Ebrar Unlu Lezzetler’in hedefi İstanbul pazarı

2007 yılında 15 metrekare imalat alanında yaptığı ürünlerin satışıyla unlu mamül sektörüne giriş yapan Ebrar Unlu Lezzetler şu an bin metrekare imalathanesi dışında üç adet satış şubesi ve bir adet kafe ile Konyalı tüketicilere hizmet veriyor.

Dunya Gida - - İçindekiler -

Ebrar Unlu Lezzetler’in unlu mamuller dünyasına ilk adımı 2007 yılında bir apartman sitesi içinde, 15 metrekarelik küçük bir dükkan ve imalathane ile bașlamıș, kalite ve lezzetin amatör ruhla birleșmesi sonucu iș dünyasında kısa sayılabilecek sürede uyum sağlamıș. Bin metrekarelik özel tasarlanmıș imalathanesi, üç ayrı merkezdeki satıș noktası ve bir adet kafesi ile Konyalılara hizmet vermeye devam ediyor.

Șubeleșmenin planlanmıș bir program dahilinde olmadığını ifade eden Uğur, “2011 yılında Yazır bölgesinde ikinci șubemizi açtık. 2017 yılında Meram’da üçüncü șubemizin açılıșını gerçekleștirdik. İlk șubemiz 15, ikinci șubemiz 180, üçüncü șubemiz 260, cafe 160 ve imalat hanemiz bin metrekare alana sahip. Toplam 70 kișiye istihdam sağlıyoruz. Konya’da bașka bir șube açmak istemediğini belirten Uğur, “Konya’da belirli bir alıcı portföyü olușturduk. Șubelerimiz ve kafemiz Konya’nın en merkezi bölgelerinde yer alıyor. Bundan sonra eğer bir hedef belirleyecek olursak burası İstanbul pazarı olacaktır. Kadıköy civarında bir dükkan açmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Ebrar Unlu Lezzetler firma sahibi Mürüvvet Uğur’un tek bașına bașladığı ticaret hayatına aile fertlerinin de katılımıyla aile șirketine dönüștürmüș. Firma, hızlı büyümenin kontrolünün zor olmasının bilinciyle kontrollü bir ilerlemeyi hedeflemiș durumda. Amaçlarından bahseden Mürüvvet Uğur, “Kalite, lezzet, güvenilirlik ve tazelikten taviz vermeden hizmet olunca talep artmıș, büyüme de kaçınılmaz olmuștur. Tamamen ev usulü, yüzde yüz doğal, “anne eli değmiș gibi” sloganlarıyla çalıșıyoruz. Bir unlu mamule göre o kadar ürün çeșitliliği var ki saymakla bitmiyor. 250’den fazla çeșidimiz var ve yenilikçi anlayıșımız nedeniyle bunlara her gün yeni çeșitler eklenmektedir. Ürün yelpazemizin anlașılması için söylemem gerekirse ev baklavasından börek, kurabiye, salata, sarma, dolma, mantı, içili köfte, höșmerime kadar çeșitlilik bulunmaktadır. Özel siparișle doğum günü ve nișan pastalarını özel olarak vurgulamak isterim. Türkiye’deki ve dünyadaki gelișmeleri takip ederek tasarım niteliğinde pastalar yapıyoruz” dedi.

Bayilik için çok sayıda talep olduğunu belirten Uğur franchising sistemine karșı olduğunu, bunun sebebi olarakta ilgi, ürün tazeliği, güvenilirliği ve takibinin yapılamayacağı endișesini dile getirmektedir. İșletme kar amacından ziyade istihdama daha fazla önem vermektedir. Çalıșanların yüzde 85’inden fazlası bayan olup 60’dan fazla çalıșana sahiptir. Konya’da bașka șube açmak istemediğini belirten Uğur, “Burada belirli bir müșteri portföyü olușturduk. Șubeler ve kafenin Konya’nın en merkezi bölgelerinde yer alıyor bundan sonraki hedefimiz İstanbul pazarına açılmak var” diye konuștu.

Mürüvvet Uğur

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.