EL ALETLERİ PAZARINDA AKÜLÜ ÜRÜNLER ÖN PLANDA

Dunya Insaat - - Ön Sayfa -

Kartal Belediyesi’nin Kartal’da devam eden kentsel dönüşüm hikayesini anlatmak, yatırımcılar için bölgenin potansiyelini ortaya koymak amacıyla planladığı ‘Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım’ zirvesinin ikincisi düzenlendi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, İstanbul’da kentsel dönüşümün en iyi örneklerinin Kartal’da gerçekleştirildiğini belirterek, bu konuda övgüyü hak eden bir belediye olduklarını vurguladı. İstanbul’un yükselen ilçelerinden biri olan Kartal’a yatırım yapan yerli ve yabancı yatırımcıları bir araya getiren zirvede, ilçenin kentsel dönüşüm potansiyeli ve süreci masaya yatırıldı. Zirve ile ilgili detaylara ve sektör aktörlerinin değerlendirmelerine Aktüalite sayfalarımızda geniş yer verdik.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin yılda dört kez çeyrek periyotlarda düzenlediği Gündem Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen 2017 yılının ilk toplantısı yapıldı. Toplantıda, 2017 yılı itibarıyla inşaat ve inşaat malzemesi sektörlerinin beklenti ve çözüm önerileri konuşuldu. İnşaat Malzemeleri Sanayicileri açısından bir değerlendirme yapıldığında her ne kadar piyasalar beklenenden daha canlı gözükse de satış vadelerinin gittikçe açılması, tahsilat zorlukları, projelerde fiyata bağlı rekabetin malzeme ve uygulama kalitesini tehdit etmesi ve kayıt dışılığını özendirmesi sektörün önündeki en önemli sorunlar olarak sıralandı. Bu durumun inşaat sektörünün 2017’de düşük tempolu bir büyüme göstermesine yol açabileceğine dikkat çekildi. Ancak, yine de 2016 yılında alınan yapı ruhsatlarındaki yüzde 7,3’lük artışın sektör için umut verdiği aktarıldı.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği Beton Yollar Semineri yoğun bir katılımla Samsun’da gerçekleştirildi. Yüzde 100 yerli kaynaklar kullanılarak yapılan beton yollar Samsun, Denizli, Kocaeli, Trabzon ve Şanlıurfa başta olmak üzere 24 büyükşehir, 18 il ve sekiz ilçe belediye yetkilisi, uzman ve akademisyenlerin katılımı ile detaylarıyla ele alındı. Samsun’daki beton yol uygulamalarını diğer bölge belediyelerine tanıtmak ve farkındalık yaratmak için düzenlenen seminere, belediye temsilcilerinin yanı sıra konusunda uzman konuşmacılar da katıldı.

Dergimizin bu ay ki Araştırma Dosyasını ‘El Aletleri’ sektörüne ayırdık. Elektrikli ve kablosuz akülü el aletlerine geçiş pazarda hareketliliği de beraberinde getiriyor. Türkiye’de el aletleri sektörünün daha da büyüyeceği ve gelişeceği öngörülürken, kullanıcıların farkındalığının artması firmaları daha kaliteli ve inovatif ürünlere yönlendiriyor. Pazarda sürekli katma değer yaratan, patentli ürünler sunan markalar tercih edilirken, gelecek dönemde Ar‐Ge’ye yatırım yapan inovatif, kaliteli ve güvenli markaların daha da büyüyeceğine dikkat çekiliyor. Elektrikli el aletleri pazarının büyümesinin yüzde 15 olduğu tahmin edilirken, bu büyüme trendi içinde teknolojisi ve kullanım kolaylığı ile fark yaratan, çalışan dostu ürünler öne çıkıyor. Bunlar içerisinde de özellikle kablosuz akülü ürün pazarının yakaladığı ivme dikkat çekiyor. Kablosuz ürünlerin, elektrikli el aletleri pazarı içindeki payının beş yıl önce yüzde 1 iken, üç yıl içinde yaklaşık yüzde 10 seviyesine ulaştığı belirtiliyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada kablosuz akülü ürünlere doğru bir yönelim söz konusu. Kablo çekme derdine son veren bu ürünler, kablo kopması nedeniyle yaşanan maliyeti de sıfıra indiriyor. Ayrıca, pratik kullanım avantajıyla verimliliğin artmasını sağlıyor.

İlki 2016 Mayıs ayında düzenlenen ve çok sayıda iş birliğine ortam sağlayan 2’nci Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı bu yıl da mega projelere imza atan sektör kahramanlarını kamuoyu ile buluşturdu. Fuar, karayolu ulaştırma sektörüne hizmet eden ulusal ve uluslararası proje, müşavir ve müteahhit firmaları ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman mühendisleri, üniversitelerden akademisyenleri, makine, malzeme ve ekipman sağlayan üreticileri, imalatçıları ve tedarikçileri ağırladı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde gerçekleşen fuara, bu yıl 160 firma ve yedi bini aşkın ziyaretçi katıldı, toplamda 25 adet çalıştay gerçekleştirildi.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.