84 FUAR

Dunya Insaat - - İnşaat -

Aydınlatma sektörü 2022'ye odaklandı

Beton Teknolojileri Uygulamaları Semineri İstanbul'da gerçekleştirildi

Dünya çapında enerjinin verimli kullanılması aydınlatma sektöründe Led teknolojisine ivme kazandırdı. Aydınlatma sektöründe yaşanan bu değişim Türkiye aydınlatma pazarının geleceğini de etkiliyor. Devlet desteğinin Led altyapısına dönüşümü hızlandırdığını belirten İstanbulLight Marka Direktörü Engin Er, “Özellikle sokak aydınlatma cephesinde 15 milyon bireysel sokak armatürü ile büyük bir dönüşüm var. Bu sayede ülke düzeyinde enerji tüketiminde yüzde 80 tasarruf sağlanıyor. Ülkemiz için gelecekte Led talebini artıracak daha fazla projenin bizi beklediğini biliyoruz” dedi.

Türkiye Led pazarının büyük bölümü aydınlatma tarafından yönetilirken, mobil cihazlar ve ekranlar, Led talebinin bir sonraki önemli kısmına katkıda bulunuyor. Led pazarında yapılan son araştırmalara göre 2022 yılına kadar her segmentte büyüme öngördüklerini dile getiren Er, “Beyaz eşyadan cep telefonlarına kadar birçok alanda kullanılan Led ürünlerin, enerji verimliği politikaları ile birleşince önümüzdeki dönemde Led bileşen pazarında hacim büyümesine katkıda bulunması bekleniyor. En son verilere göre önümüzdeki 2022 yılına kadar pazarın yüzde 25,5'lik bir büyüme oranı göstermesini öngörüyoruz” dedi.

Dış mekan Led geliri beş kat artacak

Modern ofislerin, mağazaların, spor salonlarının, restoranların ve otellerin iç mekan uygulamalarında ön plana çıkan sektörün en yeni trendlerinden Led aydınlatma; sağladığı enerji tasarrufu ile son yıllarda cephe, tünel ve yol, park ve bahçe aydınlatması gibi dış mekan aydınlatma uygulamaları için de fırsatlar yaratıyor. Devlet desteği ve çevresel uygulamalar ile dış mekan aydınlatma uygulamalarında da Led talebinde artış yaşanacağını söyleyen Er, “Son yıllarda Türkiye'de iç mekan uygulamasında Led aydınlatma talebi yoğun olsa da hem iç hem de dış pazarlara yönelik devlet desteği sayesinde dış mekan aydınlatma uygulamasının 2022'ye kadar iç mekan uygulamasındaki talebi aşmasını bekliyoruz. 2016 yılında Led ürün gelirleri 19 milyon dolarlık bir paya sahipken, bu rakamın 2022 yılında 102 milyon dolar olması öngörülüyor. Bu Türkiye'nin Led pazarındaki potansiyelini gözler önüne seriyor. Bu öngörüler ışığında İstanbulLight olarak Led'deki en son teknolojileri ve yenilikçi ürünleri fuarımıza taşıyoruz. Aydınlatma sektöründe en son geliştirilen inovatif ürünleri inovasyon alanında; sektöre ilişkin futuristik yaklaşımları da trend alanında hedef pazarlarla buluşturacağız” dedi.

Aydınlatma sektörünün buluşma noktası olacak olan İstanbulLight, bu yıl kapsamına aydınlatma ve Led teknolojilerinin yanı sıra dekoratif aydınlatma, bina otomasyon sistemleri, elektrik malzeme ve ekipmanları ile birlikte aydınlatma tasarımcılığını da dahil ederek aydınlatma sektörünün tüm unsurlarını bir araya getiriyor. İstanbulLight, 21 - 24 Eylül tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek.

Engin ER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.