Türkler geleneksel lezzetleri tercih ediyor

Dunya Gida - - Içindekiler -

Delivery Hero’nun verilerine göre dünya genelinde en çok İtalyan mutfağı tercih ediliyor. Türkler, Latin Amerika ve Uzak Doğu ülkeleri lokal yemeklerini daha çok tercih ederken, Avrupalılar en çok İtalyan ve Uzak Doğu lezzetlerini seviyor.

Yemeksepeti; Avrupa’dan Uzak Doğu’ya, Latin Amerika’dan Orta Doğu’ya Delivery Hero bünyesinde yer alan 27 ülkenin siparișlerini inceleyerek kültürlere ve yașam tarzlarına göre yemek alıșkanlıklarını açıkladı. Dünya yemek alıșkanları trendlerinin incelendiği rapora göre; Avrupa ülkeleri kendi mutfaklarından çok dünya mutfaklarına ilgi gösterirken, bașta Türkiye olmak üzere Uzak Doğu ve Güney Amerika ülkeleri kendi geleneksel mutfaklarını tercih ediyorlar.

27 ülkenin online yemek siparișlerine göre; İtalyan mutfağının her damak zevkine hitap eden çeșitleriyle gözdesi olan pizza, en çok sipariș verilen lezzet olarak zirveye yerleșiyor. Pizzanın en yakın takipçisi ise tüm dünyada lezzetini çoktan ispatlamıș olan burger. Çin, Japon, Thai ve Kore gibi mutfakları içine alan Uzak Doğu lezzetleri ise üçüncü sırada yer alıyor. Araștırmaya dahil edilen Delivery Hero ülkelerinde en çok tercih edilen Türk lezzeti olarak ise milli gururumuz döner öne çıkıyor.

Avrupa’da dünya lezzetleri gözde

Yemeksepeti’nin raporuna göre; birçok farklı kültürün ve milletin bir araya geldiği Avrupa ülkeleri kendi geleneksel mutfaklarından daha çok diğer ülkelerin lezzetlerine yöneliyor. Dünyanın tüm mutfaklarına kucak açan Avrupalıların gözde mutfakları ise dünya tercihini yansıtıyor. Buna göre; İtalyan ve Uzak Doğu mutfağı her ülkenin ilk üç siparișinde mutlaka yer alıyor. İtalyan mutfağının gözdesi pizza en çok sevilen lezzet olarak öne çıkarken Asya mutfağından sushi ve noodle Avrupalıların siparișlerinde önemli bir yere sahip.

İtalyan ve Asya mutfağından vazgeçmeyen ülkelerin bașında Fransa, Avusturya, Almanya ve Hollanda geliyor.

Bulgaristan ve İsveç, Hint mutfağını; Romanya ise Meksika mutfağını tercih ederek diğer Avrupa ülkelerinden biraz farklılașıyor.

Avusturyalılar ise tam bir dünya mutfağı düșkünü olarak öne çıkıyor. Avusturyalılar dünyanın her mutfağını denemeyi seviyorlar ve sofralarından eksik etmiyorlar. Asya, İtalya, Orta Doğu, Vietnam, Hint ve Meksika mutfakları siparișlerin ilk sıralarında yer alıyor.

Avrupa ülkeleri içerisinde en zengin mutfaklardan birine sahip olan ve geleneksel lezzetlerine önem veren Fransızların da komșuları gibi kendi mutfaklarından daha çok dünya mutfaklarına yönelmeleri dikkat çekiyor. Fransızların yemek siparișleri arasında Fransız mutfağı; Amerikan, İtalya ve Uzak Doğu mutfağından sonra ancak dördüncü sırada kendine yer buluyor. Fransızların yemek siparișlerinin lideri burger olurken, geleneksel bir Japon çorbası olan Miso’nun sipariș adetleri bazında dördüncü sırada yer alması ilgi çekici.

Avrupalıların gözde tercihi pizzanın anavatanı İtalya, diğer

Avrupa ülkelerinin aksine en çok kendi lezzetlerini tercih ederek geleneksel mutfaklarına sahip çıkıyorlar. Akdeniz kültürünün tipik bir yansıması olan yemek tatlısız bitmez anlayıșını İtalyanlar da benimsiyor ve biz Türkler gibi siparișlerin ilk beșinde tatlı yer alıyor.

Türk nüfusunun oldukça fazla olduğu Almanya ve Hollanda’da Türk mutfağı önemli bir yere sahip. Burger ve pizzanın tüm dünyadaki ezici üstünlüğüne rağmen bu iki ülkede geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi döner ve kebap ilk bește yer alıyor.

Delivery Hero bünyesindeki Kuzey Avrupa ülkelerinin yemek alıșkanlıkları incelendiğinde; Norveçlilerin en çok sipariș ettiği mutfak Asya mutfağı olurken; İsveçlilerin tercihi ise İtalyan mutfağından yana oluyor. Finlandiya ise komșu ülkelerinin aksine Orta Doğu mutfağının gözdesi falafel’i ve Akdeniz mutfağının özgün lezzeti hellimi en çok sipariș vererek fark yaratan bir tercih yapıyor.

Vejetaryen yemekleri trendi devam ediyor

Vejetaryen mutfağının dünyadaki yükselen trendi devam ediyor ve daha çok Avrupa ülkelerinde tercih edildiği görülüyor. Avrupa’da en çok Hollanda’da vejetaryen mutfağı rüzgarı esiyor. Hollandalıların siparișlerinde ikinci sırada yer alan vejetaryen yemekleri önümüzdeki yıllarda zirveye oynayacak gibi duruyor.

Fransa, Almanya, İsveç ve Finlandiya’da vejetaryen yemekleri ilk 10’da yer alırken, vejetaryen mutfağının diğer ülkelere göre açık ara önde olduğu ve siparișlerin ilk sırasında yer alan ülke ise Kanada.

Uzak Doğu geleneksel lezzetlerinden vazgeçmiyor

Tüm dünyaya geleneksel lezzetlerini sevdirmiș olan Uzak Doğu ülkeleri kendi mutfaklarından vazgeçmiyor. Hong Kong, Tayland, Tayvan, Bangladeș, Malezya, Pakistan ve Filipinler, kendi mutfaklarına tercihlerinin ilk üçünde mutlaka yer veriyorlar.

Singapur ise Çin mutfağının etkisi altında kalmıș durumda. Yemek siparișlerinde Singapur mutfağı ancak beșinci sırada kendine yer bulabiliyor.

Uzak Doğu ülkeleri arasında ise tercihiyle farklılașan bir diğer ülke ise Brunei. Güneydoğu Asya’da yer alan ve Malezya’ya komșu olan Brunei’nin yemek siparișlerinin üçüncü sırasında bir Türk efsanesi olan döner var. Döner siparișleri toplam siparișlerin yüzde 5’ini içeriyor.

Uzak Doğu’da tavuk yemekleri revaçta

Uzak Doğu ülkelerinde tavuk yemeklerinin yeri ise bir bașka. Bu ülkelerin bașında Kore geliyor. Korelilerin siparișlerinin yüzde 35’ini tavuk lezzetleri olușturuyor ve böylelikle tavuk siparișleri birinci sırada yer alıyor. Malezya, Tayland, Pakistan ve Filipinler’de ise ilk 5 tercihin 3’ü tavuktan yana oluyor.

Latin Amerika ülkeleri globalleșen lezzetler karșısında geleneksel yemeklerini siparișlerinden eksik etmiyor. Güney Amerika’ya özgü bir börek çeșidi olan empanadas ve șnitzele benzeyen bir et tarifi olan Milanesa; Uruguay, Brezilya ve Arjantin’de ilk üçte yer alıyor.

Dünyanın her bölgesinden gelen göçmen nüfusunun yemek kültürlerinden etkilenmiș olan Avustralya’da; Tai, Kore, Japon, Vietnam, Hint ve Malezya mutfağı gözde iken yerel lezzetler sipariș sıralamasında ancak 14.sırada yer alıyor.

Türklerin tercihi değișmiyor

Yemeksepeti’nin trend raporuna göre; Türkler geleneksel lezzetlerinden vazgeçmeye niyetli değil. Her ne kadar burger ve pizza geleneksel lezzetlere uzun bir süredir kafa tutuyor görünse de Türkler eve siparișlerde lezzetiyle gönüllerin kahramanı olan kebap ve lahmacun bașta olmak üzere geleneksel lezzetleri tercih ediyorlar. Türk mutfağı, Yemeksepeti siparișlerinin yüzde 30’unu olușturuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.