Şimşek bisküvi, inovatif ürünlerin gücüyle besleniyor

Dunya Gida - - İçindekiler - Yıldız Doğruer Yemiş Karaman

Ar-ge departmanına önem veren ve sürekli yatırımlar yapan Șimșek Bisküvi, dünya pazarlarına uygun lezzetler geliștirmek için çalıșıyor. Șimșek Bisküvi’nin inovasyon ve iletișim stratejileri sonucunda yakaladığı yükseliște en önemli inovatif ürünleri arasında Kruvasan ve Twitto yer alıyor.

Yenilikçilik, Șimșek markasını farklı ve heyecan verici yapan en temel özelliktir diye belirten Șimșek Bisküvi Yönetim Kurulu Bașkanı Erol Șimșek, “Bu nedenle Ar-ge departmanı, Șimșek’in büyük önem verdiği ve sürekli yatırım yaptığı alanlardan biridir. Dünya pazarlarını yakından inceleyen Ar-Ge ekibimiz , bu pazarlara uygun yeni lezzetler geliștirmek için sürekli çalıșıyor. Nitekim, bu çalıșmaların neticesinde pazara sunduğu sıra dıșı ve inovatif bir ürün olan Kruvasan, atıștırmalıklar kategorisine yeni bir soluk getirdi. Kruvasanı, Bien markasıyla sevdiren Șimșek, tatlı lezzetinin ardından tuzlu kategorisinde de yeni bir lezzete Twitto ile imzasını attı. Șimșek Bisküvi, inovatif ürünlerin gücüyle besleniyor. Bu yükseliș, inovasyon ve iletișim stratejilerinin sonucudur. Bu ürünleri için gerçekleștirdiği TV, Radyo ve açık hava reklamlarıyla da markasını geliștiren Șimșek, kurulduğu yıllarda 4 ülke ile bașladığı ihracat yolculuğuna bugün, Avrupa’dan Afrika’ya, Asya ve Avustralya’dan Amerika’ya kadar 100’ü așkın ülkeye ihracat yaparak, Karaman ilinin ihracat șampiyonluğunu da dinamik yapısı ve profesyonel yönetim anlayıșıyla yıllardır elinde tutmakta, ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır” dedi.

Türkiye’nin yükselen markası olduklarına dikkat çeken Erol Șimșek, “Șimșek Bisküvi, Karaman Organize Sanayi Bölgesinde, 1996 yılında temelleri atılan ve bugün 95 bin metrekaresi kapalı, 40 bin metrekaresi açık olmak üzere toplam 135 bin metrekare alan üzerinde kurulu, ileri teknoloji ile donatılmıș modern tesislerinde, 1.500’ü așkın uzman çalıșanı ile bisküvi, çikolata, kek, gofret, kraker ve kruvasan kategorilerinde olmak üzere yıllık; Bisküvi’de 27 bin ton, gofrette 8 bin ton, kek üretiminde 35 bin ton, krakerde 10 bin ton, çikolatada 25 bin ton, kruvasan üretiminde 10 bin ton olmak üzere toplam 115 bin ton üretim kapasitesiyle, geniș bilgi birikimi ve tecrübesiyle, kaliteden taviz vermeden hem yurt İçinde hem de yurt dıșında geniș bir tüketici kitlesine hizmet vermektedir” dedi.

Bisküvi sektörünün son yıllardaki en dikkat çekici firmalarından biri olduklarını ve 22 yıllık bu süreçte ciddi bir gelișme ve bașarı kaydettiklerini vurgulayan Erol Șimșek, “Değișimin gerekliliği kadar, değișim hızının da çok önemli olduğuna inanarak özellikle, marka ve tutundurma faaliyetleri için Ar-ge çalıșmalarına ve pazarlama stratejilerine önemli bir bütçe ayırarak, hem iç pazarda, hem de dıș pazarda farklı tatları denemeye, farklı tüketici gruplarına yönelik yenilikçi ürünlerin araștırılması, geliștirilmesi ve üretilmesi hususunda çok önemli yol kat etti. Bu șekilde her geçen gün ürün portföyünü daha da zenginleștiren ve Bien, İnvite, Twitto, Biskiato, Coșku, Double Up, Tio ve Roxy gibi yıldız markalarıyla öne çıkan ve kısa geçmișine rağmen, son dokuz senedir Türkiye’nin ilk 500 Sanayi Devi arasında yer alan Șimșek Bisküvi, kazandıklarını hep ülkemizde yatırım olarak değerlendirdi” diye konuștu.

Turizm sektörü, tarım ve hayvancılık sektörü, inșaat sektörü ve gıda hizmet sektörü yatırımları da dahil toplamda 2 bin 500 çalıșanı ile faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Șimșek, “Bugüne kadar aldığımız Uluslararası Kalite Ödülü, Yılın Genç İș Adamı Ödülü, İhracat Șampiyonluğu Ödülü, Anadolu Markaları Ödülü, Üstün Lezzet Ödülü ve İyi Tasarım Ödülü ile bașarılarını ortaya koymaktadır. Türkiye pazarında ilklere imza atmaya devam edeceğiz. Tüketicinin beklentilerine ve değișen eğilimlere her zaman cevap vermek gerekiyor” dedi.

Erol Şimşek

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.