Paşam Pastanesi, 2020’de üçüncü şubesini açacak

Konya’da 17 yıldır hizmet sektöründe faaliyet gösteren Paşam Pastanesi 2020 yılında üçüncü şubesini açmaya hazırlanıyor.

Dunya Gida - - İçindekiler -

Pașam Pastanesi’ni 1998 yılında küçük bir imalathane olarak açtıklarını; marketlere, bakkallara, büfelere ürünler verdiklerini, fabrikaların ürünlerini yaptıklarını dile getiren Pașam Pastaneleri Firma Sahibi Pașa Korkmaz, “Küçük bir ișletme olarak bașlayarak 17 yılda Konya’nın lider pastanesi olduk. 1999 yılında Pașam Pastanesi’nin dondurma bölümünü açtık ve bu ürünlerimizi insanlara doğrudan ulaștırma amacıyla attığımız bir adımdı. 2000 yılında Pașam Pastanesi’ni daha da büyüttük. 2005 yılında yavaș yavaș marka haline gelmeye bașladık. İsmimizin sonuna –M harfini ekleyerek Pașam isminin tescilini aldık ve markamızı olușturmak için en önemli adımı attık” dedi.

2020 yılında da Selçuklu Bölgesinde bir șube açmayı hedeflediklerini belirten Pașa Korkmaz sözlerine șöyle devam etti: “2007 yılında büyük bir ilerleme gerçekleștirerek șubemizi ikiye çıkarttık ve Meram’da șubemizi açtık. Șubelerimizde çıkan ürünler günlük ve taze ürünler. Pașam Pastanesi ile bütünleșmiș ürünlerimiz var. Satıșını gerçekleștirdiğimiz dondurmamızı kendimiz üretiyoruz ve ürünlerimizin süt ihtiyacını yine kendi çiftliğimizden karșılıyoruz. İnsanlar artık kilometrelerce uzaklıktan dondurmamızı, tahinli pide ve güllacımızı yemeye geliyorlar. Pastaneler günümüzde konsept olarak bistro ya dönmek zorunlardı. Hem restorant, hem kafe, hemde pasatane olarak üçünü birleștirmek zorundayız. Ayakta kalmamız için bu artık șart. Biz bu ișe pastane olarak bașladık ama șu anda ayakta kalmak için kafecilik sektörüne ayak uydurmamız șarttı. Açılıș programları, kokteyller, düğün organizasyonları gibi toplu programları üstleniyoruz bunun yanında pastanelerimizde fast food ürünleri de barındırıyoruz.”

Paşa Korkmaz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.