Üç yerel buğday çeşidi: Siyez, Gernik, Havrani

Dunya Gida - - Tatli Ve Unlu Gidalar -

• Siyez bulguru, İtalya’da Slow Food Vakfı tarafından yürütülen ve yok olma tehlikesiyle karșı karșıya kalan yerel ürün çeșitlerini korumayı ve bunların geleneksel yöntemlerle üretimini desteklemeyi amaçlayan Presidia Projesi kapsamında Türkiye’den seçilen üç üründen biridir.

• Gernik, günümüz koșullarında, hasadının çiftçiye zor gelmesi, tanesinin kabuğundan zor ayrılması ve bulgur yapımının zahmetli olması gibi nedenlerle yok olmaya yüz tutmuștur. Ancak, 2006 yılında Yer Gök Anadolu Derneği’nin öncülüğünde bir çiftçi ambarından yaklașık 2 ton Gernik satın alınması ve az sayıda gönüllü çiftçiye yüzer kilo halinde dağıtılması sonucu, yerel üretim bașarıyla canlandırılmıștır. Bugün Kars’ta 200’ün üzerinde çiftçiyle, her yıl 100 tondan fazla Gernik üretimine devam ediliyor.

• Havrani buğdayı: Gaziantep ve Șanlıurfa’da yaygın olarak; Mardin ve Siirt’in bazı kesimlerinde ise az miktarda yetiștirilen yerel makarnalık buğday çeșididir. Suriye kaynaklı Havrani çeșidi adını ülkenin güneyindeki Havran Platosu’ndan alır. Bu çeșit, bedeviler ve çiftçiler arasında tohum değișimi yoluyla yayılmıștır. Yapılan bir çalıșmada, Havrani çeșidi protein kalitesi ve miktarı bakımından üstün bulunmuștur. Havrani çeșidinin gluten değerinin yüksek olduğunu ve tașıdığı oksidatif enzimler sayesinde antioksidan özelliği içerdiğini bildirilmiștir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.