54 ŞİRKET HABERLERİ

Dunya Insaat - - İnşaat -

Arçelik-LG, ticari klima üretecek Halk GYO, ilk üç ayda 11 milyon TL net kar elde etti

Arçelik AŞ ve LG Electronics Inc., ticari klimalar alanında pazarlama, satış ve dağıtım faaliyetlerini birleştirerek yeni bir döneme adım atıyor. İki şirketin 1999 yılında başladıkları ortaklığın geçtiğimiz yıl 31 Aralık 2023'e kadar uzatıldığı sözleşme kapsamında başlayan ikinci dönemde, ticari klima alanına yatırım yapılarak, Türkiye'de VRF klima üretimine başlanacak. Bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edildiği klima sistemi olan VRF sistemleri alanında, bugüne kadar geliştirilmiş sistemlerden olan Multi V 5'in tanıtıldığı toplantıya Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer ve LG Electronics Inc. İklimlendirme Çözümleri Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı James Lee katıldı.

Türkiye toplam klima pazarı büyüklüğünün 1 milyar dolar mertebesinde olduğunu belirten Can Dinçer, Türkiye VRF ticari klima pazarının ise yaklaşık 250 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti. Dinçer, “Bu rakamın neredeyse tamamı halen ithal ürünlerden oluşuyor. Hedefimiz ticari klima pazarını da millileştirmek. Bu kapsamda, Güney Koreli ortağımız ile değişen pazar ihtiyaçları ve trendler çerçevesinde Türkiye'de yeni bir teknoloji yatırımına imza atıyoruz” dedi. “VRF teknolojisini ve knowhow'ını Türkiye'ye kazandırıyoruz. Tıpkı, Türkiye'de ilk pencere tipi klimayı, ilk split klimayı ve ilk Inverter teknolojisini ürettiğimiz gibi, VRF klima sistemlerini de yine ilk kez biz Türkiye'de üreteceğiz” diye konuşan Dinçer, pazarda artan talebi karşılamanın yanı sıra yurt dışındaki inşaat projelerine de ürün sağlayabileceklerini, hem ithalatı ikame edeceklerini, hem de ihracat yapacaklarını ve böylelikle Türkiye'ye kısa vadede ilave 200 milyon dolar gelir kazandırmayı planladıklarını söyledi. LG ile üretim tarafında ticari klimalarla güçlenecek iş birliğinin, iki şirketin ticari klima pazarlama, satış ve dağıtım faaliyetlerini de birleştirmesiyle yeni bir yapıya bürüneceğini belirten Dinçer, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar Arçelik ve Beko markaları ile yürüttüğümüz ticari klima faaliyetlerine ek olarak, LG markalı ticari klimaların satış ve dağıtım haklarını da münhasıran bünyemize katacağız. LG markalı ürünler bundan böyle Arçelik mühendislik yetenekleri, kurumsal çözüm altyapısı ve güçlü satış sonrası hizmetleri ile tüketicilere ulaşacak. Ortaklığımızın yeni döneminde ticari klima ve yeni teknolojiler için yaklaşık 200 milyon TL yatırım planlıyoruz. Mevcut 185 modelimizi, yapacağımız yatırımlarla yeni eklenecek 65 adet platformla yaklaşık 260 modele çıkarmayı hedefliyoruz. Sadece ev tipi split klima üretimi ile sınırlı kalmayıp, ticari klima üretimini artırarak çeşitlendirmeyi ve ülkemize yeni teknolojiler kazandırmayı amaçlıyoruz. Türkiye'de üretim üssü olarak, ev tipi klima pazarında lideriz. Aynı başarıyı en kısa zamanda ticari klimada da göstereceğiz. Uluslararası alanda hedefimiz ise; girdiğimiz her pazarda ticari klima ürünlerimizle ilk üç arasında yer almak.”

“Yılda 1 milyar dolar tasarruf sağlayabiliriz”

Tanıtımı yapılan Multi V5'in bugüne kadar geliştirilmiş en ileri VRF ticari klima ürünü olduğunu belirten Dinçer, “Endüstriye yeni standartlar getiren oldukça iddialı bir ürün. Devrim niteliğindeki pek çok teknolojiyi bünyesinde barındırıyor” dedi. Yatırımı yapılacak olan VRF ticari klima sistemlerinin enerji verimli özelliğiyle ön plana çıktığını söyleyen Dinçer, Türkiye'nin enerji ithalat faturasının yıllık 27 milyar dolar olduğunun altını çizdi. Bu rakamın yüzde 25'inin binaları ısıtmak ve soğutmak için kullanıldığını belirten Dinçer, sözlerine şöyle devam etti:

“2016 yılında Türkiye'de binaları ısıtmak ve soğutmak için yaklaşık 6,5-7 milyar dolar harcandı. Yatırımını yapacağımız yeni nesil sistemler ile konvansiyonel sistemlere kıyasla binalarda yüzde 30 seviyesinde enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Türkiye'de bu dönüşümün yarısını dahi gerçekleştirebilirsek yılda 1 milyar dolar tasarruf sağlayabiliriz. Bu da, Türkiye'nin güneş enerjisi kurulu gücünün altı katı kadar güneş enerjisi santralinin üreteceği elektriğe eşdeğer tasarruf anlamına gelmektedir.”

“Türkiye'nin dinamik yapısı ve üstün potansiyeline inanıyoruz”

Türkiye gibi eşsiz fırsatlarla dolu bir pazarda oldukça büyük yatırımlar ve iş ortaklıklarıyla iddialarını sürdüreceklerini ifade eden LG Electronics Inc. İklimlendirme Çözümleri Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı James Lee, şöyle konuştu: “Klima ve iklimlendirme çözümleri alanında Türkiye'nin önde gelen markalarından Arçelik ile 17 yıldır sürdürdüğümüz dev iş birliğini, 2023 yılına kadar uzatarak Güney Kore ve Türkiye arasındaki iş birliğini daha da sağlamlaştırdık. Üstün teknolojiye sahip inovatif iklimlendirme çözümümüz LG Multi V 5'in üretim ortaklığıyla da bu dev iş birliğini taçlandırıyoruz. Bu değerli yatırım, Türkiye'nin kaliteli üretim gücüne büyük bir katkı sağlayarak önemli bir ekonomik değer yaratacak. LG Electronics olarak iklimlendirme çözümleri alanında yerel ve küresel ortaklıklarla rekabet gücümüzü artırarak tüm kullanıcıların en inovatif çözümlerinden faydalanması için durmaksızın çalışıyoruz.”

Can DİNÇER ve James LEE

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.