Tüketicilerin yüzde 57’si yeni ürünleri denemeyi seviyor

Dunya Gida - - Içindekiler -

“Yılın Seçilmiș Ürünü” (YSÜ) programı kapsamında Nielsen’in yaptığı araștırmaya göre, Türk tüketicilerinin % 57’si yeni ürünleri denemeyi severken, 25-34 yaș grubu yeni ürünleri denemeye en açık yaș grubu olarak öne çıkıyor. Kazanan ürünlerin tüketicilerin oylarıyla belirlendiği ve Türkiye’de 3. kez gerçekleștirilen “Yılın Seçilmiș Ürünü” (YSÜ) programı kapsamında Nielsen’in yaptığı araștırmaya göre:

Türk tüketicilerinin % 57’si piyasaya çıkan “yeni” ürünleri denemeyi severken, yaș grubu özelinde 25-34 yaș grubu yeni ürünleri denemeye en açık yaș grubu olarak öne çıkıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Gaziantep, Samsun, Malatya, Kayseri, Tekirdağ, Trabzon, Erzurum olmak üzere 12 ilde 4.053 tüketiciyle yüz yüze yapılan araștırma sonuçlarına göre, 45-55 yaș grubundaki tüketiciler ise yeni ürünleri denemekte diğer yaș gruplarına göre daha isteksiz davranıyor.

Yeni ürünün fiyatı satın almayı etkiliyor

Tüketicilerin yarısından fazlası yeni ürünleri denemeyi tercih etse de, ürünün fiyatının uygun olması, arkadaș ve iș çevresindeki bireylerin yönlendirmeleri, yeni ürünleri deneme isteği gibi dinamikler satın alma kararını etkiliyor. Araștırma, kadın tüketicilerin erkeklere kıyasla, “yeni” etiketli bir ürün satın almaya daha eğilimli olduğunu da ortaya koyuyor. Ürün memnuniyeti AB grubu tüketicilerde kilit önem tașırken, memnun kalabilecekleri yeni bir ürün için daha fazla ödeme yapabileceklerini belirtiyorlar.

45-55 yaș grubu en isteksiz

Araștırma sonuçlarına göre 25-34 yaș grubu yeni ürünleri denemeye diğer yaș gruplarına göre daha açık durumda. 45-55 yaș grubundaki tüketiciler ise yeni ürünleri denemekte diğer yaș gruplarına göre daha isteksiz davranıyor.

Medya tüketici farkındalığını etkiliyor

Araștırma sonuçlarına göre, Türk tüketicilerinin % 53’ü “Yılın Seçilmiș Ürünü” logosuna sahip bir ürünü satın alacağını belirtiyor. Araștırmada sunulan yanıtlara göre, yeni ürünler hakkında farkındalık yaratmada en büyük rolü medya önemli oynuyor. Medyanın ardından sosyal medya ve marka web siteleri gibi çevrimiçi kaynaklar tüketici farkındalığını etkiliyor.

Türk tüketicileri hangi yenilikçi ürünleri seçti?

“Yılın Seçilmiș Ürünü” programı kapsamındaki Tüketici İnovasyon Ödülü 2018’de Çocuk Çikolata kategorisinde Kinder Joy, Katma Değerli Süt Ürünleri kategorisinde Pınar Protein Yoğurt & Pınar Protein Süt, Gıda Takviyeleri kategorisinde Brodil Herbal Bitkisel Ekstreler İçeren Propolisli Sıvı Takviye Edici Gıda, Cilt Sağlığı kategorisinde Bepanthol Sensiderm Kașıntı Giderici Krem, Maden Suyu kategorisinde Saka Maden Suyu, İçecek kategorisinde Fiftea, İșlenmiș Tavuk Ürünleri kategorisinde Șenpiliç Annemin Köftesi, Diș Macunu kategorisinde Signal White Now CC, Bebek Yağı kategorisinde Himalaya Nourishing Baby Oil Besleyici Bebek Yağı, Türk tüketicileri tarafından seçilerek ödüle layık görülen ürünler oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.