emre Uzun, “Demir içeriği düșük olan diyetler anemiye sebep olurken bağıșıklığın düșmesinde de etkilidir. Bu nedenle et, kümes hayvanları, balık, kabuklu deniz hayvanları, baklagiller, tohumlar, sebzeler ve kurutulmuș meyveler gibi demir açısından zengin gıdaların alımını optimize etmek önemlidir. Aynı zamanda; gıdaları pișirirken döküm tencereler kullanarak ve yemekleri çay-kahve ile yemekten kaçınarak demir emilimini artırabilirsiniz. Demir açısından zengin yiyecekleri C vitamini kaynakları ile birleștirerek, emilimini daha da artırmak mümkün. Bununla birlikte, așırı yükselmiș kan demir seviyelerinin de zararlı olabileceğini ve aslında bağıșıklık sistemini bastırabileceğini hatırlatmakta önem vardır. Bu nedenle demir takviyelerini, yalnızca demir eksikliği varsa veya bir doktor tavsiyesi üzerine kullanmak daha sağlıklı olacaktır” dedi.

Probiyotiklerin bağırsakta yașayan faydalı bakteriler olduğunu söyleyen Uzun, bağırsak astarlarının korunmasında yardımcı olduğunu belirtti. Emre Uzun, “Aslında son çalıșmalar, probiyotiklerin üst solunum yolu enfeksiyonu gelișme riskini yüzde 42’ye kadar azaltabileceğini göstermektedir.

Çalıșmalar, insanların hastalandıklarında düzenli olarak probiyotik kullanımlarında antibiyotik gereksinimlerinin yüzde 33 daha düșük olduğunu gösteriyor. Bazı durumlarda, düzenli olarak tüketilen probiyotikler, hastalıklardan daha hızlı iyileșmeyi sağlıyor. Probiyotik gıdaları diyetinizin düzenli bir parçası yaparak alımınızı artırmak da mümkündür. Probiyotiklerin en iyi kaynakları arasında, lahana turșusu, doğal fermantasyon turșusu, yoğurt, kefir, ayran bulunmaktadır” diye konuștu. Diyetisyen Emre Uzun, bağıșıklık sistemini güçlendiren besinleri șu șekilde sıraladı:

Portakal, greyfurt ve mandalina gibi meyveler, iyi bilinen bir bağıșıklık güçlendiricisi olan C vitamini açısından yüksektir. C vitamini, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri ile tanınır.

Ayrıca enfeksiyona karșı koruyucu bir bariyer görevi görerek cildin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur. Buna ek olarak, C vitamini, virüs veya bakteriyel enfeksiyonlara yanıt olarak olușan zararlı bileșiklere karșı

Büşra Sözen

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.