Uludağ Üniversitesi öğrencileri “Diril” içeceğini yarattı

Dunya Gida - - Içindekiler - Büşra Sözen

`Üniversite Bitirme Projesi´ altında ortaya çıkan Diril içeceği yoğurt ve meyve karışımlarından ortaya çıktı. Projeyi geliştiren öğrenciler, “Diril ile ilgili küçük ve büyük ölçekli birçok planlarımız, hedeflerimiz var kendimize birden çok yol haritası çizdik. Hedeflerimizin en büyüğüne gelecek olursak yeterli sermayeyi sağlayıp, doğru adımları atıp tüm Türkiye’de satışını sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştular.

Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Grafik Tasarım Programı’nda okuyan son sınıf öğrencilerinin bitirme projeleri kapsamında öğrenciler dönem süresince bir marka yaratıyorlar ve bu markanın isminden, logosuna, kurumsal çalıșmalarından, ambalaj çözümlerine, reklam uygulamalarından, promosyon ürünlerine ve en son așamada da tanıtım standlarına kadar her așamada gerçekleștirdikleri tasarımları gerçek uygulamalarıyla sunuyorlar. Bölüm Bașkanı Yrd. Doç.Dr. Mehtap Sağocak’ın yürütücülüğünde gerçekleșen projelerde bu yıl Bursa Reklamcılar Derneği ve Bursa Grafik tasarımcılar Derneği aracılığıyla Bur- sa’daki önemli ajanslarla ișbirliğine gidilmiș, her grup, bir ajansın koçluğunda bitirme projelerini geliștirmiș. Öğrenciler ayrıca bu yıl projeleri kapsamında marka tanıtımlarının bir ayağında bir sosyal sorumluluk projesi de ürettiler. Projeler arasında yer alan yoğurtlu meyvesuyu içeceği olan “Diril”in yaratıcıları Nuri Emre Erbilen, Abdullah Kayakıran ve Batuhan Mutlu, Diril (Yoğurtlu meyvesuyu) ürünü ile ilgili; “Yeterli sermayeyi sağlayıp, doğru adımları atıp tüm Türkiye`de satıșını sağlamak istiyoruz” dediler.

Diril katkı maddesi ve șeker içermiyor

Bitirme projesi için yeni, farklı ve yapılmayanı yapma gerektiğini düșündüklerini söyleyen Proje kapsamındaki

öğrenciler adına konușan Abdullah Kayakıran, “Yapılmayanı yapmamız gereken bir fikir olması gerekiyordu. Bu așamada yapmıș olduğumuz Diril içeceğinin ilk fikirlerini attık. Yani özetle Diril içeceğinin ilk fikirleri `Üniversite Bitirme Projesi´ altında ortaya çıktı” dedi. Diril’in içeriğinde yoğurt ve meyve karıșımlarının olduğunu söyleyen Kayakıran, “Projenin bașlangıcından bitimine kadar 4 buçuk ay gibi bir süre harcadık. Zorlandığımız, yorulduğumuz noktalar oldu ama severek ve isteyerek yaptığımız için projeden hiç sıkılmadık. Zorlandığımız noktalardan örnek vermek gerekirse bizi en çok zorlayan ürünlerin içeriğini belirlemek oldu. Bu süreçte çok zaman harcadık ve ortaya çok güzel lezzetler çıkardık” ifadelerini kullandı. Ürünlerinin içerisinde kesinlikle koruyucu, katkı maddesi ve șeker ilavesinin olmadığını vurgulayan Kayakıran, “Ürünlerimizin hepsinin içerisinde temel olarak ortaya çıktığımız fikirle yoğurt var. Temeli yoğurt olan içeceklerimizin 4 çeșiti bulunuyor. Birbirine en çok yakıșan karıșımlarla ortaya çıkarttığımız ürünlerimiz șu șekilde; Elma & Portakal, Yaban Mersini & Böğürtlen, Çilek & Muz, Biber & Domates. Ürünlerimizin temeli Türk`lerin bulmuș olduğu yoğurttan olușmakta. Biz de içeceğimizin ismini koyarken yoğurdu en çok ișleyen Türk toplumu olan Göktürkler`den bir isim almayı uygun gördük ve Köktürkçede yașam enerjisi, sağlık, mutluluk anlamına gelen `DİRİL´ ismini koymayı tercih ettik” dedi. Ürün hakkında görüșleri almak için geniș bir kitleye içeceklerinden ikram ettiklerini belirten Kayakıran, çok olumlu tepkiler aldıklarını söyledi. Öğrenciler proje ile ilgili; “Diril ile ilgili küçük ve büyük ölçekli birçok planlarımız, hedeflerimiz var kendimize birden çok yol haritası çizdik. Hedeflerimizin en büyüğüne gelecek olursak yeterli sermayeyi sağlayıp, doğru adımları atıp tüm Türkiye’de satıșını sağlamak istiyoruz” șeklinde konuștular.

(Soldan sağa) Nuri Emre Erbilen - Abdullah Kayakıran - Batuhan Mutlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.