Üç sektör tek platformda buluştu

Dunya Gida - - Fuar -

Gıda, perakende, ambalaj ve ev dıșı tüketim sektörlerini aynı tarihte aynı çatı altında toplayan CNR Food İstanbul CNR Ambalaj İstanbul ve Ev Dıșı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri Bulușması yaklașık 25 bin sektör profesyonelini ağırladı. 2017 yılı CNR Food Istanbul, Gıda ve İçecek Ürünleri, Depolama, Soğutma, Tașıma ve Market Ekipmanları Fuarı ve CNR Ambalaj İstanbul, Ambalaj, Paketleme ve Gıda İșleme Sistemleri Fuarı ile eș zamanlı olarak düzenlenen EDT, Ev Dıșı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri Bulușması, 20 Eylül’de bașladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı açılıș töreninde konușan ETÜDER Yönetim Kurulu Bașkanı Melih Șahinöz, bu yıl düzenlenen fuarın Türkiye’de bir ilke imza atarak Ev Dıșı Tüketim Tedarikçiliği sektörünü ihracat ile tanıștıracağını ifade etti. takımların karșı karșıya geldiği gastronomi yarıșmalarının ilki, 21 Eylül’de düzenlenen Local Chef Yarıșması oldu.

Yarıșmanın jüri üyeliğini Türkiye’nin bașarılı șeflerinden, Giancarlo Gottardo, Cihan Çetinkaya, Arda Türkmen, İsmet Saz, Ali Ronay, Maximillian Thomae, Maksut Așkar, Ömür Akkor, Didem Șenol, Aylin Yazıcıoğlu, Alexis Atlamazoğlu, Rudolf Van Nunen, Yılmaz Öztürk, Tolga Atalay, Tongar Fırat, Cihan Kıpçak, Mustafa Otar, Tevfik Alparslan ve Üryan Doğmuș üstlenirken, yarıșmanın moderatörleri ise Hakan İnan, Özay Akar, Selçuk Gönen, Gürsel Keleș, Hakkı Oruç, Murat Deniz Temel, Erkan Yeșil, Șenol Özbay, Muhsin Ertürk, Esat Özata ve Mevlüt Özkaya oldu.

Türkiye coğrafyasından ürünlerin kullanıldığı, 8 kurumsal takımın yarıștığı Local Chef’te, her grup, bașlangıç, ana yemek ve tatlı olarak üç yemek hazırladı.

Türkiye’nin değerli șeflerini jüri ve moderatör olarak bir araya getiren Local Chef yarıșmasının birincisi Four Seasons Bosphorus, ikincisi Fairmont Quasar, üçüncüsü Hyatt Regency takımları oldu. Local Chef en iyi tatlı ödülünü Four

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.