70 SÖYLEŞİ

Dunya Insaat - - İnşaat -

Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut OKKA

İnşaat sektörünün önde gelen firmalarından Okkalar İnşaat, 2017 yılına hızlı girdi. Yeni projelerini “Arma” serisi adı altında toplayan firma, toplam 200 milyon TL'lik yatırımla Arma Menta, Arma Modern, Arma Cadde ve Arma Kent projelerini hayata geçiriyor. Yeni “Arma”lar için kolları sıvayan Okkalar İnşaat, İstanbul'da Kartal, Maltepe ve Eyüp bölgelerini yakın takibe aldı. Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, inşaat sektöründe 40 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Okkalar İnşaat'ın bugüne kadar 2 milyon metrekarenin üzerinde konut projesi, iş merkezi ve ticari bina inşa ettiğini belirtti. 2017 yılına dört yeni proje ile giriş yaptıklarını ifade eden Okka, üçü İstanbul'da biri Konya'da olmak üzere “Yatırım Arması” olacak toplam dört yeni projenin inşaat çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyledi. Okka, Arma Modern, Arma Cadde ve Arma Kent'i 2018 yılında, Arma Menta'yı ise 2019 yılında teslim edeceklerini aktardı.

İstanbul'da yatırımların aralıksız devam ettiği inşaat sektöründe arsa sıkıntısının yaşandığını vurgulayan Okka, “Bu yüzden kentsel dönüşüm projelerine odaklandık. Çok hırslı hareket etmiyoruz. Ayrıca, ismimize herhangi bir leke düşürmeyecek projeleri tercih ediyoruz. İstanbul'da Kartal, Maltepe ve Eyüp bölgeleriyle ilgileniyoruz” dedi. Okka, önümüzdeki dönemde inşaat maliyetlerine gelen zamlardan dolayı, konut fiyatlarının yüzde 10-15 oranında artacağını bildirdi. Bağdat Caddesi'nde çok fazla müteahhidin iş yaptığını aktaran Okka, “Müteahhitler, iş alabilmek için hesapsız, kitapsız teklifler verdiler. Satış da olmayınca işi çevirememeye başladılar. Fiyatları geri çektiler. Buna rağmen kıpırdanma olmadı. Bu olumsuz tablo sonucunda, bölgede yarım kalan inşaat ve devredilmek istenen çok sayıda proje ortaya çıktı” diye konuştu. Okka, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Firmanızın kuruluşunu anlatır mısınız?

OKKA:

Okkalar İnşaat,1976 yılında babam İbrahim Okka tarafından Konya'da kuruldu. İnşaat sektöründe 40 yıllık deneyimi bulunan şirket, bugüne kadar 2 milyon metrekarenin üzerinde konut projesi, iş merkezi ve ticari bina inşa etti. Yatırımlarına Konya'da başlayan şirket, İstanbul'da da şehrin merkezinde yüksek yaşam standartları ve doğa ile uyum sağlayan projeleri hayata geçiriyor. 2017 yılına hızlı bir giriş yapan Okkalar, yeni projelerini “Arma” serisi adı altında topladı. Üçü İstanbul'da biri Konya'da olmak üzere “Yatırımın Arması” olacak dört yeni projeyi toplam 200 milyon TL'lik yatırımla hayata geçiriyoruz. İstanbul'un değer kazan bölgelerinden Kartal'daki Arma Menta, Maltepe'de Arma Modern ve Bağdat Caddesi'nde Arma Cadde ile Konya'daki Arma Kent isimli projelerimizde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

- Arma Menta projesinde satışlar nasıl gidiyor?

OKKA:

Projemizde hafriyat çalışmaları bitmek üzere. Mayıs ayı başında inşası başlayan proje, toplamda 60 milyon TL'lik bir yatırımla hayata geçiriliyor. 2019 yılının Haziran ayında tamamlanması planlanan projede daire fiyatları 407-710 bin TL arasında değişiyor. Şu anda projenin yüzde 35'i satılmış durumda. Yılsonuna kadar satışların tamamlayacağını düşünüyoruz. Kartal Soğanlık'ta yer alan 5 bin metrekarelik bir alana inşa edilen Arma Menta, Aydos Ormanı'nın yanı başında yer alıyor. Yüksek yaşam standartları gözetilerek inşa edilen Arma Menta'da; kış bahçesi, açık ve kapalı çocuk oyun alanları, açık havuz, hamam, sauna, buhar odası, fitness center, servis bekleme alanı, kapalı otopark, açık misafir otopark alanı da bulunuyor. Havuzu biraz farklı yaptık. Dükkanların üzerinde “sonsuz havuz” diye adlandırılan bir havuz yaptık. Proje, 82 metrekare ile 136 metrekare aralığındaki 2+1 ve 3+1'lik 158 konut ve dokuz ticari alandan oluşuyor. E5, TEM gibi ana yollara birkaç dakika mesafede inşa edilmeye başlanan proje, metroya da 900 metre mesafede yer alıyor. Proje, şehir merkezinde bulunan büyük hastanelere, AVM'lere, üniversitelere ve adliye sarayı gibi önemli kurumlara yakınlığı ile de önemli avantajlar sunuyor.

- Projeniz teslim edilirken yüzde kaç prim sağlayacağını tahmin ediyorsunuz?

OKKA:

Bölgenin nabzını tutarak Arma Menta projesine imza attık. Projede birleştirilebilir ve kompakt daireler ile az sayıda büyük daireler yer almaktadır. Alıcı profilimiz genellikle B segmentidir. Sattığımız dairelerin büyük bir bölümü oturum amaçlı alındı. İlk satışa çıktığımız zaman 2+1 dairelerin fiyatı 300 bin TL iken şu anda 407 bin TL'yi buldu. Kısa zamanda yüzde 30'dan fazla kazandırdı. Projenin teslim tarihine kadar yüzde 50 prim yapacağını öngörüyoruz. Dükkanları ise kiralayacağız.

- Arma Modern, Arma Cadde ve Arma Kent projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

OKKA:

Maltepe'de yer alan Arma Modern projesi toplamda 4 bin 155

metrekarelik inşaat alanına sahip. Kapalı ve açık otoparkı olan, sekiz kat ve tek bloktan oluşan proje; 95 metrekare 2+1 ve 105 metrekare 3+1 olmak üzere toplamda 32 adet daireden oluşuyor. Mart 2018'de teslim edeceğimiz projedeki daireler 550 bin TL'den başlıyor. Kadıköy'ün Göztepe Mahallesi'nde yer alan Arma Cadde projesi, toplamda 2 bin 795 metrekare inşaat alanını barındırıyor. Kapalı ve açık otoparkı olan 12 katlı, tek bloklu proje; 2+1 konseptli 24 daireden oluşuyor. Projeyi 2018 yılında teslim edeceğiz. Daireler 1 milyon TL'den başlıyor. Konya'nın Selçuklu ilçesinde yer alan Arma Kent projesi ise, toplamda 53 bin 450 metrekare inşaat alanına sahip. Üç blok 230 daireden oluşan proje, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tiplerinden oluşuyor. Hamam, sauna, buhar odası, kapalı fitness ve çocuk oyun alanlarının yanı sıra projede; futbol ve basketbol sahaları, fitness park, çocuk oyun alanları, kameriyeler, süs havuzu, yürüyüş alanı ve kapalı-misafir araç parkı da bulunuyor. Projede yaşam Ağustos 2018'de başlayacak. Konutların fiyatları ise 350 bin TL'den başlıyor. Arma Modern, Arma Cadde ve Arma Kent projeleri, merkezi konumları ve yatırımcısına sunduğu avantajları ile ön plana çıkıyor.

- Yeni projeleriniz olacak mı? OKKA:

İstanbul'da yatırımların aralıksız devam ettiği inşaat sektöründe arsa sıkıntısı yaşanıyor. Bu yüzden kentsel dönüşüm projelerine odaklandık. Olursa olsun, olmazsa olmaz tarzıyla hareket ediyoruz. Hesabımıza ve kitabımıza uyuyorsa projeyle ilgili görüşmelere başlıyoruz. Çok hırslı hareket etmiyoruz. Ayrıca, ismimize herhangi bir leke düşürmeyecek projeleri tercih ediyoruz. İstanbul'da Kartal, Maltepe ve Eyüp bölgeleriyle ilgileniyoruz.

- Bağdat Caddesi'ndeki son durum nedir?

OKKA:

Bağdat Caddesi'nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinden dolayı trafik çilesi başladı. İnsanlar çok fazla trafiğe girmek istemediğinden dolayı uzak durmaya başladılar. Dükkanlar elden ele kiralandığı için çok fahiş fiyatlar olmaya başladı ve bu da piyasayı sıkıntıya soktu. Bu yüzden birçok mağaza kapandı. Bağdat Caddesi'ne çok fazla müteahhit girdi. Müteahhitler, iş alabilmek için hesapsız, kitapsız teklifler verdiler. Satış da olmayınca işi çevirememeye başladılar. Fiyatları geri çekmeye başladılar. Buna rağmen kıpırdanma olmadı. Bu olumsuz tablo sonucunda, bölgede yarım kalan inşaat ve devredilmek istenen çok sayıda proje ortaya çıktı.

- Konut fiyatlarında artış bekliyor musunuz?

OKKA:

15 Temmuz süreci, referandum belirsizliği ve konut kredi faizlerinin yüksek olması ve inşaat maliyetlerindeki artış gibi nedenlerden dolayı konut fiyatları artmadı. Önümüzdeki dönemde inşaat maliyetlerine gelen zamlardan dolayı, konut fiyatlarının yüzde 10-15 oranında artacağını düşünüyorum. Türkiye'de genç nüfus fazla olduğu için her zaman bir konut ihtiyacımız vardır. Yaklaşık 20 yılda ülkemizde konut alanında bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. “Konutta balon var” olayı bir safsatadan ibarettir. Çünkü satışlar artarak devam ediyor. Arz devam ediyor. Doğru stratejide, doğru lokasyonda, doğru fiyatla ve doğru projeyi yapan herkes projesini satar.

- Sektörün temel sorunları neler? OKKA:

Markalı konut projeleri yapan firmaların en büyük sıkıntılarının başında kayıt dışı çalışan müteahhitlerle rekabet etmesi yer almaktadır. Biz, tapuda rayiç bedel üzerinden devir yapıyoruz. Bunun yerine SPK onaylı bir değerleme kuruluşundan projenin değerleme raporu çıkartılarak, tapuda bunun üzerinden devir yapma şartı getirilebilir. Bu kayıt dışılığı nispeten azaltır. Hem devlete hem de bize faydası olur. Her önüne gelenin müteahhit olması bu bir anlamda iyi sektörü canlı tutuyor, diğer yandan işi bilmeyenlerin bu işe girip fazla açılması, sıkıntıya girmesi bütün sektörü olumsuz etkiliyor.

Mahmut OKKA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.