“Cari açığın ilacı beton yollar”

Dunya Insaat - - Haberler -

Türkiye'nin “beton yolları” Karadeniz'de masaya yatırıldı. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği Beton Yollar Semineri yoğun bir katılımla Samsun'da gerçekleştirildi. Yüzde 100 yerli kaynaklar kullanılarak yapılan beton yollar Samsun, Denizli, Kocaeli, Trabzon ve Şanlıurfa başta olmak üzere 24 büyükşehir, 18 il ve sekiz ilçe belediye yetkilisi, uzman ve akademisyenlerin katılımı ile detaylarıyla ele alındı.

Silindirle sıkıştırılmış beton yol teknolojisi sayesinde birçok belediye, asfalt ekipmanlarıyla kolaylıkla imal edilebilen daha güçlü, daha dayanıklı ve daha düşük maliyeti olan beton yolları uygulamaya başladı. Türkiye'de beton yol dönüşümünü başlatan öncü şehirlerden biri olan Samsun alternatifleriyle karşılaştırıldığında yüzde 40 daha ucuz olan beton yolları tercih ediyor.

Samsun'daki en iyi beton yol uygulamalarını diğer bölge belediyelerine tanıtmak ve farkındalık yaratmak için TÇMB ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği Beton Yollar Semineri'ne, Samsun, Tekirdağ, Denizli, Kocaeli Büyükşehir Belediye temsilcilerinin yanı sıra konusunda uzman konuşmacılar katılarak beton yol dönüşümü detaylarıyla ele alındı.

“Beton yollar kullanımında ‘Samsun' en güzel örnek”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin, “Türkiye Belediye Birliği olarak Türkiye'deki tüm belediyelerin üye olduğu bir kurumuz. Asıl görevlerimizden biri de belediyelerimize eğitimler düzenleyip onlara rehberlik yapmak. TÇMB'nin beton yollar konusunda yaptığı çalışmaları duyunca bizde aktif olarak rol almak istedik. Türkiye'nin milli değeri olan beton yolları uzmanlar ve akademisyenlerle birlikte bugün burada masaya yatıracağız. Samsun Belediyesi'nin beton yollar konusundaki tercihinin diğer şehirlere de yayılmasını umuyoruz” dedi.

Konuşmasında Türkiye'nin 2016 yılı sonunda cari açığının 32,6 milyar dolar olarak açıklandığına değinen TÇMB CEO'su İsmail Bulut, bu tablonun içinde, petrol ürünleri ithalatının hatırı sayılır bir yer tuttuğunun altını çizdi. Türkiye'de her yıl 25 milyon ton petrol ithal edildiğini ve ithalata bağımlılık oranının yüzde 98 seviyesinde seyrettiğine de dikkat çeken Bulut, “Beton yol ve beton bariyer teknolojilerinden yeterince faydalanılması halinde ülke ekonomisine özellikle hammaddenin yerli sermayeden karşılanabilmesi adına önemli avantajlar sağlayacak, uzun ömürlü olması nedeniyle uygulayıcılara ciddi zaman kazandıracak ve en önemlisi ülkemizde etkin kullanımı halinde her yıl bir Avrasya Tüneli projesi kadar tasarruf sağlayarak cari açığın azalmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle beton yolların alternatif bir seçenek olarak kullanılması gündemimizde yer almalı” diye konuştu.

İki yılda 750 kilometre beton yol imalatı gerçekleştirerek, yol sorununun büyük kısmını çözmüş olduklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, “2014 yılından sonra Büyükşehir Belediyelerinin genişleyen görevleri kapsamında, köy yolları için hiç vakit kaybetmeden çalışmaya başladık. Samsun'un iklim koşulları için en iyi çözümün beton yol çalışmaları olduğunu tespit ettik. Çünkü Karadeniz yağışları bize çok sınırlı çalışma zamanı bırakıyor. İşte tam bu noktada beton yolları konuşmaya, gündemimize almaya başladık. Betonu seçmemizdeki en büyük sebep beton yolların bozuk yol koşullarını, çarpık ve bozuk yolları çok iyi şekilde örtmesidir. Beton bir çözümdür, alternatiftir. Elbette asfalt gibi beton yolların da bir ömrü vardır. Ancak biliyoruz ki beton yolların kullanım ömrü uzun solukludur“dedi. Katılımcılar ayrıca, Beton Yollar Semineri öncesinde düzenlenen teknik gezi kapsamında Samsun'da kullanılan beton yolları yerinde inceleme fırsatı da buldular.

Soldan sağa: İsmail BULUT, Yusuf Ziya YILMAZ ve Recep ŞAHİN.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.