“Ürünü doğru ambalajla paketlemek önemli”

Dunya Gida - - İçindekiler - Özlem As

Ürünlerin soğuk hava zinciri ile tașınmasının yanı sıra doğru ambalaj ile paketlenmesinin büyük önem tașıdığını belirten Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Yönetim Kurulu Bașkanı Mehmet Nuri Görenoğlu, oluklu mukavvada tașınan sebze ve meyve gibi ürünlerin diğer ambalaj türlerine göre daha uzun süre taze kaldığını ve daha hijyen koșullarda koruma sağladığını söyledi. Bu durumun aynı zamanda gıdadaki fire oranının yüzde 30-35 oranında azaltacağı için ister istemez ürün fiyatlarını da așağı çekeceğini dile getiren Görenoğlu, “Ege Üniversitesi’nin yaptığı bilimsel araștırmalara göre, Türkiye’de market kanalında satılan yaklașık 2.6 milyon tonluk domatesin diğer ambalaj malzemeleri yerine oluklu mukavva kasada tașınması ile sadece ağırlık kaybını azaltmasından dolayı olușacak yıllık kazancın yaklașık 40 milyon TL olacağı ifade ediliyor” diye konuștu.

Türkiye’de e-ticaret hacmi sürekli artıyor. Bunun size geri dönüșü nasıl olmaktadır?

E-ticarette satılan her ürün büyük bir oranla eğer varsa kendi ambalajının yanı sıra mutlaka bir oluklu mukavva kutunun içerisinde gönderimi yapılıyor. Dolayısıyla e-ticaretteki hacim artıșı doğrudan sektörümüze de olumlu bir șekilde yansıyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de büyük e-ticaret siteleri faaliyet gösteriyordu. Daha sonra belli bașlı büyük markaların ürünlerini pazarlamak amacıyla kendi alıșveriș sitelerini kurması nedeniyle e-ticaret sitelerinin bir kısmı kapandı. Ancak e-ticaret sitelerinin sayısının azalması nedeniyle sektörümüz herhangi bir șekilde olumsuz etkilenmedi. Çünkü online alıșverișe talep canlılığını koruyor. Günümüzde insanlar artık yoğun iș temposundan dolayı alıșverișe çok fazla zaman ayıramıyor ve ihtiyaçlarını pratik bir șekilde internetten karșılamaya yöneliyor. Dolayısıyla e-ticaret sürekli bir devinim içerisinde. Türkiye’de ve dünyada da internetten alıșveriș hızla artıyor. Artık günümüzde değișen alıșveriș alıșkanlıklarıyla birlikte portakal, mandalina bașta olmak üzere yaș meyve-sebzenin de e-ticaret kanalından satıldığını gözlemliyoruz. Tabii ki, bütün bu ürünlerin tek kullanımlık, hijyenik yapısı sebebiyle oluklu mukavvadan yapılmıș ambalajlar içerisinde tüketicilere ulaștırılmasını, sektörümüzün büyümesi ve gelișimi açısından çok önemsiyoruz.

Meyve-sebzenin ambalaja girmesini öngören yeni tebliğin sektörünüze getireceği ivme ne düzeyde olur?

Sebze ve meyvenin lojistik așamasında yapılan hatalar nedeniyle çok fire verildiği ve bunun da enflasyonist bir etki olușturduğu görülüyor. Özellikle sebze ve meyve hallerinde ambalajlama hataları nedeniyle binlerce ton ürün henüz tüketiciye ulașamadan ziyan oluyor. Yeni Tebliğe göre bu konuda standartların getirilecek olması hem Türkiye ekonomisi hem tüketiciler açı-

sından son derece sevindirici. Çünkü ürünlerin soğuk hava zinciri ile tașınmasının yanı sıra doğru ambalaj ile paketlenmesi de büyük önem tașıyor. Bu konuda sebze ve meyvelerin oluklu mukavva ambalajda saklanmasını ve tașınmasını önemsiyoruz. Çünkü diğer ambalaj türlerine göre oluklu mukavvada tașınan ürünler daha uzun süre taze kalıyor ve daha hijyen koșullarda koruma sağlıyor. Bu da gıdadaki fire oranını yüzde 30-35 oranında azaltacağı için ister istemez ürün fiyatlarını da așağı çekecektir. Ege Üniversitesi’nin yaptığı bilimsel araștırmalara göre, Türkiye’de market kanalında satılan yaklașık 2.6 milyon tonluk domatesin diğer ambalaj malzemeleri yerine oluklu mukavva kasada tașınması ile sadece ağırlık kaybını azaltmasından dolayı olușacak yıllık kazancın yaklașık 40 milyon TL olacağı ifade ediliyor. İtalya’daki Bologna Üniversitesi Tarım ve Gıda Bilimleri Bölümü Araștırmasına göre ise yaș meyve ve sebzeler oluklu mukavva ambalajda 3 gün daha taze kalıyor.

Oluklu mukavva sektörünün genel durumunu güncel verilerle bizimle paylașır mısınız?

Sektörümüz 2017 yılı ilk yarısında yaklașık yüzde 8’lik bir büyüme kaydetti. Muhtemelen yıl sonu itibariyle büyümenin yüzde 10 oranında artacağını ve yılsonu itibariyle toplamda 2 milyon 200 bin tonun üzerinde bir üretimin gerçekleșeceğini öngörüyoruz.

Önümüzdeki döneme ilișkin sektörün büyüme ve tüketime ilișkin beklentileri nelerdir?

Oluklu mukavva sektörünün șimdiye kadar olduğu gibi Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası büyüklüğünden 1.5-2 kat daha fazla bir büyüme kaydedeceğini öngörüyoruz. 2023 yılına kadar kiși bașı halen 25 kg civarındaki tüketim rakamını 40-45 kg civarına çıkarmayı hedefliyoruz.

Gıda-tarım sektöründe oluklu mukavva kullanımı ne düzeyde?

Oluklu mukavva en çok yüzde 40-45 oranında gıda ve tarım sektöründe kullanılıyor. Çünkü oluklu mukavvadan üretilen kutular meyveleri yeniden kullanılabilen ambalaj malzemelerine göre daha taze tutuyor ve daha güvenli tașıyor. Bilimsel araștırmalara göre oluklu mukavva, patojenik ve bozulmuș mikroorganizma kaynaklı bulașmayı (kirlenmeyi) ise azaltıyor. Ayrıca oluklu mukavva kutular, meyveler için daha kaliteli bir ambalajlama ve daha uzun raf ömrü sağlıyor; mikrobiyal çapraz bulașmayı (kirlenmeyi) azaltıyor. Bu da gıda kaynaklı olușan hastalık riskini azalttığı gibi meyvenin raf ömrünü de arttırıyor; meyvenin tazeliğini, kokusunu, görünümü ve tadını koruyor.

Meyve ve sebzelerin mikrobiyolojik kirlenmesi perakendeciler için büyük bir sorun. Bu kirlenmenin iki karakteristik etkisi bulunabiliyor. Patojen bakteri söz konusu olduğunda gıda güvenliği tehlike altına giriyor. Bozucu bakteri söz konusu olduğunda ise bu durum direkt olarak raf ömrünü etkiliyor. Her iki durumda da ambalajlama yönteminin rolü büyük.

Mehmet Nuri

Görenoğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.