Yüksek enflasyonda işlenmemiş gıda etkisi

Dunya Gida - - İçindekiler -

Merkez Bankası, eylül ayı enflasyon verilerine ilișkin değerlendirmeleri içeren Aylık Fiyat Gelișmeleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre gıda ve alkolsüz içecek grubunda eylül ayında gözlenen düșüșe karșın gıda yıllık enflasyonunda gözlenen artıșta, ișlenmemiș gıda grubundaki fiyat artıșları neden oldu. Eylül ayında tüketici fiyatları yüzde 0,65 oranında arttı ve yıllık enflasyon 0,52 puan yükselerek yüzde 11,20 oldu. Bu dönemde gıda yıllık enflasyonu, ișlenmemiș gıda fiyatlarındaki olumsuz baz etkisinin yanında ișlenmiș gıda fiyatlarındaki artıș sonucunda yükseldi. Enerji fiyatları petrol ve diğer girdi fiyatlarına bağlı olarak hızlı artıșını sürdürdü. Yıllık enflasyon hizmet ve temel mal gruplarında artarken, bu gelișmede giyim fiyatlarındaki ağırlık sistemi değișikliğinin de belirgin bir etkisi oldu. Bu doğrultuda, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi yükseldi.

Mevsimsellikten arındırılmıș verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin üç aylık ortalamaları incelendiğinde, enflasyonun ana eğilimindeki yükselișin eylül ayında da sürdüğü gözlenmiștir.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 0,53 puan artarak yüzde 12,50 oldu.

İșlenmemiș gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 14,97’ye ulaștı, bu yükseliște taze meyve ve sebze fiyatlarındaki olumsuz baz etkisi belirleyici oldu. Yıllık enflasyondaki yükselișe karșılık grup fiyatları önceki iki ayda olduğu gibi mevsimsellikten arındırılmıș olarak geriledi. İșlenmiș gıda fiyatlarındaki artıș ise hız kesmekle beraber, süt ürünleri, tereyağ ve çay kalemleri öncülüğünde sürerken; grup yıllık enflasyonu yüzde 10,49’a yükseldi. Bu gelișmelerle taze meyve-sebze dıșı gıda grubu yıllık enflasyonu yukarı yönlü seyrini sürdürdü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.