Soğuk içecek trendleri

Dunya Gida - - Içindekiler -

Caffé Nero Türkiye Pazarlama Müdürü Ayşe Akbal, meyve bazlı, kahveli- çikolatalı ve kremalı buzlu içeceklerin yazın hafif olarak tercih edildiğini belirtti. Starbucks Türkiye Temsilcileri ise, “Soğuk kahvede artık daha deneyime özel, artizan, “hand crafted” dediğimiz baristanın el becerisiyle yapılan kahveler tercih ediliyor” yorumunda bulundular.

Yaz aylarında en çok rağbet gören buzlu içeceklerinin, meyve bazlı karıșımlardan olușan; Mango Passion Fruit ve Berry Fruit Booster olduğunu söyleyen Caffé Nero Türkiye Pazarlama Müdürü Ayșe Akbal, “Bunlar Berry Familyası, yani orman meyveleri ve egzotik meyvelerin karıșımıyla hazırlanıyor. Raspberry Hibiscus Iced Tea ile taze nane, fesleğen ve meyve ile zenginleștirerek hazırlanan limonata bazlı içeceklerimiz de yazın severek tüketiliyor” dedi. Son dönemde soğuk içeceklerin șekersiz olarak sipariș edildiğini söyleyen Akbal, “Bu yüzden meyve bazlı içeceklerimizde șeker yerine elma suyu ile doğal tatlandırma yoluna gidiyor, Raspberry&Black ve Currant Ice Tea gibi soğuk içeceklerimizi de șeker ilavesiz hazırlıyoruz” dedi. Akbal, meyve bazlı, kahveli-çikolatalı ve kremalı buzlu içeceklerin yazın hafif olarak tercih edildiğini belirtti. Kahve tutkunlarının en çok tercih ettiği Americano ve latte gibi klasikleșmiș sıcak içeceklerin artık yaz aylarında da soğuk olarak tüketildiğini ifade eden Akbal, “Gençlerin, bu segmentin gelișmesinde önemli bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Gençlerin, buzla hazırlanmıș klasiklere gösterdiği yoğun ilgiyle, bu içecekler çikolata, meyve, krema ve sos ilave edilerek çeșitlendirildi. Son yıllarda sıcak yerine, soğuk demlenen ‘cold brew’ adı verilen kahve çeșidi ilgi görüyor. 24 saatten 48 saate kadar süren farklı demleme yöntemleriyle hazırlanan cold brew kahve, gelecek yıl Caffé Nero mağazalarında da satıșa sunulmaya bașlanacak” șeklinde konuștu.

Starbucks’ın buzlu içecekler kategorisine yeni bir lezzet eklendi

Eskiden soğuk kahve çeșitlerinde sektörde az ve kısıtlı ürün bulunurken, günümüzde hem ürün çeșitliliğinin arttığını hem de yine deneyime özel, yeni çekirdek ve demleme yöntemleri ile hazırlanan kahvelerin tüketildiğini gördüklerini belirten Starbucks Türkiye Temsilcileri, “Soğuk kahvede de artık daha deneyime özel, artizan, “hand crafted” dediğimiz baristanın el becerisiyle yapılan kahveler tercih ediliyor. Yazın habercisi, Starbucks’ın buzlu içecekler kategorisini olușturan Frappuccino’ların her damak tadına uygun çeșitlerine bir tane daha ekledik. Antioksidan seviyesi bakımından oldukça zengin, bağıșıklığı güçlendirerek metabolizmayı sürekli canlı tutan ve menümüze yeni eklenen yüzde 100 doğal Matcha çayından yapılan Matcha Latte Frapuccino’yu bu ay itibariyle tüm mağazalarımızda misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz” șeklinde konuștular.

Büşra Sözen Ayşe Akbal

Starbucks

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.