Üretilen alabalıkların büyük bir kısmı ihraç ediliyor

Alabalık yetiştiriciliğine ilginin arttığını belirten Keban Alabalık Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şimşek, “Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye porsiyon ve bunun yanında büyük boy alabalık ihracatı yapılıyor. Ağırlıklı olarak donuk ürünlerle bi

Dunya Gida - - İçindekiler - Büşra Sözen busra.sozen@dunya.com

Alabalık yetiștiriciliğinin soğuk sularda yapıldığını söyleyen Keban Alabalık A.Ș. Yönetim Kurulu Bașkanı Ayhan Șimșek, akarsularda ve bunun yanında baraj göllerinde olușan gölette kafes balıkçılığı olarak bir de kaynak sularının bulunmuș olduğu yerlerde havuz balıkçılığı olarak yapıldığını belirtti. Șimșek, “Uygun yetiștirme koșulları için 13-14-15-16°C sıcaklık balık yetiștiriciliği için uygun su koșullarıdır. Yavru balık yetiștiriciliği için ise 9-11°C kuluçkahaneler için uygun su sıcaklığıdır. Alabalık büyüklüğüne göre günde üç defa ile beș defa arasında yemlendiğini kaydeden Șimșek, “Balıklara verilecek yem miktarı balıkların yüzde ikisine tekabül eder, ülkemizde ağırlıklı olarak Extruder teknolojisiyle üretilen yemler kullanılmaktadır. Yemin kalitesi FCR dediğimiz ete dönüșümünde en büyük etkendir” diye konuștu.

Alabalık yetiștiriciliği yapmanın avantajlarının olduğu kadar dezavantajlarının da olduğunu belirten Șimșek, “Eğer bir kaynak suyuna sahipseniz bu kaynak suyu üzerinde havuz yetiștiriciliği yaparak - bu bir aile ișletmesi de olabilir- veyahut daha büyük bir ișletme kurarak profesyonel bir șekilde büyük kapasiteli bir ișletme de kurulabilir. Ülkemizin birçok bölgesinde alabalık yetiștiriciliği yapılabildiği gibi artık halkımız taze balığı canlı balık olarak temin edebilmektedir. Bu da alabalık pazarlamada en büyük avantaj. Bunun yanında ülkemizde gün geçtikçe büyüyen bir sektör olup devletimizin yetiștiriciliği desteklemesiyle ülkemiz Avrupa’da alabalık yetiștiriciliğinde birinci sıraya gelmiș durumda” ifadelerini kullandı. Alabalık çiftliği kurmak isteyenlerin mutlaka fizibilitelerini çok iyi yapmaları gerektiğine dikkat çeken Șimșek, “Kafes balıkçılığı yapacaklarsa düșündükleri yerin geriye dönük en az 3 yılın su sıcaklığı, oksijeni hakkında bilgidar olmaları gerekiyor. Yapacakları yetiștiricilik kapasitesi ve finans hesaplarını çok iyi hesaplamaları gerekmektedir. Yapmayı düșündükleri bölgede önceden üretici varsa onlardan gerekli bilgiyi almaları, yapmayı düșündükleri bölgede suya kimyasal atık veren fab- rika veya buna benzer ișletmelerin olup olmadığına, yapmayı düșündükleri yerin selden etkilenip etkilenmediğine, genelde HES ișletmelerinin bölgesinde yapıldığında HES’in çalıșmama durumunda oksijen olușmadığından balıkların etkileneceğini hesaplamaları, tam tersi HES’in tam kapasite çalıșma durumunda olușacak debiden etkilenme durumunu hesaplamalılar” dedi. Üretilen alabalıkların büyük kısmının ihracata gittiğini söyleyen Ahmet Șimșek sözlerine șu șekilde devam etti: “Bașta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye porsiyon ve bunun yanında büyük boy alabalık ihracatı yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak donuk ürün gittiği gibi bunun yanında talebe göre taze balık da gitmektedir. Bunun yanında ileri ișlenmiș ürün olarak alabalık füme ihracatı yapılmaktadır. İç piyasada alabalık birçok yerde canlı balık satıș yerleri olușturularak halka anında taze balık güveni vererek satılmaktadır. Bunun yanında marketlerin balık reyonlarında sıklıkla yer aldığı gibi artık özel ve resmi kurumların tabldotlarında alabalık diyetisyenlerin olmazsa olmazı durumuna gelmiș durumdadır. Bunun yanında ülkemizde alabalık restoranlarının artıș göstermesi ve alabalıktan farklı yemek çeșitlerinin yapılması ülkemizdeki düșük balık yeme oranına çok büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim. Elazığ ili alabalık yetiștiriciliğinde Türkiye’de birinci sırada bulunmaktadır. Bunu duyanlar Elazığ ve balıkçılık kelimesine yanyana pek anlam veremez ve ne alaka derler. Fırat Nehri ve üzerindeki Keban Baraj Gölü ve Karakaya Baraj Gölünden dolayı Elazığ bir yarımada durumuna gelmiștir. Bahsettiğimiz Elazığ ili balıkçılığı bilmezken son 20 yılda alabalık üreten, tüketen ve ihracatını yapan il durumuna gelmiștir.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.