Tek kullanımlık gıda ambalajlarını tercih ediyor muyuz?

Dunya Gida - - İçindekiler -

Tüketici tek kullanımlık ambalajlarda nelere dikkat ediyor? Son trendler neler? Tek kullanımlık ambalajlarla ilgili merak edilenleri anlatan sanayici, tüketicilerin ihtiyaçlarını en iyi ve en doğru şekilde karşılayan teknolojiye uygun ürünlerin tercih edildiğini kaydetti.

Tek kullanımlık ambalajlara artan bir talep olduğunu kaydeden Ay Plastik Üretim ve Ar&Ge Sorumlusu Eda Bulut, “Günümüzde üretilen her ürünün ambalajı, muhafaza ve tașıma amaçlı kullanılmasının yanı sıra katma değer olușturacak görseller ile birlikte iyi bir pazarlama basamağı haline geldi” dedi.

“Artık insanlar bir bașkasının kullandığı bardak, çatal veya kașığı kullanmak istemiyor” diyen SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu, “Ambalajını ilk kendisinin açtığı, dokunduğu ve daha hijyenik bulduğu tek kullanımlık ürünler tercih ediliyor” dedi.

Dünyada üretilen petrolün yüzde 4’ü plastik üretimi için kullanılıyor

Sektörün en büyük derdi olan plastiğe karșı önyargıyı az da olsa kırmak istediğini söy- leyen Ay Plastik Üretim ve Ar-Ge Sorumlusu Eda Bulut, “Plastiğin genelde ana kaynağı petrol rafinerisinden arta kalan maddelerdir. Dünyada üretilen toplam petrolün sadece yüzde 4’ü plastik üretimi için kullanılmaktadır. Bunun da sadece yüzde 3’ünden plastik poșet üretilmektedir. Plastik üretimi ile kullanılmayan ve doğayı kirletecek olan petrol artıkları değerlendirilmekte, fosil esaslı yakıtların harcanması azaltılmakta ve gıda kayıplarının ekonomik olarak önlenmesi sağlanmaktadır. Tüketicilerin ve üreticilerin çevreye olan duyarlılığının artması, üretici firmaların biyo bazlı ve biyobozunur özellikteki plastiklere ilgisini artırmıș durumda” dedi. Tek kullanımlık ambalajlarda üretim yapmıș oldukları ürünlerin; çevre dostu ve geri dönüștürülebilir, hijyenik, ürünün tașıma, dağıtım ve rafta tutulması sıra-

sında koruyucu ve elle rahatlıkla tutulabilir șekilde olması, muhafaza edilen ürünün orijinal șeklini, büyüklüğünü ve ağırlığını muhafaza etmesi, ürünü kimyasal ve fiziksel tehlikelere karșı koruması, ambalaj materyali albeniyi arttırıcı biçimde, ürünü en iyi șekilde temsil edecek șekilde tasarlanması ve kullanımının kolay olmasına dikkat ettiklerini söyleyen Bulut, “Biz Ay Plastik olarak PE ve PP filmler ile üretilen (market poșeti, kulplu çanta, takviyeli çanta, blok poșet, shrink film, strech film, bakliyat ambalajı, șeker, tuz ambalajları, deterjan paketleri, endüstriyel torbalar vb.) ürünlerin üretimini yapmaktayız. Gelișen teknoloji ve makine parkuru ile birlikte Flexible Ambalaj diye nitelendirilen; çok katlı ve farklı yapılar kullanılarak üretilen ambalaj grubunda pek çok sektöre uygun ambalaj çeșitleri yükselen trend göstermektedir. Tek kullanımlık ambalajlara artan talep var. Günümüzde üretilen her ürünün ambalajı, muhafaza ve tașıma amaçlı kullanılmasının yanı sıra katma değer olușturacak görseller ile birlikte iyi bir pazarlama basamağı haline geldi. Bu avantaj küresel ve ulusal șirketler gibi butik ișletmelerde de tercih sebebi haline gelmesine sebep olmuștur” diye konuștu.

“Geri dönüșüm ișareti olmasına dikkat etmeliyiz”

Kalitenin ilk olarak tek kullanımlık plastik ürünlerde dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu söyleyen SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu, “Ürünün kalitesinde fonksiyonelite olmalıdır. Örneğin kullandığımız ürün bir bardak ise bu bardağın dudağımıza değen kısmının düzgün olması veya suyu tașıracak kadar yumușak olmaması lazım. Bu, kullanıma uygunluğu ve üretilen ürünün kalitesini bize gösteriyor. Aynı zamanda hijyen de tek kullanımlık plastik ambalajlarda dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Özellikle gıdaya temas eden ürünlerde hijyen ve sağlığa uygun- luk aranması gereken kriterler arasında kesinlikle olmalıdır. Söz konusu kalite ve hijyeni sağlamak için de tabii firmaların tüketiciye verdiği söz anlamına gelen marka çok önemli. Çünkü iyi bir markaya sahip bir ürünü alıyorsak o markanın zaten ürünle ilgili kalite ve hijyeni ile alakalı bize verdiği sözü de almıș oluyoruz. Bu nedenle ürünlerin üzerinde markanın yer almasına dikkat etmemiz gerekiyor. Yine ambalajda geri dönüșüm ișareti olmasına dikkat etmeliyiz. Bu firmanın bize sürdürülebilirliğe ve çevreye değer verdiğini de gösterir. Gıdaya uygunluk ișaretini görmeyi unutmamalıyız. Ayrıca tüketiciler artık bir ürünü alırken ambalajına da ayrı önem veriyor. Bu nedenle göz zevkine hitap eden ürünler de tercih edilebilir” dedi. “Evimize aldığımız her üründe nasıl hassasiyet gösteriyorsak tek kullanımlık ürünlerde de aynı hassasiyeti göstermeliyiz” diyen Eroğlu, belli marka ve kalitedeki ürünleri seçmeye özen gösterilmesini istedi. Tek kullanımlık ambalajlarda trendlerin giderek değiștiğini kaydeden Yavuz Eroğlu, “Artık ürünlerde tüketicilerin ihtiyaçlarını en iyi ve en doğru șekilde karșılayan ve teknolojiye uygunluk aranılan özellikler arasında yer alıyor. Tek kullanımlık ambalajlarda da trendler bu talepler doğrultusunda șekillenmeye bașladı. Artık daha düșük gramaja sahip tüketicinin istediği kalite fonksiyonelliği sağlayan ambalajlar ön planda tutuluyor. Çevreci, geri dönüștürülebilen ambalajlar da firmaların üretimlerinde önem verdiği özel-

likler arasında yer alıyor. Bu kapsamda yeni trendlerden biri doğada kalma süreleri daha az ve daha çabuk geri dönüștürebilen yeșil ürünlerdir. Diğer bir trend tek kullanımlık ambalajların hayatımızı kolaylaștıran, hijyen sağlayan özellikleri dıșında yașam tarzımızı yansıtacak ve göz zekimize hitap edecek ürünler olması. Kısacası estetiği geliștiren ve dikkat çekici tasarımlı ürünler ön plana çıkıyor. Hayatı kolaylaștıran tek kullanımlık ürünler de yine günümüzde tercih sebebi diyebiliriz. Örneğin yoğun iș ve sosyal hayatımıza da en çok kullandığımız kahve bardaklarında fonksiyonel kapaklar, ısıya dayanıklılığı öne çıkıyor” ifadelerini kullandı. Eroğlu sözlerini șu șekilde sürdürdü: “Üretimini gerçekleștirdiğimiz tek kullanımlık plastikler ve plastik gıda ambalajları gelișen dünyanın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Zira dünyamızın kıt kaynakları 7 milyarı așan nüfusu için yetersiz kalıyor. Açlık ve yoksulluk sınırında yașayanların sayısı sürekli artıyor. Buna rağmen her gün milyarlarca ekmek çöpe gidiyor, tonlarca su boșa akıyor ve tarladan toplanan yaș meyve-sebze ambalaj kullanılmadığı için daha satıș noktasına ulașmadan heba oluyor. Ambalajlamanın doğru ve bașarılı șekilde uygulanması gıdaların raf ömrünü uzatırken, israfı da önlüyor. Ürünlerin tazeliğini uzun süre sağlamak üzere su, ayran, yoğurt gibi ürünlerin korumasında da kullanılan plastik ambalajlar, sert ve esnek çeșitleriyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Koruyucu özellikleri, ișlenirken esneklikleri sayesinde küçük, mikrodalga fırına konulabilen, kolayca açılan veya açıldıktan sonra tekrar kapatılabilen plastik ambalajlar özellikle hazır veya donmuș yemeklerde tercih ediliyor. Çalıșan kadın nüfusunun artması, ailelerin küçülmesi ile hızlı tüketimin yaygınlașması ve hazır yemek sektörünün gelișmesi bu ürünlere karșı olan eğilimi arttırıyor. Ayrıca günümüzde toplumsal yașantı artıyor. Bu durumun iyi yanları elbette ki göz ardı edilemez ancak bulașıcı hastalıkların artması gibi negatif yönü de bulunuyor. Hastalık oranlarının yükseldiğini göz önüne aldığımızda tek kullanımlık ürünlere karșı talebin de bu noktada da arttığını söyleyebiliriz. Artık insanlar bir bașkasının kullandığı bardak, çatal veya kașığı kullanmak istemiyor. Ambalajını ilk kendisinin açtığı, dokunduğu ve daha hijyenik bulduğu tek kullanımlık ürünleri tercih ediyor. Bu durumda tek kullanımlık ürünlerde talebi giderek artırıyor. Ülkelerin gelișmișliği artık tükettikleri ambalaj miktarı ve bu ambalajların nitelikleriyle ölçülüyor. Sonuç olarak Türkiye’nin geleceğinde gelișmișlik ölçütü olarak ambalajın oynayacağı rol çok büyük. SEM Plastik olarak bizler de bu konuda üzerimize düșeni yapacağız ve var gücümüzle çalıșarak üretmeye devam edeceğiz.”

Eda Bulut

Yavuz Eroğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.