Demirpolat’tan enzime dirençli nişasta fabrikası

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü laboratuarlarında 3.5 yıllık bir çalışmanın ardından geliştirilen Enzime Dirençli Nişastanın endüstriyel üretimi, Demirpolat Şirketler Grubu ve TÜBİTAK MAM işbirliği ile Türkiye’ye kazandırıldı.

Dunya Gida - - İçindekiler -

Ürünün tamamının Türk bilim insanlarının katkılarıyla geliștirildiğini söyleyen Demirpolat Șirketler Grubu Yönetim Kurulu Bașkanı Nurettin Demirpolat, “Hem TÜBİTAK MAM, hem de firmamız mühendisleri bir araya gelerek ciddi bir mühendislik çalıșması gerçekleștirdik. Obezite ve diyabetle mücadele edecek bir ürünün üretimini ülkemize kazandırdık. Üç kușak un üreticisi bir neslin devamı olarak özellikle beyaz un üzerindeki olumsuz algıyı dönüștürmeyi hedefledik. Bu amaçla diyabet ve obezite hastalarının rahatlıkla tüketbileceği sağlıklı beyaz un geliștirmeyi bașardık” dedi.

Geçtiğimiz ay Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımları ile gerçekleșen açılıșın ardından Türkiye’nin ilk enzime dirençli nișasta üretimini gerçekleștirdiklerini ifade eden Demirpolat, “Titiz bir çalıșma ile enzime dirençli nișastayı bildiğimiz beyaz un ile katkıladık ve Realife diyet ve diyabetik unlarını tüketiciye sunduk. 64 yıllık bir firma olarak bizim için bir prestij ürünü olan ve tamamen kamuoyu yararını hedeflediğimiz diyabetik unlarla gelecek on yılların en büyük sorunlarından biri olan Obezite ve Diyabetle mücadeleye katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” açıklamasını yaptı.

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü ile yapılan ișbirliği sonucunda enzime dirençli nișastayı ülkemize kazandırdıklarını söyleyen Demirpolat, “Uzun çalıșmalar sonrasında ise bu nișasta ile diyet ve diyabetik doğal beyaz buğday ununu üretmeyi bașardık. Mide ve ince bağırsakta sindirilmeyen ve kalın bağırsakta fermente olan enzime dirençli nișastalı unlar hem nișastanın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmakta hem de bağırsak florasının zenginleșmesine katkı sağlayarak sağlıklı yașama destek olmaktadır. Bu așamada enzime dirençli nișasta katkılı unlarımız sayesinde hem obezite hastalarına hem de diyabet hastalarına bildiğimiz beyaz un tüketebilme kolaylığı sağladık. Elbette ki sağlıklı beslenmeye dikkat edeceğiz. Ne var ki bunu yaparken lezzetsiz, tatsız tuzsuz diyetlerle uğrașmak zorunda değiliz. Biz, kendi alanımızda gerekeni yaptık ve dirençli nișasta ihtiva eden unları geliștirdik. İnsanlarımız dirençli nișasta ihtiva eden bir ürünü tükettiklerinde mesela beyaz ekmek hem bildikleri tadı ala- caklar hem de sağlığa yönelik olumsuz etkileri ile karșılașmayacaklar. O yüzden gönül rahatlığı ile diyoruz ki biz, 3 zararlı beyazdan birini yani unu kurtardık” șeklinde konuștu.

Ürün ‘Realife’ markasıyla piyasa sunuldu

Demirpolat Șirketler Grubunun EDN’nın üretim lisansını aldığı andan itibaren ana hedefinin, üç yasak beyazdan biri olan unu kurtarmak olduğunu belirten Demirpolat, “Bu yönüyle, uluslararası gıda otoritelerince belirlenmiș limitlere göre hazırlanmıș un; diyabet ve obezite hastalarının kullanımı için, REALIFE adı altında üretilerek kamuoyunun tüketimine sunulmuștur. REALIFE, Enzime Dirençli Nișasta, Diyet Un ve Diyabetik Un, șeklinde üretilerek endüstriyel ve perakende anlamda tüketim piyasasına sunulmaktadır” açıklamalarında bulundu. Ürünün geliștirilmesini ve üretimini yaptıklarını bu ürünü de 50’den fazla ülkeye ihraç ettiklerini anlatan Demirpolat, “Üretim tesisimizde ürün 15 farklı testten geçiyor. Katma değeri yüksek ürünler üretmek için yola çıktık. Dünyada 11 milyar dolar değerinde nișasta pazarı mevcut. Bu pazarda yerimizi alacağız. 4 milyar dolar değerindeki tesisimizde 150 kișiye istihdam sağlıyoruz. Diyabetle mücadelede önemli bir adımı atmıș bulunmaktayız. Türkiye’nin gelișmesinin güçlenmesinin, geleceğe doğru yılmadan yürümesi için çalıșmalarımızı devam ediyor” dedi.

Nurettin Demirpolat

Faruk Özlü

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.