Ambalaj Fuarı sektörün beklentilerini karşıladı

Ambalaj sanayisinin Avrasya’daki buluşma platformu olan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 43 ülkeden bin 122 firma ve firma temsilcisini buluşturan fuar, sektör katılımcılarından tam not aldı.

Dunya Gida - - İçindekiler -

Türkiye ambalaj sektörünün tüm yeniliklerini bir araya getiren fuar, bir rekora imza atarak 108 ülkeden 59 bin 326 ziyaretçiyi bir araya getirdi. 2016 yılına göre yüzde 7 büyüme yakalayan fuar, yurt içinden 52 bin 74 yurt dıșından ise 7 bin 252 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Tunus, Rusya, Ürdün ve Yunanistan bașta olmak üzere binin üzerinde alım heyetini profesyonellerle bulușturan fuarın bu yılki konuk ülkesi ise Fas oldu.

Ambalajda tasarımın önemini vurgulamak adına özel programlara da ev sahipliği yapan fuar, ambalaj tasarımcılarının yaratıcılıklarını sergilemeleri için olușturulan Tasarım Sokağı ile katılımcı ve ziyaretçilerin beğenisini topladı. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı kapsamında düzenlenen panellerle sektör paydașları da bir araya geldi. Katılımcı ambalaj tasarımcıları ve çalıștıkları markaların üst düzey yetkilileri ile organize edilen panellerde; ambalaj tasarım sektörünün önemi masaya yatırıldı.

Tasarımlara ödül

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP ișbirliğiyle bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarıșması’nın kazananları fuar kapsamında açıklandı. Türkiye genelinde 10 üniversitenin grafik, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinden 18 finalistin yer aldığı yarıșmada Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yașar Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Bașkent Üniversitesi, Bahçeșehir Üniversitesi, Ortadoğu Teknik

Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nden öğrenciler ödüllere layık görüldü.

Reed Tüyap Genel Müdürü Ali Muharremoğlu, fuarın bu yıl rekorlara imza attığını ifade etti. Yabancı ziyaretçi sayısında da önemli bir artıș yașandığını belirten Muharremoğlu, fuarın Avrasya Bölgesi’nin en önemli üreticilerini ve markalarını aynı çatı altında bulușturarak sektörün geleceği için ișbirliklerinin altına imza attıklarını söyledi. Muharremoğlu, “Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bölgesinin en önemli fuarı, dolayısıyla fuar kapsamında ve sonrasında da çok önemli ișbirliklerinin gerçekleșeceğine inanıyoruz. Gelișen teknolojiyi yakından takip eden fuarımız, sektörün gelișimine de önemli ölçüde katkı sağlıyor. Bu farkındalıkla da bu yıl 43 ülkeden 1.122 katılımcıyı 4 gün boyunca 108 ülkeden 59 binin üzerinde ziyaretçi ile bulușturdu. Bu sene olduğu gibi önümüzdeki yıl da bu rakamları bir üst banda çıkarma hedefiyle çalıșmalarımıza devam edeceğiz” diye konuștu.

Ambalaj Sanayicileri Derneği ( ASD) Yönetim Kurulu Bașkanı Zeki Sarıbekir ise Türkiye ambalaj sektörünün büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Belirlenen hedeflere ulașmak için özveriyle çalıștıklarını kaydeden Sarıbekir, sektörün 2017 yılının ilk 6 ayında 407 milyon dolarlık dıș ticaret fazlası verdiğini belirtti. Türkiye ambalaj sektörünün 20 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaștığını ifade eden Sarıbekir, “Sektör olarak dünyada üçüncü Avrupa’da ise altıncı sıradayız. 330 milyar dolarlık bir ekonomik hareketi, ambalajlarla mümkün kıldığımızı inanıyoruz. Ve en önemlisidir ki Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023’te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ve 10 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulașacağız. Ayrıca üniversite-sanayi ișbirliklerine inanıyor, nitelikli insan kaynağı yetiștirmek için önemli projelerin altında imza atıyoruz. Bugüne dek yüzlerce firmanın katıldığı ASD Ambalaj Akademisi eğitimleri bu konuda önemli bir boșluğu doldurdu. Bunu yanı sıra Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına yönelmelerini sağlamak amacıyla 13 yıldır Reed Tüyap ișbirliğiyle Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarıșması düzenliyoruz. ASD olarak geleceğimizin teminatı olan genç beyinlere yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.