E-ticarette gıda ambalajları

Gıda ambalajlarının bir giysi ambalajına göre içindeki ürünü koruma anlamında daha kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Orhan Irmak özellikle gıdanın saklanması gereken sıcaklık değerini korumak zorunda olduğunu kaydetti.

Dunya Gida - - İçindekiler -

Normalde rafta satılan ürün ambalajlarının marka iletișiminde ve tüketicinin marka tercihinde etkisinin çok büyük olduğunu söyleyen Orhan Irmak Tasarım Direktörü Orhan Irmak, “Bu nedenle raf rekabetinin de getirdiği bir zorunluluk olarak çok renkli, albenili ve dikkat çekici tasarımlar kullanılıyor. Ancak e ticarette durum farklı. Elektronik ortamda verilen bir marka, ürün ve hatta satın alma kararı söz konusu. Dolayısıyla e ticarette ambalajların daha sakin ve yalın bir tasarıma sahip olması beklenebilir. Tüketiciye de raflarda yer alan ürünler gibi “beni al” diye bağırmasına gerek yok. Ama tüketiciyle iletișime geçtiği süre düșünülünce, marka vaatlerini aktarmak ve tüketiciyle bağ kurmak için çok elverișli bir alan. Ayrıca markalar tüketicileriyle mağazalarda ambalaj dıșında farklı mecraları kullanarak da bağ kurmaya ça- lıșıyorlar. E-ticaret ambalajlarının iște bu noktada önemi büyük ve tek bașına tüketiciyle güçlü bir iletișim kurmak zorunda” diye konuștu.

Gıda satıșlarında e-ticarette en çok tercih edilen ambalaj malzemesi nedir? Tasarımlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gıda ambalajı örneğin bir giysi ambalajına göre içindeki ürünü koruma anlamında daha kritik bir öneme sahip. Bu nedenle gıdanın çeșidine göre değișmekle birlikte özellikle gıdanın saklanması gereken sıcaklık değerini korumak zorunda. Oluklu mukavva hala ve yakın zamanda da değișmeyecek görünen temel malzeme. Kuru buz gibi ek malzemeler, tazeliğini koruması gereken ürünlerde tercih ediliyor. Isı yalıtımına dönük reflektif kaplamalar da revaçta. Farklı bıçak izleri ile olușturulmuș takviyeler, özellikle cam șișe içerisinde tașınması gereken gıda ürünlerinde kritik öneme sahip.

E-ticaret geliștikçe ambalaj malzemeleri ve tasarımlarında ne gibi değișiklikler olması bekleniyor? Türkiye bu değișime ambalaj makineleri, ambalaj maddeleri ve tasarım yönünden hazır mı?

E-ticaretin gelișimini, özellikle de gıda alanındaki değișimi gözlemlemek için ABD’ye bakmak yerinde olacaktır.

Blue Apron, Home Chef gibi taze gıda / yemek alıșverișini online hizmete dönüștürmüș markalar, bu alandaki yeniliklerin de öncülüğünü yapıyorlar. E-ticaret devi Amazon’un yakın zamanda ünlü gıda zinciri Whole Foods’u satın alması da, gıda ürünlerinin e ticaret ile satıșının nasıl değișeceğini bizlere gösterecektir. Özellikle taze gıda ürünlerinin gönderiminde, ısı kontrolü ve takibi önemli olduğundan, bu alanda inovasyonlar bekleniyor. Mesela ürünün paketlendiği yerden teslimatına kadar geçen sürede ısı değișiminin takibini sağlayan ambalajlar gelebilir. Bununla beraber malzeme alanında inovasyonlar, ısı yalıtımı konusunda daha güçlü çözümler sunabilir. Tasarım anlamında da e ticaret ambalajlarının daha yaygınlașacağını düșünerek, üzerinde basit bir logo yerleșiminden ibaret çözümler artık ne markaları ne de tüketicileri tatmin edecek diyebiliriz. E-ticaret ambalajlarının tasarımı da aynı klasik perakendede yer alan ambalajlar gibi tasarım ofisleri tarafından ele alınmalı yaratıcı çözümler sunulmalı.

E-ticaret, ambalaj atıkları ve geri dönüșüm açısından bir avantaj sağlıyor mu?

E-ticaret ambalajları, geri dönüșüm imkanı sunacak malzemeler, yapıștırıcılar, mürekkepler kullanılarak hazırlandığı sürece geri dönüșüm açısından avantaj sağlıyor. E-ticarette tekrar kullanılan ambalajlar da uzun süredir tartıșılıyor ve e-bay’ın bu alanda çözümleri var. Ancak hijyen, gıda ürünlerinde hala en kritik konu. Dolayısıyla geri dönüșüm ve maliyet anlamında avantajlar sunan tek kullanımlık ambalajlar, önümüzdeki dönemde gıda alanında en çok tercih edilen ambalajlar olacak. Burada sadece ambalajın geri dönüșümü değil, üreticiden tüketiciye geçen sürede bıraktığı karbon ayak izi de kritik bir konu. Dolayısıyla ürünlerin ölçüleriyle daha uyumlu, boș yere büyük hacimlerin tașınmasının önüne geçecek çözümler de çevresel etki açısından kritik.

Orhan Irmak Büşra Sözen

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.