34 ÇİMENTO

Dunya Insaat - - İnşaat -

Çimsa, Türkiye'de ilk olan

Ar-Ge merkezi Formülhane'yi açtı

Sabancı Holding iştiraki olan, yenilikçi vizyonu ve örnek uygulamalarıyla Türkiye çimento sektörüne öncülük eden Çimsa, 2000 yılında Mersin'de kurduğu Ar-Ge Merkezi Formülhane'nin T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenmesiyle kendi sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. Çimsa, faaliyette olduğu 45 yıldır katma değeri yüksek ve özel ihtiyaçlara yönelik farklı ürünler ile uygulamalar geliştirmek amacıyla inovasyona yatırım yapmayı ilke edinerek, çimento ve yapı sektörünün trendlerine ve dinamiklerine yön vermeyi hedefleyen çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. İnovasyonu, rekabet üstünlüğü sağlamak açısından stratejik bir araç olarak benimseyen Çimsa, geliştirdiği ürün ve hizmetlerle yaşam kalitesinin ve çevrenin iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

Çimsa'nın Ar-Ge Merkezi Formülhane'de düzenlenen basın toplantısında şirketin sektördeki güçlü konumunu sağlayan unsurların başında Ar-Ge faaliyetlerine verilen önemin yer aldığını ifade eden Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, “Piyasanın her aktörü, global şartlarda sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için teknolojik trendleri yakalamalı ve her zaman inovatif çözümlerin bir parçası olmalıdır. Bizler, birleştirici ve güçlü bir ürün olan çimentoya hayat veriyoruz. Bu süreçte, bir sanayici olmanın ötesine geçiyor ve ülkemize değer katıyoruz. Çimsa'yı rakiplerinden ayıran faktörlerin başında araştırmaya, sorgulamaya, gelişmeye, yenilenmeye ve değişmeye ayırdığımız kaynak ve yaptığımız yatırımlar geliyor. 2000 yılında Mersin'de kurduğumuz ve 28 Şubat 2017 tarihinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın denetimiyle tescillenen Ar-Ge Merkezimiz Formülhane'de, faaliyet gösterdiğimiz pazarların talep ve beklentilerini baz alarak, en yeni ve faydalı ürünleri geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Türkiye'ye 250 milyon doların üzerinde yatırım yapmış bir şirket olduklarını belirten Özhatay, yatırımlara ve üretim kapasitelerini artırmaya devam edeceklerini kaydetti. Özhatay, “Afyon yatırımımızla birlikte 1 milyon ton klinker, 2 milyon ton çimentomuz devreye giriyor. Eskişehir ile beraber de yine 1 milyon ton beyaz klinker üretebilme kapasitemizi 1.5 tona çıkarabilir hale geleceğiz. Toplamda Çimsa, Türkiye'de 5-5.5 tonluk bir şirketten, 6-6.5 milyon tonluk bir şirkete gelecek. İhracatımız ise100 milyon doların üzerinde” diye konuştu.

“Beyaz çimentoyu 80 ülkeye ihraç ediyoruz”

Dünyada gri, beyaz ve kalsiyum alüminatlı çimento türlerini üretip satan tek şirket olduklarına vurgu yapan Özhatay, firmalarının gelişimin anlatarak şunları kaydetti: “Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünler ile inovasyon konusunda Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Beyaz çimento alanında dünyanın ilk iki markasından biri olan Çimsa, Mersin fabrikasında ürettiği beyaz çimentoyu 80 ülkeye ihraç ediyoruz. Beyaz çimento Çimsa'nın gurur duyduğu, dünyada kendi ismiyle pazarladığı bir ürün. Biz de bu durumu görerek Eskişehir fabrikamızdaki fırınlardan bir tanesini beyaz çimento üretebilir hale getirmek için 55 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımımızı eylül ayında devreye almayı planlıyoruz.” Firmalarının yurt dışı üretim ve satış kanallarını da anlatan Özhatay, “Çimsa'nın yurt dışında, özellikle Avrupa'da beyaz çimento ve özel ürünlerini müşterilerine istediği anda ve kalitede dağıtabilmek için yedi terminali bulunuyor ve bu terminal ağlarını da farklı kıta ve ülkelerde genişletmeyi planlıyoruz” dedi.

Ülkü Özcan:

“Çimsa'yı, bir Türk markasını, kıtalara taşıyoruz”

Çimsa Beyaz Çimento ve Özel

Ürünler Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ülkü Özcan, ürünler hakkında bilgiler aktararak şunları belirtti: “Beyaz çimento ve özel ürünler ile Çimsa'yı dünya markası olarak konumluyoruz. Tüm kıtalarda satış yapıyoruz ve Çimsa'yı, bir Türk markasını, bu ülkelere taşıyoruz. Bizi farklılaştıran ve dünya markası konumuna getiren şey ise ürün çeşitliliğimiz ve lojistik ağımız. Biz, bir şeyin içinde inovasyon varsa, yenilik getiriyorsa bu Çimsa'dır diyoruz. Bu felsefe ile ilerliyor ve her segmente hitap edebilecek ürünler geliştiriyoruz. Ürünlerimizi de gruplar altında topluyoruz. Oluşturduğumuz Çimsa alüminat ailesinin altında dokuz ayrı ürünümüzle her bir segmente özel ürün sunuyoruz. Beyaz çimento grubuna baktığımızda tüm dünyada tanınan Çimsa Süper Beyaz ailesini kurduk. Bu grubumuzda da altı ayrı ürün geliştirdik. Yine bunlar da her bir segmente ayrı ürün sunan değerler. Geçtiğimiz yıl lansmandan sonra hem Türkiye hem çeşitli ülkelerde bu ürünlerimizi pazara sunmaya başladık. Müşterimize özel ürünlerle, ihtiyacı nedir anlayarak, hangi segmentin neye ihtiyacı varsa ona odaklandık ve tüm ürünlerimizi 'Formülün Adı' çatısı altında tanımladık.”

Önder Kırca:

“Çimento sektöründe inovasyona ve farklılaşmaya talibiz”

Çimsa Ar-Ge, İnovasyon ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Önder Kırca, konuşmasında Formülhane'de gerçekleşen çalışmalar neticesinde beyaz çimento ve özel ürünlerle Çimsa'nın bir dünya markası olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye'nin ilk beyaz çimento üreticisi olmamızın yanı sıra, Formülhane'de geliştirdiğimiz, Kalsiyum Alüminat Çimentosu, Kendini Temizleyen Çimento ve Anti Bakteriyel Çimento gibi özel ürünlerimizle, portföyümüzü genişletiyor ve sektöre yenilikçi yaklaşımlar sunuyoruz” dedi. Kırca, “Türkiye'de bir ilk olan Ar-Ge Merkezimiz Formülhane aracılığıyla gerek yurt içinde gerek yurt dışında bulunan müşterilerimize kesintisiz hizmet sağlıyoruz. Çimento sektöründe ilk Ar-Ge merkezine Çimsa sahip oldu, bunun gururunu yaşıyoruz. Merkezimizde katma değeri yüksek, son kullanıcıda fark yaratan yeni ürün geliştirme programları, satış destek hizmetleri, laboratuvar desteği ile beraber, çimento sektörünün gelişiminde rol oynayacak değer yaratıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz müşteri çalışmaları ile müşterilerimizden elde ettiğimiz bilgiyi yine müşteri odaklı ürünler geliştirmek ve çimento üretim prosesimizi bu doğrultuda geliştirmek için kullanıyoruz. Çimsa olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye ve inovatif çözümlerle sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kırca, “2002'de özel ürünlerimizden biri olan kalsiyum alüminatlı çimentonun dünyada az sayıda üreticisi vardır. Bunun da Türkiye'deki ilk ve tek üreticisiyiz. Bunların hepsini toparladığımızda, 2000 yılında sektörde ilk defa Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi mantığında işlere yaklaşmayı kendine öncelik haline getirmiş bir kuruluş olarak ilk defa bu yılın başında Sanayi Bakanlığından onaylı çimento sektörünün ilk ‘Ar-Ge Merkezi' haline geldik” dedi. Çimentonun temel maddesinin değişmeyen bir yapısı olduğunun altını çizen Kırca, çimento sektöründe inovasyona ve farklılaşmaya talip olduklarını vurguladı. Kırca, “Bugün kullandığımız ürün portland çimento 200 yıllık bir ürün. Patentini 1826 yılında İngiliz bir duvarcı ustası alıyor. Hikayesine baktığımızda elbette gelişimler oldu ama ürünün temel karakteristiği o günden bugüne değişmedi. Bu kadar geleneksel bir üründe biz inovasyona, farklılaşmaya talip olduk. Bu çemberin içine paydaşlarımızı da alarak gerçekleştirmeye çalıştık, çalışmaya devam diyoruz” ifadesinde bulundu.

Nevra ÖZHATAY

35

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.