Konya DSYB’den genç üreticilere müjde

Gündeme gelmeyen ve pek önemsenmeyen sorunlardan birisinin de tarım nüfusunun yaşlanması olduğunu belirten Konya DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Edip Yıldız, kurdukları Genç Yetiştirici Platformu’nun, ülkemizde hayvancılık sektörüyle ilgili önemli bir misyonu

Dunya Gida - - İçindekiler -

Konya Damızlık Sığır Yetiștiricileri Birliği tarafından Konya’da 24 Nisan’da genç yetiștiricilere yönelik tanıtım ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Konya DSYB Yönetim Kurulu Bașkanı Edip Yıldız, bir açılıș konușması yaparak “Gündeme gelmeyen ve pek önemsenmeyen sorunlardan birisi de tarım nüfusunun yașlanmasıdır. İște bu nedenle özellikle de hayvancılıkta nüfusun yașlanması sorununa karșılık kamuoyunda bir farkındalık olușması amacıyla Konya İli Damızlık Sığır Yetiștiricileri Birliği olarak kendi üyelerimiz içerisinden 18-25 yaș aralığındaki gençlerden olușan Genç Yetiștirici Platformunu kurarak ilk toplantımızı gerçekleștirmek üzere toplandık. Genç Yetiștirici Platformu’nun, ülkemizde hayvancılık sektörüyle alakalı önemli bir misyonu üstlenerek sektörün yașlanmasını önlemek üzere yeni projelere imza atacağına inanıyorum. Hayvancılığın sorunlarına ve çözüm önerilerine bir de onların dünyasından bakacağız” dedi.

Bașkan Edip Yıldız, “Gıdanın sosyal ve ekonomik açıdan önemi önümüzdeki dönemde daha sık gündeme gelmesini beklemekteyiz. Her ne kadar günümüzde bazı gıda ürünlerini dıș pazardan temin ediyor olsak bile birçok gıda ürününü ülkemizde üretmeye mecburuz. Bunun içinde genç, dinamik, üretmenin önemini bilen bir kırsal nüfusa ihtiyacımız var. Maalesef ülkemizde kırsal nüfus her geçen gün azalmakta; buna karșılık devletimiz kentten kırsala göçü artırmaya yönelik yeni politikalar üretmektedir. Genç çiftçi bu durumun bir örneği olarak önümüze gelmektedir. Son 10 yıla baktığımızda belde ve köy nüfusu ise 14,6 milyon azalarak 6,1'e düșmüștür. Bu rakam toplam nüfusun yüzde 7‘si olușturuyor. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de genç nüfus tarımla uğrașmak istemiyor” vurgusu yaptı.

Sektörde öncelik genç nüfus

Hayvancılık sorunlarının bazılarının gündeme gelmediğini ifade eden Bașkan Edip Yıldız, “Gündeme gelmeyen ve pek önemsenmeyen sorunlardan birisi de tarım nüfusunun yașlanmasıdır. İște bu nedenle özellikle de hayvancılıkta nüfusun yașlanması sorununa karșılık kamuoyunda bir farkındalık olușması amacıyla Konya İli Damızlık Sığır Yetiștiricileri Birliği olarak kendi üyelerimiz içerisinden 18-25 yaș aralığındaki gençlerden olușan Genç Yetiștirici Platformunu kurarak ilk toplantımızı gerçekleștirmek üzere toplandık. Genç Yetiștirici Platformu’nun, ülkemizde hayvancılık sektörüyle alakalı önemli bir misyonu üstlenerek sektörün yașlanmasını önlemek üzere yeni projelere imza atacağına inanıyorum. Hayvancılığın sorunlarına ve çözüm önerilerine bir de onların dünyasından bakacağız. Bizi Avrupa ülkelerinden farklı ve güçlü kılan en önemli unsur genç nüfusumuz, elimizdeki bu gücü genç nüfusu doğru yönlendirir üretimin önemini onlara daha iyi anlatır ve onları daha fazla hayvancılık sektörüne dahil edebilirsek inanıyorum ki sektöründe birçok sorunu zaman içerisinde çözüme ulașacaktır. Çünkü sektördeki ve toplumdaki tüm sorunların çözümü gençlerdedir” șeklinde konuștu.

Edip Yıldız

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.