Gaziantep, sanayi ve ticaret kenti olmasının yanında bir gastronomi şehridir

Başarının elde edilmesinde en önemli özelliklerimizden birisi 500 farklı yemek çeşidine sahip olmamız, yemeklerde kullanılan malzemeler, hazırlık süreci, baharatlar, salçaların kalitesi ve pişirme sürecinde gösterilen itina ve tabii ki verilen emektir.

Dunya Gida - - İçindekiler -

Bir yörenin, bir ilin ticari ve ekonomik yapısının yanında en önemli unsurlarından birisi de gastronomi kültürüdür. Özellikle turizm alanında farklı bir değer ortaya koyan yemek kültürü çok ayrı bir zenginliktir. Türkiye’nin altıncı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ise en büyük kenti olan Gaziantep; nüfusu, ekonomik potansiyeli, kültürel zenginlikleri, tarihi dokusu ve UNESCO tarafından gastronomi dalında ‘Yaratıcı Șehirler Ağı’na alınmasıyla Türkiye’nin öncü șehirlerinden birisi olduğunu bir kez daha göstermiștir. Bu bașarının elde edilmesinde en önemli özelliklerimizden birisi de 500 farklı yemek çeșidine sahip olmamız, yemeklerde kullanılan malzemeler, hazırlık süreci, baharatlar, salçaların kalitesi ve pișirme sürecinde gösterilen itina ve tabii ki verilen emektir.

Bütün bunların bir araya gelmesiyle olușan ve birbirin- den lezzetli yemekler Gaziantep’in adının dünyaya duyurulmasını sağlamıștır. Bu bașarının artarak devam etmesi, kültürel değerlerimizi korumak ve bu değerlere sahip çıkmamıza bağlıdır. Gaziantep Sanayi Odası tarafından ülkemizde ve Avrupa Birliği’nden tescili alınan ‘Antep Baklavası’nın da bu bașarının elde edilmesinde ayrı bir yeri vardır. GSO olarak, Antep Baklavası’nın coğrafi ișaret tescilini aldıktan sonra uluslararası tescili için AB’ye bașvurduk ve dört yıllık bir sürecin sonunda AB tescilini 2013 yılında aldık. Daha sonra yine geleneksel tatlılarımızdan ve kentimizle özdeșleșen lezzetlerden birisi olan ‘Antep Katmeri’nin coğrafi ișaret tescili için 23.01.2015 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TPE) bașvuruda bulunduk. 23.01.2015 tarihinden itibaren korunmak üzere 07.12.2017 tarihinde tescil ettirdik.

Bu iki lezzetimizin coğrafi ișaretlerinin alınmasıyla, standartlarının korunması, geleneksel üretim metoduna uygun olarak her yerde üretilebilmesi sağlanmıș oldu ve marka değeri kazandırıldı. Kentimizde belediyelerimizin, diğer oda, borsa ve kurumlarımızın gastronomi alanında yaptıkları çalıșmaları takdirle karșılıyor, değerlerimize sahip çıkma noktasında verilen tüm emekleri çok önemli buluyoruz.

Gaziantep’i Geliștirme Vakfı’nın (GAGEV) koordinasyonunda, Büyükșehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, ilçe belediyeleri ve ilgili kurumların katkılarıyla 20-22 Eylül tarihlerinde kent mutfağımızı ve kültürel zenginliklerimizi yerelden evrensele tașıyacak, ‘Uluslararası Gastronomi Festivali’nin șimdiden heyecanını duyuyor, șehrimizin tanıtımına çok büyük katkılar sunacağına inanıyoruz. Bu azim ve heyecanla tüm kurumlarımızla ele ele, güç birliği içerisinde çalıșmayı sürdürüyor, tarihi, kültürü, ekonomisi ve yemekleriyle gelișen ve hızla büyüyen Gaziantep’imize değer katmak için var gücümüzle çalıșmaya devam ediyoruz.

Adnan Ünverdi Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.