44 ÇATI KAPLAMALARI

Dunya Insaat - - İnşaat -

Kılıçoğlu, kil kiremitleri ‘Mikrokil Teknoloji' ile üretiyor

Dünya'nın sayılı tesisinde bulunan ve Türkiye'de sadece Kılıçoğlu'nun kullandığı 'Mikrokil Teknoloji', kiremit hammaddesinin 500 mikronun altında pudra kıvamında öğütülmesi ile elde ediliyor. Kiremitlerin pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasını sağlayan teknoloji sayesinde ürünler daha estetik bir yapıya kavuşuyor. Böylece, toz ve kir gibi dış etkenlerin kiremit yüzeyinde tutunması zorlaşıyor. Bu teknolojiyle üretilen kiremitler dona karşı duyarlı olurken, su sızdırmazlık da sağlıyor.

Kılıçoğlu Kiremit olarak kil kiremit üretiminde Türkiye'de sadece kendilerinin 'mikrokil teknoloji'yi kullandığını anlatan Endel Şirketler Grubu Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Barış Özaydemir, daha uzun ömürlü çatılar için mükemmel kiremit üretimini hedeflediklerinin altını çizdi. Özaydemir, kiremidin kullanılacağı uzun yıllar boyunca çatıda oluşacak kar yükü ve insan yükü gibi etkenlere karşı dayanıklı olması gerektiğini söyledi. Bunun için teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, üretime adapte ettiklerini belirten Özaydemir, 'Mikrokil Teknoloji'nin bu gelişmelerden biri olduğunu açıkladı. Özaydemir, bu teknolojiyle öğütülen kil hammaddesinin kiremitlerde mukavemeti artırdığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“TS EN-1304 Kiremit Standardında belirtilen TS EN-538 eğilme mukavemeti testine göre bir kiremidin 120 kgf dayanıma sahip olması gerekir. Bu dayanım, çatıdaki yüklere karşı gereklidir, ama çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Pek çok kiremidin, çatıda yürüyen ustaların ağırlığıyla bile kırıldığı bilinmektedir. Oysa doğru mesnetlenmiş sağlam bir kiremit, bu tip yükler altında kesinlikle deforme olmaz, kırılmaz. Kılıçoğlu Kiremitleri, kiremit tipine göre 350 kgf'un üzerine çıkabilen

eğilme mukavemetleri ile EN-1304 Avrupa kiremit standardına göre ortalama 2.5 kat daha yüksek mukavemete sahiptir.”

Mikrokil Teknolojisi ile daha yoğun kıvama gelen hammadde sayesinde, Kılıçoğlu kiremitlerinin standartların çok üzerinde su geçirmezlik özelliğine sahip olduğunun altını çizen Özaydemir, “Mükemmel kiremit, çatıdaki suyu alt katmanlara iletmemelidir. TS EN 1304 Kiremit standardında belirtilen sızdırmazlık testine göre bir kiremit, 20 saat ve üstünde su sızdırmazlığa sahipse Sınıf I kiremididir. Kılıçoğlu kiremitleri ise, Sınıf I kiremitlerinin çok ötesinde su geçirmezlik özelliğine sahiptir. Kiremitlerimiz asla su geçirmemektedir. Aynı zamanda, kiremitlerin kullanım süresi boyunca yüzeyinde kabuklanma sorununu da çözen Mikrokil Teknoloji, kiremitlerin dona dayanımını artırarak ömrünü uzatır. Türkiye'deki tüm kil hammaddelerinde yoğun bir şekilde kireç bulunmaktadır. Mikrokil teknolojisi, kireç partiküllerinin yüzeye çıkarak hem estetik hem de dayanım açısından sorun çıkarmalarını önler” diye konuştu.

Sundukları ürün çeşitliliği ile hem çatıda hem de cephede alternatif seçenekler sunduklarına işaret eden Özaydemir, “Bu kadar farklı ürün çeşidini sunabilen bir rakibimiz Türkiye'de yok. Bu anlamda binaların dış kabuğunu tamamen örtebilen tek markayız diyebilirim. Özellikle kiremit çeşidi açısından en geniş ürün gamına sahibiz. Kılıçoğlu kurulduğu günden bu yana kendini hep geliştirmiş ve yeniliklere imza atmış bir markadır. Türkiye'nin yüksek teknolojide üretim yapan tam otomatik en yüksek kapasiteli üretim tesislerine sahibiz” dedi.

Çatıda fark yaratacak, uygulama kolaylığı sağlayacak aynı zamanda da insan sağlığını ve güvenliğini ön planda tutan ürünler üzerinde Ar-Ge çalışmalarının düzenli olarak devam ettiğine işaret eden Özaydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu anlamda geçen yıllarda çıkardığımız hafif çatı ürünlerine alternatif olarak geliştirilen Kiremit Levhası ürünümüz Kılıçoğlu'nun geliştirdiği inovatif bir üründür. Çatısında hafif ürün kullanmak isteyen yapı sahiplerine üzerindeki kiremit irmiği kaplamasıyla uzun ömürlü dayanıklılık sunan 'kiremit levhası' yanmaz ve kolay uygulanabilen bir üründür. Bunun yanında bu sene 'alaturka' kiremit için yapılan yine inovatif bir tasarımımız var. Alaturka kiremidin çatıda daha uzun ömürlü ve düzgün kalması için yanlarına konulan parçalarla kayma problemi ortadan kaldırılmıştır. Patenti Kılıçoğlu'na ait olan bu ürün özellikle renovasyon projelerinde vazgeçilmez bir ürün olacaktır.”

Megaron yeni nesil çatı teknolojileri markaları için de birçok ArGe çalışmaları olduğuna işaret eden Özaydemir, “Megaron bir çatı teknolojisi markası olarak Ecotitanium adını verdiğimiz kiremitleriyle havayı temizleyen küresel ısınmayla mücadele eden çatıları sektöre sunuyoruz. Ecotitanium çatılar fosil yakıtlarının yakılmasıyla yayılan zararlı hava kirleticileri yararlı bir gübre olan kalsiyum nitrata çeviren titanyum teknolojisi ile kaplanmıştır. Beyaz renkli yapısıyla küresel ısınmayla da mücadele eden Ecotitanium ile yeni nesil çevreci çatıları sektöre sunuyoruz” dedi.

Barış ÖZAYDEMİR

45

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.