Pestil gibi yöresel tatlı ürünler tekrar yaygınlaşacak

Yöresel sağlıklı ürünlere yönelik ilgiden son dönem nasibini alan ürünlerden biri de pestil. Önümüzdeki dönem pestilin de dahil olduğu yöresel tatlı ürünler pazarının büyümesi ve yeniliklere sahne olması bekleniyor.

Dunya Gida - - İçindekiler - Özlem As

Pestil; geleceğin popüler gıdaları arasında gösteriliyor. Özellikle yöresel, sağlıklı ve tatlı bir atıștırmalık isteyenlerin son dönem tercihleri arasında ilk sıralarda yer almaya bașladı. Hülya Meral, pestil gibi yöresel ürünlere ilgiyi İngiltere’de fark ederek Türkiye’de yeniden yaygınlaștırmak için harekete geçmiș. Ve dijitalleșme ve sağlıklı beslenmeye yönelik artan ilgiden yola çıkarak online yöresel ürün satıșına bașlıyor.

Önümüzdeki dönem Türkiye’de de yöresel ürünlerde yenilikler olacağını ve pazarın genișleyeceğini dile getiren Meral, Avrupa’da 80 milyar avroluk bir yöresel ürünler pazarı olduğunu ve bunu iyi değerlendirmek gerektiğini söylüyor. Hülya Meral’le bu sektöre girișini ve yörel ürün pazarının geleceğini konuștuk.

Gazetecilikten online geleneksel ürün satıșı… Girișimcilik hikayeniz nasıl bașladı?

Uzun süre ulusal bir gazetede çalıștıktan sonra mesleğime ilișkin yeni ne yapabilirim diye araștırmak ve gözlemlemek için Londra’ya tașındım. İngiltere’de de dünyada olduğu gibi medyada eğlence programları bașı çekiyordu. Bunun büyük bir kısmını gastronomi içerikli programlar olușturuyordu.

İngilizler’in bir mutfağı yoktu ama çok

ciddi ve köklü bir yemek kültürü vardı. Tükettikleri her șeye dikkat ediyorlardı. Televizyon programlarının içeriği de bu yöndeydi. İngiltere ve Amerika’da da sağlıklı ve besleyici olana, bütünleștirici beslenmeye yönelimi fark ettiğimde Türkiye’den numune pestil götürüp orada satabilir miyim diye denedim. Elimdeki pestillerin hepsini yüzde 400 karla İngilizlere sattım. İçinde dut, süt, bal, ceviz ve fındık olduğunu söylediğimde gösterdikleri ilgiden ve tekrar müșterilerden bu ürünlerin doğru bir tanıtım çalıșmasıyla Türkiye’de de yaygınlaștırılabileceğini ve bu geleneksel ürüne yönelik ülkemizdeki tanıtım eksikliğini fark ettim. Gümrükte yașanabilecek sorunlar nedeniyle İngiltere’ye satıș konusunu șimdilik askıya almaya karar verdim.

Sağlıklı beslenme trendi sosyal medyadaki paylașımlarla iki yıl önce Türkiye’yi de etkisi altına almaya bașladı. E-ticaret sektörünü mesleğim dolayısıyla yakından takip ediyordum. 2012’de 6 milyon olan internetten alıșveriș yapanların sayısı bugün 15 milyona yükseldi. Bu önemli bir artıș. TÜİK’in Hanehalkı Bilișim Teknolojileri Kullanım Araștırması’na göre, 2016 yılında yüzde 20,9 olan, internet üzerinden mal ve hizmet sipariși veren ya da satın alanların oranı 2017 yılında yüzde 24,9’a yükseldi. Geleceğin alıșveriș alıșkanlıkları internet ve teknolojiye göre șekillenecek. Ticari bir ișletme açmak için ilk etapta dijitalden bașlamak riski daha aza indirdiği için e-ticaret sitesi ile bașladık. Somut bir dükkan açma planımız da var. Ürünleri deneyerek almak için depomuzu ziyaret etmek isteyen çok oluyor.

Sağlıklı beslenme trendi nedeniyle doğala dönüș var. Önümüzdeki günlerde pekmez ve özellikle pestilin çok daha fazla tüketileceği konușuluyor. Bu sektörün içinde biri olarak siz söz konusu ürünlere yönelimi nasıl değerlendiriyorsunuz? Popülerliği artacak mı gerçekten?

Doğala dönüș bir trend değil, artık zorunluluk. Yukarı- ya doğru sürekli bir artıș olacağından eminiz. Coğrafi ișaretli, çok kıymetli ve gelecekte kıymeti daha da artacak bir ürün satıyoruz. Müșterilerimizin yüzde 90’ı kadınlar. Yapılan araștırmalar gösteriyor ki Türkiye’de kadınlar artık çok daha bilinçli ve ailelerinin sağlığı için gelirlerinin yüzde 90’ını rahatlıkla harcıyorlar. Çocukların enerji ihtiyacını karșılamak için șekerleme, baklava veya çikolata yerine pestil veya cevizli sucuk yedirmeye bașlayan annelerin sayısı artıyor. Sporcular, plaza çalıșanları, mevlid düzenleyenler, sevdiklerine hediye göndermek isteyenler için yeni bir alternatif pestil. Glukozlu ürünlerin vücuda olan olumsuz etkisi artık biliniyor. Bu sebeple șekersiz pekmeze olan ilgi de her geçen gün artıyor ancak piyasada güvenilir ürün bulmak zor.

Șu an pek çok kiși kullanılan katkı maddeleri nedeniyle uzun süre rafta kalabilen, paketli gıdaları tüketmekten kaçınıyor. Gıda ürünlerini köyündeki tanıdıklardan, aile yakınlarından, köyde ürettikleri veya köylerden topladıkları ürünleri sosyal medyadan satanlardan alıyor ancak bu durumu oldukça riskli görüyorum. Her gıdanın sağlıklı koșullarda üretildiğinden emin olamayız. Örneğin; anneannenizin tamamen iyi niyetle odun ateșinde, kazanda kaynattığı dut pekmezinin sıcaklığı belli bir derecenin üzerine çıktığı zaman kanserojen ve genotoksik (genleri bozan) olduğu düșünülüyor. Belki de kaș yaparken göz çıkarmıș oluyorsunuz. Mutlaka gıda mühendisi kontrolünde yapılan, etiketli ürünlerin tüketilmesi gerekir. Yakın gelecekte sağlıklı gıdaya ulașmak oldukça zor ve daha pahalı olacak.

Türkiye’de pestil, pekmez gibi ürünlerin üretimi ne durumda?

Gümüșhane’de 28 ișletmeyle yılda 5 bin ton üretim gerçekleștiriliyor. Diğer illerimizde bin tonluk üretim mevcut. Toplamda 6 bin ton üretim yapılıyor. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ișletmelerin yüzde 90’ı pestil ve köme (cevizli sucuk) üretiyor.

Pazardaki beklentiler nasıl?

Geçtiğimiz ay Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve Gümüșhane Üniversitesi ișbirliğinde bir çalıștay düzenlendi. Çalıștay sonrasında pek çok yeniliğe gidileceğini ve pazarın daha da genișleyeceğini düșünüyorum. Avrupa’da 80 milyar avroluk bir yöresel ürünler pazarı var. Bunu iyi değerlendirmeliyiz.

Ürünlerinizi nasıl nereden tedarik ediyorsunuz? Ürünler Gümüșhane’de, gıda mühendisleri gözetim ve kontrolünde, fabrika ortamında üretiliyor. Üründe tazelik önemli olduğu için stok tutmuyoruz, sipariș oranına göre taze üretim yapılıyor. Günlük olarak İstanbul’a geliyor ve

buradan Türkiye’nin dört bir yanına kargoluyoruz.

Hangi ürünleriniz daha çok talep görüyor?

Gümüșhane’de köme, diğer illerimizde orcik, Maraș sucuğu, bandırma ve șeker sucuk diye bilinen çeșidimiz en fazla satılan ürünlerimizden. Hastane ziyaretine giderken hediye olarak, spor sonrası tüketmek için, ofiste beș çayı saatinde, çocukların beslenme çantasında, plazalardaki toplantı salonlarında kurabiye yerine pestil ve cevizli sucuk tercih edilebiliyor. Bir de içi fındık ezmeli olan rulo ve üçgen șeklindeki pestilimiz oldukça fazla talep görüyor. Birinci sınıf ürünler olduğu için tekrar müșterimiz çok fazla. Tüketiciler ürünlerin tazeliği ve yumușaklığından memnunlar. Bir kez denedikten sonra devamlı müșterimiz oluyorlar.

Ürünlerinizi satın alan kitlenin belirli bir profilinden söz etmek mümkün mü?

Pestil ve köme yoğunlukla Gümüșhane’de üretildiği için daha çok Karadeniz bölgesindeki illerde yașayan veya yazları bu illerimize tatile gidenlerin yoğunlukla satın aldığı bir ürün. Ürünlerin metropollerde satılması, üretim yapan markaların fuarlara katılımı ve diğer bölgelerimizde de ürün satıșının artması nedeniyle tüketimi gitgide yayılıyor. Pestil Dükkanı olarak amacımız pestil ve kömeyi daha önce hiç tüketmemiș olanlarla da bulușturmak.

Kurumsal șirketler, çocuk sahibi anneler, sağlıklı beslenmeyi yașam biçimi haline getirenler müșteri kitlemizi olușturuyor. Ortak yönleri dijital medyayı, özellikle sosyal medyayı yoğun olarak kullanmaları ve online alıșveriș alıșkanlıklarının olması. 25- 45 yaș kadın tüketicimiz yoğunlukta.

Hangi ürünleri satıyorsunuz? Talep doğrultunda yeni ürünler olacak mı?

Cevizli ve fındıklı pestil, cevizli sucuk, içi fındık ezmeli rulo ve üçgen pestil, dıșı fındık- hindistan cevizi ve antep fıstığına batırılmıș 3 çeșit top pestil ve sushi șeklinde sarılıp kesilen ballı sarma çeșitlerimiz var. Ana ürünlerimiz bunlar. Șekersiz dut pekmezi, harnup pekmezi, șekersiz ve normal kușburnu marmeladı, dut kurusu, ceviz ve fındık, fındık ezmesi, tahin de satıyoruz.

Șekersiz pestile yoğun bir talep var. Bunun üzerinde çalıșıyoruz. Bir de șekersiz fındık veya fıstık ezmesi ile çiğ kuruyemiș çok soruluyor. Önümüzdeki günlerde ürün gamına ballı fıstık ezmesi, iyi tarım uygulamaları kapsamında üretilen kumkat, ayva, portakal, çilek ve mandalina reçeli ve birkaç ürün daha ekleyeceğiz. Müșterilerimiz pestilin yanında bașka ürün de görmek ve sepete eklemek istiyor.

Önümüzdeki döneme ilișkin önünüze koyduğunuz hedefler var mı? Türkiye ve dünya pazarına ilișkin…

2018’de çeșitli marketing çalıșmaları, fuar ve festivallerle ürünleri Türkiye’de daha da yaygınlaștırarak tatlıda yeni trend haline getirmeyi ve satıș noktalarımızı artırmayı planlıyoruz. Yeni yılda Doğan Holding, Teknosa gibi kurumlarla çeșitli ișbirliği anlașmaları imzaladık. Kurumsal șirketlerle ișbirliklerimiz devam edecek. 2019’da Orta Doğu pazarına girmeyi planlıyoruz. Türkiye’deki pek çok gıda firmasının ve restoran grubunun bu pazara girmiș olması ve buradaki hedef kitlenin ürünlere ilgisi bu kararımızda etkili. Zaman zaman yatırımcılarla görüșmelerimiz oluyor, șimdiden zeminini hazırlıyoruz.

Hülya Meral

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.