“Gıda enflasyonuna karşı üretici desteklenmeli”

Dunya Gida - - İçindekiler -

Gıda enflasyonunun çözümünün kooperatifleşmenin desteklenmesinden geçtiğini söyleyen Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, gıda enflasyonunda dengenin sağlanması ve maliyetlerin düşürülmesi için üreticinin desteklenmesi, üretim ve paketlemede standartların sağlanması, güçlü bir lojistik yapının kurulması gerektiğini belirtti.

Migros Ticaret A.Ș. Genel Müdürü Özgür Tort, gıda enflasyonuyla mücadelenin özünde aracıların azaltılmasının yattığına dikkat çekti. Gıda Perakendecileri Derneği’nin Ortak Gelișim Kongresi kapsamında 10 Ekim’de düzenlediği “Gıda Enflasyonuna Farklı Bakıș Açıları ve Tedbirler” konulu panelde konușan Tort, gıda enflasyonunda dengenin sağlanması ve maliyetlerin düșürülmesi için üreticinin desteklenmesi, üretim ve paketlemede standartların sağlanması, güçlü bir lojistik sisteminin kurulmasının önemli olduğunu söyledi. Orta ve uzun vadede kooperatiflerin çoğalarak büyük, güçlü ve kurumsal yapılar haline gelmesi gerektiğini belirten Tort, özel sektörün de bu yapının içinde yer alması halinde üreticinin güçleneceğini, bu șekilde tüketicinin sofrasına daha uygun fiyatla ürün sunmanın mümkün olacağını ifade etti.

Migros’un Türkiye’de Tarım Kredi Kooperatifleri ile ilk ve en fazla çalıșan perakendeci olduğunu söyleyen Tort, șu bilgileri verdi: “Biz, meyve-sebzede temin ettiğimiz ürünlerin yarıya yakınını doğrudan müstahsil ve kooperatiflerden alıyoruz. Türkiye’de Tarım Kredi Kooperatifleri ile ilk ve en fazla çalıșan perakendeci olarak 180 farklı kooperatifle çalıșıyor, 3.500 üreticiden aracısız alım yapıyoruz. İyi Tarım Uygulamaları (İTU) kapsamında 2010 yılından bu yana Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte üreticilerin sürdürülebilir tarım yapmasına ve devlet teșviki almasına katkı sağlıyoruz. Bugüne kadar alınan teșvik 260 milyon TL’yi buldu. Firenin azaltılması için tarladan rafa, son teknolojiden faydalanarak en iyi lojistik yöntemlerini kullanıyoruz. 11 dağıtım merkezimizi ürün alım bölgelerimize kurduk. Ürünlerin ka- salama-paketleme-soğuk nakliye ve diğer dağıtım ișlemlerinin hepsini biz yapıyoruz. Böylece hem tüm süreci yakından takip edebiliyor, hem de üreticinin yükünü azaltıyoruz. Tedarik zincirinde ne kadar güçlü iseniz, fire oranınız da o kadar azdır. Soğuk zincir tașıma ve depolama sistemimizle tarladan rafa 30 saatte, tam 3 bin 200 çeșit farklı ürünü taptaze ulaștırıyoruz.”

“20 milyon ailenin mutfağına giriyoruz”

Kırmızı etin üzerinde hassasiyetle durdukları bir konu olduğunu, tüketicilere uygun fiyatla et sunabilmek için açılacak kanallara ve Et Süt Kurumu’nun planladığı uygulamalara Migros ve perakendeciler olarak tam destek vereceklerini, Tarım Bakanlığı’nın bu konuda bilgilerini beklediklerini ifade etti. Migros’un 1000 civarında yerli besici ile çalıștığını anlatan Tort, “Yılda yaklașık 22 bin ton kırmızı et üretimimizle 20 milyon ailenin mutfağına giriyoruz. Türkiye’nin en büyük et ișleme tesisine sahibiz. Bin civarı yerli besici ile çalıșıyoruz. Et ürünlerinde fireyi en çok etkileyen unsur uzmanlık. Migros Perakende Akademisi’nde eğittiğimiz uzman kasaplarımız, yenilikçi üretim hatlarımız ve map ambalajlama tekniğimiz ile kırmızı ette imhalarımızı yarı yarıya azalttık” dedi.

Etiketlerde tüm gider kalemlerini șeffaf biçimde göstererek öncü bir çalıșma bașlattıklarını söyleyen Tort, “63 yıllık perakende deneyimimizle sektör ve bakanlık temsilcileri ile sıklıkla fikir alıșverișinde bulunuyoruz. Sebze meyve etiketlerimiz, Bakanlığın zorunlu tuttuğu bilgilendirmeler ötesinde tüm gider kalemlerini içeriyor. Müșterilerimiz șeffaf bir șekilde bütün detayları görebiliyor” șeklinde konuștu.

Özgür Tort

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.